субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Ми од КиМ у идентитетском, културном, територијалном и безбедносном смислу не би требало да одустанемо док год постојимо као држава. "Еуропрајд" је државни, Вучићев пројекат
Хроника

Вук Јеремић: Ми од КиМ у идентитетском, културном, територијалном и безбедносном смислу не би требало да одустанемо док год постојимо као држава. "Еуропрајд" је државни, Вучићев пројекат

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. август 2022.

 Председник Народне странке Вук Јеремић изјавио је за Н1 поводом дијалога Београда и Приштине у Бриселу да "ми од Косова и Метохије у идентитетском, културном, територијалном и  безбедносном смислу не би требало никада да одустанемо - док год постојимо као држава".

„Не делим мишљење да је овај састанак (Вучића и Куртија) састанак свих састанака. Пре ће бити да је један у низу. Имали смо овакве ситуације и раније. Имао сам разговоре са високим међународним представницима у претходних неколико дана, и њихово мишљење је да не може доћи до неке ескалације. Наравно, никада не треба речи ‘никад’ и врло је важно бити на опрезу с тим у вези“, рекао је Јеремић.

Према његовим речима, пажња међународне јавности је усмерена на то што се дешава на Косову и Метохији и због тога мисли да неће доћи до великих ескалација у нредном периоду.

„Такве ситуације знају да се, с времена на време, отргну контроли. Ми се годинама ‘играмо’ са животима људи који су пре свега, на северу Косова и Метохије, и играмо се са њиховим живцима. Кад кажем ‘играмо се’ ту мислим на власт, као и на серију неодговорних политичара у Приштини. Пре пар недеља смо имали ситуацију која се умало отргла контроли“, подсећа Јеремић.

На питање да је сада на власти, како би решавао ситуацију на Косову, одговара: „Пре свега мислим да нам је потребна скупштинска расправа. Више од три године није била. И када је имате, и када усвојите преговарачки оквир за онога који вас представља, у Бриселу или Њујорку, тада имате већи степен стабилности… Ја не мислим да је то у нашим политичким околностима вероватно, али мислим да сада треба радити је да треба на међународном плану предузети одређене кораке и скренути пажњу не само укључених актера већ и шире, планетарне јавности“.

Оцењује да би Србија у УН могла да предложи резолуцију о поштовању територијалне целовитости држава чланица Уједињених нација.

„Имајући у виду шта се дешава у Украјини и на другим тачкама планете, једна таква резолуција, у којој се не би морало експлицитно помињати Косово,  могла би имати лагану већину за усвајање у Генералној скупштини“, рекао је он.

Јеремић је истакао да што се тиче Косова, Србија никада не би требало да одустане од њега.

„За Србију је Косово далеко више од дипломатске, међународне ствари… Када је реч о Србији, ми од Косова и Метохије у идентитетском, културном, територијалном и  безбедносном смислу не би требало никада да одустанемо, док год постојимо као држава“, напомиње Јеремић.

Сматра да се Србија одрекла доста тога у вези са Косовом, а поготово у последњих десетак година.

„Од почетка преговора, Србија је дала серију уступака, укључујући расформиравање институција на северу Косова, полиције, судства, предавање међународног позивног броја, а заузврат није добила ништа. Чак ни Заједницу српскоих општина. Делује да то формирнаје никада није било даље. Право питање је шта су Албанци спремни да ураде, не би ли се околности, колико толико, нормализовале“, навео је председник Народне странке.

Додаје да у формалном правном, међународном смислу „црвена линија“ треба да представља чланство Косова у Уједињеним нацијама.

„Око чланства Косова у Уједињеним нацијама мислим да не би смело бити ни разговора, а камоли дебате о томе да ли је то потребно предати или не“, подвлачи Јеремић.

Говорећи о ставу Србије према рату у Украјини каже да „не види довољно уведљиве разлоге да наша земља уведе санкције Русији“.

„Јасно нам је зашто то не треба чинити, то је више него очигледно, а Косово је једна од ствари“, оцењује саговорник Н1, и додаје да ту постоје и економски разлози да се не учини тако нешто.

Сматра да наша позиција неће бити лошија на међународном плану уколико сада уведемо санкције.

Јеремић није директно одговорио на питање да ли Србија треба да уђе у Европску унију.

„Народну странку и мене као лидера покушавају да представе као антиевропску политичку организацију. То просто није истина. Мислим да Србија треба да тежи уређењу које данас имају модерне европске државе. Неке модерне државе јесу чланице ЕУ, неке нису… Народна странка се залаже да Србија почне да се трансформише по свим критеријумима. Пре свега када је реч о владавини права и слободама… Да почне да личи на модерно европско модерно друштво“, рекао је Јеремић.

Оцењује да „овог тренутка не постоје околности у Србији које би нас кфалификовале да можемо да размишљамо о неком референдуму, нити постоји воља ЕУ да нам то понуди“.

Еуропрајд је државни, Вучићев пројекат

Коментаришући одржавање Еуропрајда у Београду, рекао је да та мафестација – државни пројекат.

„Државни пројекти у овој земљи не постоје без експлицитне сагласности, подршке и спонзорства Александра Вучића. Такве су околности у Србији. Еуропрајд је Вучићев пројекат, припреман неколико година, три године, ако се не варам“, рако је он.

Додао је да се Вучић одлучио за Еуропрајд из два разлога, да прикаже свету лажну слику српске јавности о томе какво је стање слобода и људских права у Србији , и да продуби поделе у друштву. Да их учини још отровнијим и још експлозивнијим.

„Мислим да кандидатура за геј престоницу Европе није била примерена за Србију имајући у виду укупне друштвене околности и имајући у виду још једну ствар, Србија није земља у којој та популација има толико наглашен проблем друштвене еманципације, када се упоредимо са другим земљама Европе и света. Мало земаља има геј премијерку која живи отворено у истополној заједници са дететом. Нема пуно земаља у којој је то могуће“, истакао је Јеремић.

Његово мишљење је да „од одржавања највеће геј манифестације у Европи „може бити много више штете него користи, укучујући и ЛБГТ популацију“.

Осуђује било какво насиље према ЛБГТ особама, али сматра да може да се догоди да због Еуропрајда може да се деси да инцидента који укључују физичко насиље може да буде више.

„У свему треба да имате меру. Ја сам неко ко се цео живот залагао за људска права и за једнакост људи. Народна странка се залаже за једнакост и за људска права. Али, начин на који та људска права остварујете и начин накоји се борите за људска права мора бити примерен околностима уколико заиста желите резултат у тој борби. Ако доведете са стране 20 до 30.000 људи из целе Европе. Неки од њих су навикли на околности и показивање које овде нисам сигурно да је постало нормално“, навео је Јеремић.

Председник Народне странке је и навео да слични проблеми постоје у многим државама света , па и у САД.

Поручује је да нам „у оваквим околностима највећа геј манифестација у Европи није нужно неопходна“.

„Не мислим да је забрана таквог догађаја нешто што би било идеално. Али, мислим да постоје други начини до којих би могли да дођемо да се то не одржи. Постоје реални епидемиолошки разлози, због чега би одржавање једне такве манифестације било под знаком питања. О томе су већ говорили епидемиолози“, закључио је Јеремић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер