понедељак, 30. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Аргументи Србије о Косову супериорни
Хроника

Вук Јеремић: Аргументи Србије о Косову супериорни

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. јул 2009.

БЕОГРАД – Општи став међународне јавности је да је аргументација Србије пред Међународним судом правде о питању легалности проглашења независности Косова, супериорна у односу на поднеске свих других земаља, рекао је шеф српске дипломатије Вук Јеремић и упозорио да се последњих дана драстично појачао притисак великих сила на земље које нису признале Косово да то учине.

„Последњих недељу дана драстично су појачани притисци на земље широм света да признају Косово, нарочито пошто су прочитани аргументи свих држава. Неке од најутицајнијих земаља света врше притисак на земље да признају Косово, а то није равноправна битка”, рекао је синоћ Јеремић.

Он је додао да Србија покушава да парира у тој борби, као и да су, упркос свему, право и правда на страни Србије, која је до сада у тој борби „била успешнија него што је било ко очекивао”.

„Пошто је завршен други круг подношења мишљења Међународном суду правде (о легалности проглашења независности Косова), општи став међународне јавности је да је аргументација Србије супериорна у односу на поднеске свих других земаља”, нагласио је Јеремић.

Јеремић је рекао и да се Србија налази у припремној фази за јавну усмену расправу о овом питању, која ће бити одржана за шест до девет месеци и за коју се већ пријавило око 30 земаља.

„Многи већ називају овај процес процесом века. Ово је први пут у историји МСП-а да се расправља о легалитету једнострано проглашене сецесије. Како се буде одлучило у овом случају, тако ће бити и у свим другим случајевима сецесије у свету”, нагласио је Јеремић.

Шеф српске дипломатије рекао је да је Србија успела да заинтересује правну и политичку светску јавност за овај случај и да „има разлога да будемо оптимисти”.

Јеремић је рекао и да ће, током сутрашњих посета комесара за проширење ЕУ Олија Рена и председника Владе Македоније Николе Груевског, бити настављено промовисање два, уз питање Косова, главна спољнополитичка приоритета Србије - либерализација визног режима и регионална сарадња.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер