субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Актуелна власт обећала Западу да ће признати Косово; Биће доста суђења када падну
Хроника

Вук Јеремић: Актуелна власт обећала Западу да ће признати Косово; Биће доста суђења када падну

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. септембар 2017.

 Улазак Српске листе у владу Рамуша Харадинаја је врхунац бешчашћа, оценио је Вук Јеремић у Новом дану ТВ Н1. Национални интереси су, према његовој оцени, третирани на начин који ће захтевати кривични поступак против актуелне власти у Србији. Јеремић сматра и да је Саша Јанковић зарадио да данас буде први човек опозиције.

Јеремић поручује да је улазак Српске листе у владу Рамуша Харадинаја на Косову, врхунац бешчашћа с обзиром на то да је нови косовски премијер “ноторни ратни злочинац”. Каже и да не верује у наводе да је Српска листа самостално донела ту одлуку, и тврди да су је власти у Београду натерале да “учествује у вређању интелигенције грађана”.

“Мислим да Београд није имао никакво морално право да захтева, а захтевао је од Српске листе да уђе у ту владу”, тврди Јеремић и оцењује да је реч о поруци председника Александра Вучића Западу – да је у стању да уради све, само да наставе да га подржавају.

Јеремић тврди и да је актуелна власт обећала Западу да ће признати Косово, иако нема доказе за такве тврдње.

“Не могу да вам кажем дан, локацију, да сам био присутан на том састанку, нити сам разговарао са неким ко је био присутан и то чуо, али уколико посматрате континуум развоја косовске приче у претходних пет година, начина на који се власт поставља у претходних пет година, начина на који општи са Западом, поруке које долазе са Запада, више је него очигледно”, сматра он.

Јеремић каже и да интимно верује да су национални интереси третирани на начин који ће захтевати кривични поступак против актуелне власти.

“Верујем да ће бити пуно процесних радњи након што ова власт оде, не само у контексту заштите националних интереса, већ корупције, криминала, злоупотребе јавних ресурса”, поручује он.

На примедбу да јавно најављује суђења, а да нема доказе да је ико обећао признање независности Косова, Јеремић је рекао да су суђења "баш зато и потребна" да би се, како је навео, утврдило шта је ко и коме обећао.

“Биће доста суђења, озбиљних, која ће имати свој крај, за разлику од оних која је водила ова власт”, уверен је он.

Имао сам већину за Србију на сваком гласању о Косову

На питање како би реаговао да је неко њему најављивао суђење зато што је Косово, док је он био шеф дипломатије, једнострано прогласило независност коју је тада признало 88 држава, Јеремић је рекао да му је Вучић у то време претио да ће га “обесити на Теразијама”.

Додаје и да је, упркос свему, успео да са ограниченим ресурсима спречи да више од пола земаља на планети призна Косово, да спречи чланство Косова у свим међународним организацијама, и да обезбеди већину за Србију на сваком гласању.

Међутим, на процесу који је иницирао, Међународни суд правде оценио је да косовска независност није у супротности са међународним правом, након чега је приштински лист "Коха Диторе" освануо са насловном страном “Хвала ти Вуче“. Јеремић ипак тврди да саветодавним мишљењем Међународног суда правде, тај процес није окончан.

 “Требало је да се заврши у Генералној скупштини УН. Једно од пролазних времена било је изрицање саветодавног мишљења, а процес је требало да буде окончан усвајањем саветодавног мишљења у Генералној скупштини са одређеним текстом. Тај одређени текст, који је поднела Србија, садржао је реченицу да 'с обзиром да је косовска незавиност неприхјватљива, позивамо на наставак преговора под окриљем УН'”, каже Јеремић.

Та резоулција је, међутим, повучена упркос, како каже, његовом противљењу и томе што је обезбедио већину за њено усвајање. “Нисам био спреман да узурпирам институционални оквир Србије, када је Влада донела одлуку, морао сам да је спроведем.”

На питање када је Александар Вучић почео да влада као хулиган (како то Јеремић тврди у интервјуу за најновији број НИН-а), будући да је у марту 2014, приликом сусрета са Вучићем, његову власт и свој однос према њој описивао речима да је “за Србију важна њена политичка стабилност, која ће допринети значајнијем приливу страних инвестиција”, Јеремић је рекао да је саставни део председавања Генералном скупштином УН да се не изјашњавате о унутрашњим питањима било које земље, укључујући и своју.

“Морао сам да поштујем правила игре о немешању у унутрашња политичка питања”, оправдао се гост Новог дана.

Саша Јанковић зарадио да буде лидер опозиције

Јеремић је најавио и да ће оснивачка скупштина његове странке бити одржана крајем октобра, али да име чува у тајности јер је било “бирократских подривања других опозиционих актера”.

Странка ће, како каже, бити заснована на вери да будућност Србије почива на знању и снажном развоју, као и на грађанском друштву са утемељењем у националним вредностима.

Одбацује оцене да је лежерно схватио формирање странке и сматра да би тај процес трајао и дуже, да није чињенице да се ближе београдски избори на којима његова странка има намеру да учествује.

Јеремић је и даље при ставу да је један кандидат за градоначелника најлакши начин да опозиција однесе победу у главном граду.

“Не кажем да је једини начин, већ најизвеснији да се оствари победа… Да сви будемо заједно, то би био рецепт”, поручује он и истиче да је Саша Јанковић, учинком на председничким изборима, зарадио да данас буде први човек опозиције, те да не види ништа спорно у принципима за сарадњу у Београду које је изнео Јанковићев Покрет слободних грађана.

“Ја га апсолутно подржавам у напорима његовим да консолидује Покрет, а затим и целу опозицију. Има велику одговорност с обзиром да је први, и не желим да му отежевам ситуацију”, поручује он.

Коментаришући раскид сарадње Покрета слободних грађана и ДС-а, Јеремић је рекао да је спремност ДС-а да разговара са властима о промени Устава била “гром из ведра неба”.

На примедбу да је ДС, чији је члан тада био, 2012. о промени Устава разговарала са СНС-ом, Јеремић каже да су услови тада били другачији, и да је друштво било слободно и отворено за дијалог.

Немам право на личне хирове према Ђиласу

На питање да ли ће Драган Ђилас бити заједнички кандидат опозиције за градоначелника, како је то објавио лист “Ало”, Јеремић је рекао да Ђилас још није одлучио да ли ће учествовати на изборима, и да није имао прилике да разговара са њим.

“Имам разлога да будем огорчен према Ђиласу, избацио ме је из странке и то када сам био председник Генералне скупштине УН, али немам право на личне хирове. То треба да буде наш заједники наступ, свако ко је искрена опозиција (и обавеже се да неће сарађивати са СНС-ом) је добродошао”, поручио је Јеремић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер