петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Нисам фаворит Шредера ни Блера, ако се кандидујем, кандидоваћу се да победим
Хроника

Вук Јеремић: Нисам фаворит Шредера ни Блера, ако се кандидујем, кандидоваћу се да победим

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. децембар 2016.

 БЕОГРАД - Председник Центра за међународну сарадњу и одрживи развој (ЦИРСД) Вук Јеремић изјавио је за Радио-телевизију Војводине да још није донео одлуку о томе да ли ће се кандидовати на предстојећим председничким изборима, али да се спрема да је донесе и да је неће пролонгирати на дуже време. "И даље размишљам да ли ћу се кандидовати за председника. Неодговорно би било такву одлуку доносити без темељних припрема, јер људи у Србији тешко живе и очекују решења а не политику која је на нивоу парола", рекао је Јеремић у емисији Прави угао РТВ-а.

Додао је да њему није јасно зашто власт није у стању да се изјасни о кандидатури, док истовремени коментаришу остале потенцијалне кандидатуре.

У том погледу коментарисао је и најаву актуелног председника Србије Томислава Николића да је спреман да се кандидује за још један мандат и да ће одлуку саопштити до Божића као и данашњу изјаву премијера Александра Вучића да се са Николићем договорио да се питање кандидатуре одложи до средине фебруара, оценивши да је премијер тиме понизио Николића.

"Ако је Вучић толико сигуран у резултате своје власти, зашто није спреман да подржи Николића који га је довео на власт", истакао је Јеремић.

Упитан да ли је сам спреман на такву одлуку или и он чека нечију подршку, рекао је да не чека подршку било кога, већ да још размишља "која би то политика могла да донесе решења за проблеме грађана".

А на питање утиче ли на његову одлуку најава Саше Јанковића да ће се кандидовати на изборима, одговорио је да то нема везе с његовом одлуком, и да ће се, ако такву одлуку донесе, кандидовати са конкретним програмом.

"Ако будем спреман да понудим решења, онда ћу се кандидовати", казао је Јеремић, додавши да његова одлука не зависи ни до тога да ли ће кандидат власти бит Николић ил Вучић, јер је, како каже, уверен да ће то ипак бити Вучић.

Одговарајући на питање рачуна ли на подршку неких странака уколико уђе у ту кампању и да ли је успешно кандидовање уопште могуће без страначке инфраструктуре, Јеремић је рекао да је последњих недеља разговарао са широким кругом људи, па и лидерима неких странака, али да ће, ако се кандидује ипак тражити подршку искључиво од грађана и то за конкретан програм.

"Ко буде спреман да то подржи, биће добродошао. Не треба толико обраћати пажњу шта сад изјављују странке или јавне личности о кандидатурама, јер кад буду излазили на изборе људи који желе промене и другачију Србију заокружиће оног за кога мисле да има највише шансе да те промене донесе", оценио је. Јеремић сматра да на овим изборима, наиме, пресудну улогу неће имати политичке групације већ опредељење грађана, односно то желе ли промене или не.

"Оно што Вучић мисли, Чеда говори"

Коментаришући оцене лидера ЛДП Чедомира Јовановић да би његова кандидатура могла да угрози договор о заједничком кандидату опозиције, казао је да је очигледно да "оно што Вучић мисли Јовановић говори, јер такав аранжман имају, што је за жаљење, али не завређује коментар".

Упитан да ли би у случају кандидатуре умањио шансе Саши Јанковићу који је већ објавио да ће бити кандидат грађана и у каквом је односу с њим, Јеремић је рекао да Јанковића познаје, да су недавно разговарали и да има високо мишљење о његовом раду као омбудсман, те да му жели све најбоље у овој кампањи.

Није желео да се каже има ли с Јанковићем договор о евентуалној подршци у други кругу, али је рекао да би он Јанковића безрезервно подржао уколико би се нашао у другом кругу против кандидата власти.

На питање обесхрабрују ли га истраживања јавног мњења која му у тој кампањи дају између 18 и 20 одсто подршке, одговорио је да се уопшт ене ослања на истраживања јавног мњења, наводећи да се управо у 2016. Години показало да су процене и најеминентнијих истраживача у развијеним земљама омануле, наводећи да то потврђују примери Брегзита, америчких председничких избора и други.

Говорећи о демократским и грађанским политичким странкама које још увек зазиру од изјашњавања око председничких кандидата, Јеремић је оценио да је у Србији ситуација толико тешка да не оставља простор за било какве калкулације.

"Председнички избори у Србији увек су били нека преломна тачка и ако желимо промене оне ће доћи само на председничким изборима, све друго су калкулације које не могу бити корисне за грађане већ евентуално само за руководства политичких странака", указао је.

Због тога, како је додао, на његову одлуку о кандидатури ни на који начин неће утицати то да ли ће га или не подржати неке странке.

Јеремић је казао и да би у кампању ушао с намером да победи, као што је то чинио и до сад у Уједињеним нацијама, где је био председник Генералне скупштине и други у трци за генералног секретара.

"Не сматрам да је освајање другог места у најважнијој међународној утакмици пораз за нашу земљу. Можда би било другачије да је држава била отворенија у подршци сопственом кандидату", навео је он, додајући да је у том погледу има подршку само Ивице Дачића и Томислава Николића, али да је држава могла да учини и више.

Одбацио је наводе да му је председничка кампања "утешна награда" после гласања у УН, као и то да је међународну каријеру користио искључиво за личну промоцију

"Оно што сам у претходној каријери урадио допринело је подизању међународног угледа Србије. Данас живим у мојој земљи и намеравам да ту останем и ово за мене није ни утешна награда ни друга опција", истакао је.

Навео је да се изборио за то да Србија добије председавањем ОЕБС-ом 2015. године због чега није морала да се изјашњава о увођењу санкција Русији, као и да је, између осталог, у Генералној скупштини УН иницирао расправу о Хашком трибуналу, што га је, како каже, вероватно коштало приликом гласања за избор генералног секретара.

Због међународне каријере, како сматра, тешко неко може да му спочита да не би био прихватљив у међународној заједници.

Саматра, међутим, да је на овим изборима много важније ко је прихватљив за грађане Србије, а не неком у иностранству, било са запада или истока.

Јеремић је казао да се против њега води кампања у режимским медијама око финансирања његове организације, наводећи да ни једна динар нису добили из буџета Србије, те да већина средстава долази из "великих међународних корпорација које не послују у Србији нити имај таке планове".

"Успели смо да у Београду изградимо међународни бренд, јер су међу члановима нашег института угледни људи у свету. Еђу њима нема оних који су предводили бомбардовање Србије 1999. Блер, Клинтон и Шредер имају свог фаворита у Србији, а то нисам ја него Александар Вучић", нагласио је Јеремић.

Сматра да председничку кампању не смеју да финансирају странци. Зато ће, каже, ако буде кандидат бити искључиво финансиран транспарентно донацијама из Србије.

Упитан да ли је обиласком универзитетских центара у Србији заправо већ у кампањи у којој је као циљну групу одабрао младе, Јеремић је рекао да је у те посете одлазио на позив студената којима је причао о међународној политици.

Додао је и да га је шокирало то што се већина интересовала како да оде из земље. Он је оценио да су алармантни подаци да десетине хиљада младих годишње одлази из Србије, због чега смо други у свету по одливу мозгова.

Јеремић је казао и да је његов став о Косову непромењен и да сматра да то питање може да се реши само дијалогом, али без признања независности.

За саслушање о страдању гардиста на које је био позван одмах по доласку у земљу, рекао је да се десило искључиво из политичких разлога.

"Такав притисак има супротан ефекат, што је и њима постало јасно, те је на томе све и стало", рекао је Јеремић.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер