недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: БиХ нису потребни губернатори споља
Хроника

Вук Јеремић: БиХ нису потребни губернатори споља

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. март 2011.

БЕОГРАД - Министар спољних послова Србије Вук Јеремић и министарка за економске односе и регионалне сарадње Републике Српске Жељка Цвијановић потписали су данас у Београду Меморандум о разумевању и сарадњи два министарства.

Министри данас, такође, учествују на конференцији под називом "Република Српска и Република Србија у светлу нових регионалних и глобалних односа", у организацији Института за међународну политику и привреду.

Јеремић је навео да је Србија посвећена очувању Дејтонског мировног споразума и додао да се политика Београда према БиХ није променила.

На округлом столу о односима Републике Српске (РС) и Србије у Институту за међународну политику и привреду Јеремић је најавио да ће у склопу даљег јачања односа РС и Србије у петак у Бањалуци бити одржана заједничка седница две владе.

"Политика Србије према БиХ је јасна и непромењена. Подржавамо све оно што се договоре три народа и два ентитета", рекао је Јеремић на скупу организованом поводом потписивања меморандума о сарадњи између Министарства спољних послова Србије и Министарства за економске односе и регионалну сарадњу РС.

Јеремић је навео да ни једна земља не може бити демократска ако се њом управља "по принципу губернатора".

"Мислим да је дошло време одлуке када се морамо определити да ли имамо дмеократску државу по среди, јер ако је тако онда такву државу могу водити једино демократске власти", рекао је Јеремић.

Шеф српске дипломатије истакао је да ће за Србију и ове године регионална сарадња бити једна од централних тачака спољне политике. Он је додао да је изградња европског друштва у Србији и РС један од заједничких приоритета око којих не би требало да буде несугласица.

Жељка Цвијановић: Процес европских интеграција се покушава злоупотребити за централизацију БиХ

Министарка РС за економске односе и регионалну сарадњу Жељка Цвијановић је подсетила да су владе Србије и РС до сада потписале 27 меморандума и споразума о сарадњи и додала да је још неколико споразума у припреми.

Она је нагласила да су за РС односи са Србијом изузтено важни "не само због братских и породичних веза, већ и због правних веза које су утемељене Дејтонским споразумом".

Цвијановић је навела да се у БиХ процес европских интеграција често покушава злоупотребити за централизацију БиХ и подсетила на раније покушаје промене унутрашњег уређења те државе. Истовремено је истакла да је заблуда да се у БиХ живело складно и мултиетнички до избијања рата, као и да је заблуда да у тој држави постоји једно бирачко тело, а не три. Округли сто организовали су Центар за националну стратегију из Београда, Нова спрска политичка мисао и Институт за међуанродну политику и привреду.

Јеремић: ОХР реликт прошлости

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је да политика према Босни и Херцеговини (БиХ) остаје јасна и непромењена и прецизирао да Србија подржава оно што се договоре три народа и два ентитета у БиХ, указујући да би одлуке у тој земљи требало да доносе демократски изабране власти, а не "губернатор у лику ОХР".

"Канцеларија ОХР је реликт прошлих времена" рекао Је Јеремић, говорећи о Канцеларији Високог представника међународне заједнице у БиХ.

Министар за економске односе и регионалну сарадњу РС Жељка Цвијановић оценила је да се процес европских интеграција злоупотребљава за додатну централизацију БиХ.

"Постојање ОХР је у супротности са европским путем БиХ и он је трајно онеспособио БиХ као државу", указала је она.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер