понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Гето и бодљикава жица оно што се на Косову може видети
Хроника

Вук Јеремић: Гето и бодљикава жица оно што се на Косову може видети

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. фебруар 2012.

ЊУЈОРК - Министар спољних послова Србије Вук Јеремић успротивио се данас покушајима неких чланица Савета безбедности УН и косовског "министра спољних послова" да ситуацију на Косову прикажу ружичастом, истакавши да су гето и бодљикава жица оно што се на Косову може видети а да је српско становништво на Косову најугроженије у Европи.

"Позивам Савет безбедности да дође у Србију и на Косово и види каква је ситуација. На ствари треба гледати онакве какве јесу. Србија је спремна да разговара, да обесхрабрује било какве покушаје провокација и држаћемо се тога, али молим вас, немојмо се заваравати", рекао је Јеремић.

Како би и конкретним примерима поткрепио оно о чему је говорио, Јеремић је подсетио на неколико извештаја светских организација као што су Хјуман рајтс воч, ОЕБС, Транспаренси интернешенел, као и извештај Европске комисије, који на Косову констатују бујање корупције, дискриминацију неалбанског становништва, политички утицај на судство, лошу заштиту сведока.

УНДП, навео је он, у свом извештају констатује да демократски процес није у складу са демократским стандардима, ОЕБС је закључио да постоји политички утицај на судске процесе, да се упућују претње судијама а да је заштита сведока лоша, док Хјуман рајтс воч указује да се ситуација по питању људских права мало поправила.

Јеремић наводи и податке из извештаја ЕК који каже да су напори за борбу против корупције и организованог криминала неефикасни.

Поводом позива једног од говорника на седници да две стране оставе прошлост за собом и окрену се будућности у ЕУ, Јеремић је рекао да Србија поздравља такав став.

"Али данашњи позив Приштине да се Србији на следећем састанку у Бриселу не додели статус кандидата не иде бас уз такав приступ", указао је он.

Он је такође реаговао и на тврдњу косовског министра да је независност Косова признало 85 држава, истакавши да се ради о 81 земљи.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер