петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Једна од последица рата у Украјини биће то да Русија и Кина постану још ближи партнери него пре
Хроника

Вук Јеремић: Једна од последица рата у Украјини биће то да Русија и Кина постану још ближи партнери него пре

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. јул 2022.

Председник Центра за међународну сарадњу и одрживи развој (ЦИРСД) Вук Јеремић и немачки стручњак за агроекономију Гидо Шмит-Трауб (Гуидо Сцхмидт-Трауб) сложили су се да ће наставак рата у Украјини готово извесно изазвати светску кризу у снабдевању храном и да је једини начин да се то избегне да сукоб престане што пре.

„Рат у Украјини је продубио постојећу кризу у систему производње и потрошње хране, која је последица пандемије и смањених прихода, као и климатских промена које се широм света драматично одражавају на пољопривредну производњу“, рекао је Шмит-Трауб на предавању „Како ће се будућност одразити на пољопривреду, храну и воду“, одржаном у оквиру ЦИРСД-овог програма „Лидери будућности“, чији су полазници постдипломски студенти из свих крајева света, наводи се у саопштењу.

Шмит-Трауб, који је извршни директор Мреже УН за решења одрживог развоја, додао је да Уједињене нације предвиђају избијање немира због глади на многим континентима, и подсетио да је „Арапском пролећу“ претходила криза са храном, што је извело људе на улице, а неколико година касније довело до великог таласа миграција ка Европи.

„Криза хране ће по свој прилици имати и озбиљне геополитичке последице, али не постоји један ’сребрни метак’ за решење тако компликованих проблема“, рекао је Шмит-Трауб, наводи се у саопштењу ЦИРСД-а.

Шмит-Трауб је навео да би државе које то могу требало хитно да смање порезе и да убризгају додатна средства не само у економију, већ и у систем социјалне сигурности.

„Систем производње хране је био веома успешан и нису се остварила предвиђања да ће светом владати глад, јер ће број становника расти екпоненцијално, а производња хране линеарно. Глад је избегнута захваљујући напретку хемијске индустрије и иновацијама, као што је увођење Хабер-Бошовог циклуса за производњу амонијака, који је кључни састојак вештачког ђубрива“, рекао је Шмит-Трауб, наводи се у саопштењу.

Нездрава исхрана доводи до огромних трошкова

Шмит Трауб је истакао да повећана производња хране, међутим, додатно загађује животну средину због употребе токсичних елемената и изливања азота и фосфора у океане, и повећава ефекат стаклене баште због сече шума и емисије метана који највише испуштају краве и овце.

„Нездрава исхрана доводи до огромних трошкова у здравству, између осталог и због пандемије дијабетеса и болести срца. Када купите литар зашећереног пића, на етикети пише цена, али не пише и да негативни ефекти које то пиће изазива износе, рецимо, половину цене. То значи да ако платите литар евро и по, онда ће за лечење од негативних последица морати да оде целих 75 центи“, рекао је Шмит-Трауб.

Шмит-Трауб је истакао да људи широм света морају да обрате много више пажње на исхрану и да се хране здравије.

„Пољопривредну производњу је неопходно учинити ефикаснијом тако што ће се користити мање земљишта и морске површине и да се користи мање ђубрива. То је велико питање у свету и савременој науци још није јасно како се то може постићи“, рекао је Шмит-Трауб.

Шмит-Трауб је навео да неке велике корпорације, попут британског Унилевера, разматрају да укину производњу мајонеза јер нема довољно сунцокретовог уља, и додао да у Француској влада несташица сенфа, што указује да би проблеми могли да буду и много већи у блиској будућности.

Озбиљне последице у Африци, „Русија и Кина ће постати још ближи партнери“

Јеремић је рекао да је недавно разговарао са председницима неколико афричких држава, од којих је један председник Сенегала Маки Сал (Мацкy Салл), који је и предедавајући Афричкој унији, и додао да је рат у Украјини изазвао озбиљне последице у снабдевању Африке храном, јер је смањено снабдевање житарицама из Украјине и ђубривом из Русије, између осталог.

„Афричка унија ће у септембру током заседања Генералне скупштине УН захтевати хитан престанак рата у Украјини и укидање свих препрека за несметану трговину, јер се Африка суочава са катастрофом у снабдевању храном“, рекао је Јеремић, и додао да се то „сигурно неће допасти сукобљеним силама, које се тренутно руководе другачијим интересима од оних које има остатак света“.

Јеремић, који је и бивши председник Генералне скупштине УН, оценио је да ће једна од последица рата у Украјини бити и то да Русија и Кина постану још ближи партнери него раније.

„Ако геополитичка рецесија потраје, а сада се чини да хоће, онда ће многе жетве и у Украјини и у другим државама бити жртве геополитичких кретања. Геополитичка рецесија води у опасност од геополитичке депресије, односно светског рата, који би вероватно подразумевао и употребу оружја за масовно уништење. Глобална перспектива у овом тренутку, нажалост, није светла“, закључио је Јеремић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер