четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић за РСЕ: Чекам предлог за решавање питања Косова после избора у Србији 21. јуна; Покушаћу да Србија добије највише могуће, а да изгуби најмање што мора
Хроника

Вучић за РСЕ: Чекам предлог за решавање питања Косова после избора у Србији 21. јуна; Покушаћу да Србија добије највише могуће, а да изгуби најмање што мора

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 07. јун 2020.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је укидањем мера отворен простор за дијалог са Косовом и да очекује долазак специјалног представника Европске уније (ЕУ) за дијалог између Србије и Косова, Мирослава Лајчака, у Београд и Приштину после избора у Србији 21. јуна.

У интервјуу за Радио Слободна Европа (РСЕ) Вучић је поручио да је одустао од, како је рекао, великих иницијатива за решавање питања Косова и да чека шта ће бити предложено.

Вучић је рекао и да када се говори о црвеним линијама у контексту Косова "ви нисте спремни за разговор", али и да то не значи да оне не постоје.

Коментаришући изјаве званичника из Србије у којима се током ванредног стања изазваног корона вирусом критиковала Европска унија (ЕУ) и истицала помоћ Кине, председник Србије је оценио да је у разговорима са ЕУ "важно да они нама могу да кажу све што мисле, али да ми њима можемо да кажемо све што мислимо".

Он је истакао и да је Србија опредељена за чланство у ЕУ, али на питање има ли евроскептицизма у његовим изјавама, оценио је да је реч о еврореализму. Он је најавио и да ће Србија, временом, ускладити своју спољну политику са ЕУ, али да ће до тада штитити националне и државне интересе.

"ЕУ је убедљиво највећи инвеститор и убедљиво највећи донатор у нашој земљи. Ја волим, као што рекох, на рационални начин о бројевима да одговорим, то је тако. Да ли нам је Кина много помогла? Бескрајно јој хвала и са Железаром и са рудником, Зиђину у источној Србији и кроз многе друге пројекте које заједнички радимо и да ли су нам помогли током током корона вируса, свакако јесу, али бројеви су ту чини ми се недвосмислени", рекао је Вучић.

Када је реч о извештајима међународних организација у којима се критикује стање демократије у Србији, Вучић је рекао да би волео да има нешто више објективности, али и да прихвата да постоји део ствари који је истинит и који би требало мењати.

Председник Србије је рекао и да је употреба амандмана у претходном сазиву Скупштине, како би се онемогућио глас опозиције, била велика грешка и да је то промењено.

"Сада је та пракса другачија и опозиција има сва права да подноси амандмана колико жели, колико хоће и да по тим амандманима између осталог говори", рекао је Вучић.

Отворена могућност дијалога

РСЕ: Да почнемо нечим што се десило јуче, 6. јуна. Влада Косова одлучила је да повуче мере. Како ће то утицати на дијалог између Србије и Косова?

Вучић: Тиме се отвара могућност да почнемо да разговарамо, уколико та мера остане и опстане дуже од неколико дана и верујем да то није питање прегањања и надгорњавања између две стране, већ је питање суштине, питање слободног протока роба, услуга, људи и капитала онога о чему причамо.

Једна од најважнијих слобода савременог света и верујем да ће то добро да утиче на економију и Београда и Приштине, да ће то добро да утиче на људе. Дакле, не само Србе, већ и Албанце, да ће то да створи неку врсту оквира да наше бизнис заједнице могу да сарађују неупоредиво боље. Наравно, то ће отворити могућност за политички дијалог између нас.

РСЕ: Када очекујете да ће доћи до дијалога? Господин Лајчак је помињао јун.

Вучић: Ја очекујем после избора [у Србији] долазак господина Лајчака и у Београд и у Приштину и да онда видимо шта ћемо даље.

РСЕ: Са друге стране, председник Косова Хашим Тачи рекао је да неће отићи у Брисел. Како сте разумели ту поруку?

Вучић: То су њихове унутрашње ствари. Неко жели да каже да хоће да чује или слуша само Американце, а не Европљане, а са друге стране имаћемо оне који ће да кажу да су отворени за Европљане, тако да ће свако своју причу да прича.

И немојте да сметнете са ума, они су чедо и америчко и немачко и свих оних који су стварали независност Косова, шта год да ураде увек ће имати попуст и добру вољу оних који су створили или стварали независност Косова, да им пруже подршку, да им помогну. Ми нисмо у тој ситуацији, ми не можемо да избегавамо разговор.

Не очекујте од мене замерање ЕУ и САД

РСЕ: Како видите улогу Америке, а како ЕУ када је реч о дијалогу између Србије и Косова?

Вучић: Како год да је видим или шта год мислио о томе сложићете се да није логично да о томе јавно говорим. Ми се налазимо на европском путу, а са друге стране Америка је највећа светска сила и сада ви очекујете од мене да се замерим једнима или другима.

Сувише смо ми мали да бисмо то могли да урадимо и да бих имао право да Србију доведем у тежу позицију. То ми не пада на памет. Ми разговарамо са свима. Новинари, не ви, већ многи новинари који су са нама разговарали увек разговарају о техничким питањима - када ће доћи датум, када ћете да разговарате, али нико не прича о суштини.

Оно што ја питам све време то је - ОК, ако ви будете повукли своју жељу за учлањењем у међународне организације на 60 дана, нема проблема, ево ми ћемо под тим условом да прекинемо кампању одпризнавања на 60 дана. Није то проблем, али то је све техника. Моје питање је суштина. Шта је садржај дијалога? О чему разговарамо? И шта је оно што би требало да дође на крају дијалога. Јер, ако је то само - хајде Срби признајте независност Косова, да завршимо са том причом, то на такав начин свакако неће ићи.

РСЕ: Када причате о Косову говорите да ћете покушати да Србија добије највише могуће, да изгуби најмање могуће.

Вучић: Најмање што мора.

РСЕ: Најмање што мора. Шта ви видите као решење?

Вучић: Не видим. Када сам видео онда су сви рекли да све што видим лоше видим, да сви они који су ван Балкана и који немају везе са Србима и Албанцима боље да они решавају тај проблем него они који су директно умешани у проблем, они о чијој се кући ради, а то су Срби и Албанци. А то је иначе понашање великих сила већ више од 150 година на овом простору.

Дакле, они имају свој интерес и своје одлуке, они мисле да је важно да њихови циљеви буду поштовани, испуњени, а не секирају се шта о томе стварно мисле Срби и Албанци. И зато сам ја и у Уједињеним нацијама када сам говорио - пустите балканске народе да сами уређују своје односе и у прошлости би било много мање крви и много мање проблема. Али ја сам довољно свестан да смо сви ми заједно мали и да ће наравно увек бити оних на Балкану који ће гледати да се додворе тим великима, много више него да са својим пријатељима или комшијама направе боље односе.

Одустао сам од неких великих иницијатива и чекам да видим шта ће нам то бити предложено.

Тако да, одустао сам од неких великих иницијатива и чекам да видим шта ће нам то бити предложено. И ако ме питате, зато сам то рекао, шта је то конкретно шта очекујем. Не очекујем ништа. Не знам шта ће. Када кажем нешто ће бити, али не знам шта бих очекивао. Ништа конкретно.

РСЕ: Опет, када причате, неки рок од три или шест месеци у којем мислите да можда нешто може да се помери напред.

Вучић: Не постоје никакви рокови. Србија ће да разговара у доброј вери, дакле заиста имаћемо потпун бонафиде приступ и желети да обезбедимо мир и стабилност у наредним деценијама. Срби и Албанци су два највећа народа на Западном Балкану и то ће бити случај и за сто година и за 200 година.

Да ли ћемо успети да обезбедимо ту врсту стабилности, да ли ћемо имати довољно разумевања за оне друге, да ли ћемо имати довољно памети да потражимо компромис, а не само да тражимо начин како да окривимо другу страну, то је већ друго питање.

О црвеним линијама ако нисте спремни за разговор

РСЕ: Шта би за вас биле црвене линије када је реч о Косову?

Вучић: Када год говорите о црвеним линијама, ви нисте спремни за разговор. Што не значи да оне не постоје. Али када почнете да говорите о томе као што говори албанска страна која каже - а не, не, цело Косово је наше, па ћемо још мало да узмемо Прешево, Бујановац и Медвеђу, чекам само да кажу када ће да узму и Крагујевац и Краљево. Искрено, насмејете се и наставите даље. Када улазите у разговор улазите у разговор у доброј вери и да будете спремни за компромисе. Да ли ће то бити могуће, то ћемо да видимо.

РСЕ: Међутим, Устав Србије каже да је Косово саставни део Србије. Ако се водимо тиме, шта је онда план?

Вучић: Устав Србије каже да је Србија јединствена територија укључујући и Аутономну Покрајину Косово и Метохију. Устав Косова говори о независној држави. Двадесетдве земље Европске уније су признале, пет није признало независност Косова. Шта сада да радимо? Која је то територија? И зато сам рекао да је важно да разговарамо и да разумемо позиције једни других.

РСЕ: Имали сте јутрос (недеља, 7. јун) разговор са руским амбасадором, имате након овога разговор са кинеском амбасадорком. Са друге стране стигле су и неке критике, пре свега из ЕУ и САД.

Вучић: Јуче сам имао са представницима Европске комисије.

Постепено усклађивање спољне политике са ЕУ

РСЕ: До када мислите да ће бити могуће да Србија води балансирану политику сарадње са Русијом и Кином, а са друге стране да претендује да буде чланица ЕУ?

Вучић: Мислим да многе чланице ЕУ добро сарађују и са Русијом и Кином. Србија има готово хиљаду пута мању трговинску размену са Народном Републиком Кином, него само две земље ЕУ. Не знам на који тачно део је неко мислио, сем што постоји наравно она латинска што приличи Јупитеру, или како смо ми то превели јер нам се боље римује - што приличи богу нек' приличи волу. Неки на то имају право, неки на то немају право и ја то разумем. Неки су велики, неки су мали, али не значи да је то баш увек правично.

Што се нас тиче, ми се налазимо на европском путу, од тога не одустајемо. Са ЕУ имамо највећу трговинску размену, између 66 и 67 одсто. Али са друге стране желимо да припадамо том друштву. Али немојте да сметнете са ума, да Србија има специфичну ситуацију баш по питању Косова и Метохије о којој смо разговарали. И да ми ту подршку недвосмислено интегритету Србије добијамо управо од Кине и Русије, а са друге стране имамо и врлу добру економску сарадњу и сарадњу у свим другим областима.

Ја сам заговорник независног одлучивања и у спољној и у унутрашњој политици.

Ми ћемо полако усаглашавати своју спољну политику са политиком ЕУ, како се будемо приближавали чланству ЕУ, а до тада ћемо на паметан и одговаран начин штитити наше националне и државне интересе. То је наша политика. Имамо право на своју политику и ја сам заговорник политике независности и независног одлучивања и у спољној и у унутрашњој политици.

РСЕ: Ипак, током кризе изазване пандемијом, чуле су се изјаве из Србије које су критиковале ЕУ. Колико је било евроскептицизма у њима?

Вучић: Одлично питање. Ја сам веома срећан када на изузетно пристојан начин извучете све оно што желите да добијете. Ја мислим да у нашим разговорима са ЕУ је важно да они нама могу да кажу све што мисле, али да ми њима можемо да кажемо све што мислимо.

Чини ми се да то правило 'Аудиаутур ет алтера парс' - 'Да чујемо и другу страну' је једно од основа демократије. Нешто што је најважније. Зато се, између осталог, налазимо на европском путу. Да не може да нам буде забрањено да изразимо свој став и своје мишљење.

А оно што сам рекао у једној реченици, што је постао глобални хит и разлог због којег су Србију готово сви критиковали, односно мене, да не буде крив било ко други у Србији, већ да то тачно ставим тамо где је место. Дакле, то је нешто што су после тога поновили и италијански премијер и француски председник, па чак и сама (председница Европске комисије) Урсула Вон Дер Леyен и сви други.

Али као што рекох, када то они кажу онда је то логично, нормално и ОК, када то каже неки мали Вучић онда је то недозвољено и ко си ти да имаш право на такав став и такво мишљење. Тако да не мислим да сам рекао било шта страшно. Мислим да су сви видели одређене слабости (ЕУ), брзо су превазиђене, што је добро, што је одлично за ЕУ и ја се данас надам да ће ЕУ брзо изаћи из економске кризе јер је то за нас од суштинског значаја. Што пре они изађу (из кризе), толико ће нама бити лакше да остваримо позитиван раст и ове године.

Ставови о ЕУ „еврореализам“

РСЕ: Али има ли евроскептицизма у вашим изјавама?

Вучић: Мислим да сам врло прагматичан и рационалан човек. Имам разумевања да саслушам, да чујем, али немам разумевања за те ставове када их неко износи типа од ових антиваксера, до четвртасте земље, до напада на далеководе зато што мисле да су стубови 5Г мреже, па ће неко да их чипује.

Дакле, моји ставови су увек веома рационални и у неким тренуцима неки ме оптужују за не само еврофилију већ и за еврофанатизам и ту говорим о људима са десног спектра политичке сцене у Србији и онима који су испред ове зграде (Председништва Србије) протестовали небројено пута, а са друге стране имате оне који ме стално оптужују за евроскептицизам.

Ја мислим да је то еврореализам или еврорационализам и да сам ствари постављао увек на пристојан и праведан начин. Увек се захваливши ЕУ на великој подршци и свему што чине за нашу земљу и за наш регион, али и разумевајући оно што се збива у Европи. Као што постоји огроман евроскептицизам према енларгемент процесу, дакле према процесу проширења, код њих, тако и код нас морате да разумете да постоје два разлога зашто није одушевљење на оном нивоу на којем би неко у Европи желео да то види.

Без обзира на то што се дешава, ми своју будућност видимо у ЕУ.

Једно је питање Косова и Метохије и сталних притисака да се то реши – што многи у Србији виде на штету Србије. И друга ствар је да тај процес траје предуго. Из ЕУ ћете за то чути да, наравно, то добрим делом зависи од Србије, али ни они више не крију да то више није до Србије већ и до њихових унутрашњих односа. То су, чини ми се, разлози који људе терају да понекад показују нешто скептичнији однос, али то не мења нашу политику зато што, без обзира на то што се дешава, ми своју будућност видимо у ЕУ.

ЕУ убедљиво највећи донатор

РСЕ: Како видите истраживања јавног мњења која говоре о томе да грађани Србије виде Кину као највећег донатора, иако чињенице говоре да је то ЕУ?

Вучић: Вероватно је истраживање рађено током епидемије корона вируса, тако да мислим да је то разлог. Али ЕУ је убедљиво највећи инвеститор и убедљиво највећи донатор у нашу земљу. Ја волим, као што рекох, на рационални начин о бројевима да одговорим, то је тако.

Да ли нам је Кина много помогла? Бескрајно јој хвала и са Железаром и са рудником, Зиђину у источној Србији и кроз многе друге пројекте које заједнички радимо. И да ли су нам помогли током током корона вируса, свакако јесу, али бројеви су ту чини ми се недвосмислени.

РСЕ: Најављен је и долазак кинеског председника. Знате ли када ће он доћи и шта ће бити тема разговора?

Вучић: Ја мислим, ако могу то да кажем, иако нисам имао потврду. Мислим да је требало да се одржи лајпцишки стратешки форум између ЕУ и Кине, па мислим да је у то време требало - пре или после тога можда кинески председник да дође. Сада је то отказано, па ћемо да видимо.

„Русија разуме наш европски пут“

РСЕ: Када је реч о односу између Србије и Русије, да ли је и у којој је мери Русија помогла Србији током пандемије?

Вучић: Помогли су онолико колико су могли. Они су били суочени са кризом и данас (су суочени са кризом) код њих. Јуче је 197 људи умрло ако сам добро запазио. Трудим се да свим земљама света запамтим те кључне бројеве. Тако да и у тим условима они су показали пажњу према Србији и заиста им хвала.

РСЕ: У којој мери су односи између Србије и Русије били нарушени афером са руским дипломатом? Не знамо шта се после тога дешавало, некако као да је утихнуло и не знамо какав је исход те афере.

Вучић: Реагујете у том тренутку, али не смете да дозволите да вам такве ствари уништавају односе између пријатељских држава и чини ми се да је Србија реаговала на озбиљан и одговоран начин у том тренутку.

Русија је за нас пријатељска земља, трудимо се да тај однос очувамо, трудимо се да разумеју и наш европски пут, а мислим да је и њима јасно колико је тешка позиција Србије и хвала им на том разумевању, као што се заједно са њима боримо за то да не дође до ревизије историјских чињеница из Другог светског рата, што је (важно) за Србију и за српски народ који је пропорционално свом броју један од пет или шест најстрадалнијих народа у Другом светском рату.

РСЕ: Можда је непримећено прошло оно што сте рекли 6. јуна да је представник Русије покушао са вама да разговара о некаквој техничкој, прелазној Влади.

Вучић: Да.

РСЕ: Можете ли нам рећи мало више детаља о томе?

Вучић: То се дешавало, када су они опкољавали Председништво, па сам ја седео и играо шах, па су они измишљали како сам негде побегао. Ја не знам ни где бих побегао не знам ни где су ти пролази, а видим да они добро знају где су ти пролази.

Никада нисам бежао, савест ми је чиста, за разлику од многих никада ништа нисам украо и борим се за своју земљу и за свој народ сваког дана. И тада је један од тих људи дошао до мене и рекао, ево, да они гарантују како ће преговори да теку, да ми формирамо неку Владу. Нисам вас разумео, како то мислите? Са којим посланицима? Знате како иде Влада, знате то се бира у Народној Скупштини. Па као техничка Влада, па онда избори, имали смо случај ваљда у Македонији. Ја сам рекао а тако, ‘ајде сада разговор смо завршили.

РСЕ: О коме је реч? Је л то представник званичне руске администрације?

Вучић: После су људи из званичне руске администрације рекли да то није званични представник иако је реч о некоме ко није непознат ни руској јавности, а ни нама овде.

РСЕ: Нећете да кажете о коме је реч?

Вучић: Већ се нешто о томе говорило, али просто не желим да се враћам више на то.

„Не радим ништа што угрожава независност Црне Горе“

РСЕ: Када је реч о регионалним односима, најавили сте да ћете позвати након избора у госте председника Црне Горе, Мила Ђукановића. Шта је довело до тога да немате честе сусрете?

Вучић: Имали смо сусрет у Јерусалиму где смо отворено разговарали. Некако су нас поставили тако да не верујете. То је неки огроман сто био, много је званица било, рецимо 200 нас. И сад, Колинда је била два, три места од мене. Директно преко пута, али у сасвим другом кругу био је Ђукановић, тако да смо могли све време да разговарамо. Он је износио своје ставове, ја сам износио своје.

Нисмо били сагласни по питању пре свега Српске (православне) цркве у Црној Гори и односу према српској Цркви у Црној Гори, али смо цивилизовано разговарали. То је био наш последњи разговор. Ја мислим да треба да разговарамо о односима две земље које би по свему морале да буду апсолутно најближе и верујем да има много простора за унапређење наших односа.

РСЕ: Да ли мислите да ће тај разговор бити прихваћен, с обзиром на најаве Србије да ће правно помоћи СПЦ у Црној Гори?

Вучић: Добро?

РСЕ: Да ли мислите да је тај разговор између два председника могућ ако Црна Гора сматра да је то мешање у унутрашње ствари те државе?

Вучић: Па слушајте, ако би то било мешање у унутрашње ствари у савременом друштву, па онда ја боље да се склоним одавде, пошто ми се то дневно дешава једно 500 пута са различитих страна.

Ја мислим да је нормално да Црна Гора пита какво је стање припадника њихове мањине у Ловћенцу или Малом Иђошу (где су насељени). Никакав проблем немам. Тако се и ми боримо за положај српског народа у Црној Гори који није 0,3 одсто, већ је готово 30 одсто - 28,73 одсто.

Не видим ништа лоше у томе и ништа што би на било који начин угрозило независност Црне Горе, нити то радим. Уз осмех пропратим те приче: 'Ми имамо механизме. Пријавићемо НАТО-у'. Ви се на то насмејете и кажете 'ОК' и само гурај даље.

РСЕ: Српска мањина је, са друге стране, у Црној Гори је, са друге стране, опозиција.

Вучић: Прво, то није питање, они немају регулисан статус. Ни као мањина, ни као народ, ни као конститутиван народ. А ви видите, никада нећете рећи 'албанска мањина у Северној Македонији'. Албанци, којих је процентуално мање у Северној Македонији имају неупоредиво већа права него Срби (у Црној Гори) којих је пропорционално више у Црној Гори. Албанци имају председника парламента и право на официјални језик. Срби немају ништа од свега тога.

РСЕ: Шта је ваш савет у разговорима са представницима Срба у Црној Гори у овој ситуацији сада када разговарате са њима?

Вучић: Ја их не саветујем политички, ја гледам да колико можемо помогнемо опстанак српских институција, дакле Матице српске. И сад ћу вам рећи колико смо ми отворени за то, Матице српске, Удружења књижевника Црне Горе, српског Удружења књижевника, многих других институција, подигли смо Српску кућу у Подгорици.

Ми немамо тај проблем када неко други жели, рецимо Босна и Херцеговина хоће да оснује конзулат у Новом Пазару и сви су нешто спречавали и не знам шта, ја сам рекао нема проблема. Турска, изволите људи. Уложићете неки динар, донећете нешто, направићете нешто, никакав проблем са тим немам. Хоћете ви да уложите у права Црногораца у Србији, само изволите.

Виктор Орбан је уложио милионе евра у мађарску заједницу у Војводини. Не само да нисмо имали проблема, већ смо то подржали. То је, чини ми се, нешто што је европски приступ, европски стандард, али не само то. То је питање жеље да имамо најбоље односе са људима који припадају различитим нацијама и верама.

„Орбан поштовани пријатељ Србије“

РСЕ: Како гледате да негде начин ваше владавине подсећа на владавину (мађарског премијера) Виктора Орбана? Да ли видите то као критику?

Вучић: Мислим да су сви људи различити и да људи на различите начине делују у другачијим условима. Неки би тиме да ме хвале, неки би тиме да ме критикују, ја се тиме не бавим. Виктор Орбан је веома поштовани пријатељ наше земље и захваљујући њему односи Срба и Мађара су апсолутно најбољи у нашој савременој историји. И шта год неко говорио о Виктору Орбану, то су чињенице И, захваљујући његовом труду и захваљујући његовом ангажману, наши односи су заиста изузетни.

И немојте да заборавите, да ми у Војводини имамо убедљиво најмањи број инцидената у последњих шест година у нашој историји у последњих, дакле, од Првог светског рата, од Тријанонског споразума до данас. Дакле, од 1918. године до данас, последњих шест година су убедљиво најбољи (период) у односима између Срба и Мађара.

# Имали смо договор да поштујемо различите политике.

Имали смо различит став по питању мигрантске кризе. Они су подизали зидове, ми нисмо подизали зидове, али смо имали договор да се не нападамо. Имали смо договор да поштујемо различите политике. И ја то веома поштујем код мађарске стране. Помогли су нам и током епидемије корона вируса, помогли и саветима и како да дођемо до опреме, помогли и у опреми и морам да кажем да су свуда и на сваком месту помогли и подржавају Србију.

А то да ли ће неко да искористи прилику да негде некога нападне, мене то не занима. Нисам ја ту да бих подилазио било коме у свету. Мој је посао да урадим најбоље за грађане Србије и то се трудим да учиним.

Критике међународних организација - недостатака увек има

РСЕ: Са друге стране када је реч о томе, међународне организације и Европска комисија стално имају примедбе на стање демократије у Србији. Пре свега. стање у медијима.

Вучић: Имају свуда, имају свуда...

РСЕ: …и у правосуђу. Како мислите да решите те проблеме?

Вучић: Ево, поменули сте правосуђе. То је једна од ствари коју бих заиста у извештају Европске комисије све потписао и био бих још оштрији. Спровели смо некакву реформу 2009. године која нам није донела ни ефикасност, ни рационалност у судским процесима. Волео бих и уверен сам да уз подршку Европске уније тај проблем можемо и те како да решимо.

Што се тиче медија, ту имате две ствари. Прва је да нема сумње да је потребно да још много тога урадимо. А са друге стране, постоји тај политички приступ у којем увек једну страну желите да видите на бољи начин, а другу страну на неупоредиво лошији начин. Али смо увек спремни да разговарамо о свему и трудио сам се, посебно у последњих чини ми се већ три месеца, да ни политичке противнике посебно не нападам, да свакога саслушам и да одговорим на свако питање не бисмо ли ту атмосферу, колико је могуће, променили.

Али они који кукају на слободу медија, они свакога дана изговарају, воде кампању и против мене и против државе на сваки могући начин, нико их не омета у томе, штавише, одговарам на свако њихово питање и није ми тешко да то учиним. А неки други се не жале уопште на то, али ваљда њима говоре да су они кретени или много мање паметни од њих, па не разумеју какви смо ми злочинци и какве смо ми будале, ал' ће им то они објаснити. Тако да не знам шта бих вам више на то рекао.

Али у сваком случају све што мисли неко да можемо стварно да урадимо, ја бих био задовољан да то заједнички направимо јер без заједничког приступа свему томе, тешко ће ићи.

РСЕ: У којој мери ви видите одговорност Српске напредне странке, која је владајућа странка, када је реч о стању и о свему што се критикује у извештајима које смо поменули?

Вучић: Па ја мислим да прво, мислим да је странка коју водим најзаслужнија за то што је многе ствари променила, променила парадигму земље неуспеха у земљу која је економски убедљиво најуспешнија у последњим годинама не само у региону, већ богами и ове године, у првом кварталу ове године у целој Европи јер смо добили јуче извештај и Малту и за Ирску које смо чекали.

Дакле, од земље која је очекивала само медаље од кошаркаша, ватерполиста и одбојкаша, направили смо земљу која најбрже расте у Европи, економски. И ја знам да то нико не жели да прихвати и да је тешко то различитим режимима и у региону да прихвате, а у Европи поготово, али на крају крајева то су чињенице. И Ангела Меркел (немачка канцеларка) ми је и последњи и претпоследњи и сваки пут када се видимо увек посебно честитала на економским резултатима.

Провели смо најтеже реформе да бисмо у томе успели и ви овде, када се попнете на терасу, и погледате како са ове терасе изгледа Београд, од Београда на Води до свих фасада које смо урадили свуда у периметру који можете да видите, видите огроман напредак.

Плате су напредовале драстично. На пример, ако узмете, ми кажемо пет држава и шеста територија, дакле Косово, на Западном Балкану, и узмете четири земље Европске уније које се граниче са Србијом. Дакле, Хрватска, Мађарска, Румунија, Бугарска. Од тих десет ентитета, ми смо по стопи просечне плате били осми пре само шест или седам година. Данас смо четврти.

Дакле, у међувремену смо претекли и Босну и Херцеговину и Македонију после шездесет, седамдесет година. И Црну Гору која нам је бежала 150 евра по глави становника, дакле пре неколико година, што нама није лако, не заборавите да имамо неке делове земље који су изразито неразвијени и даље, али смо то успели да урадимо, бугарску (такође), и успели да дођемо на четврто место.

Приближавамо се убрзано и Румунији и Мађарској. Хрватску по укупном БДП-у очекујем да пређемо на крају 2021, почетком 2022. За то је било потребно много ствари да се уради и на то сам веома поносан.

Што се тиче недостатака, недостатака увек имате много. Сам сам грешио безброј пута, свакога дана. И данас у разговору са вама, секираћу се кад будемо завршили што сам на једном, два, три или пет места погрешио. Али човек који ради и људи који се боре наравно да греше и увек ћу да прихватим да онај ко је на власти, не може да сноси апсолутну одговорност, али увек сноси већу одговорност од свих других и за атмосферу у друштву и за све друго.

Зато сам се потрудио и борим се да тако нешто променимо. Да ли ћу успети у томе, то ћемо да видимо. Дакле, ја не кажем да смо ми безгрешни, свакако да никоме од нас није намера да ураде нешто што није у интересу наше земље, а мислим да смо много изузетних и много важних и много одличних ствари за земљу успели да направимо.

И не заборавите, сачували смо стабилност и мир у веома тешком периоду за нашу земљу. У веома тешком периоду за нашу земљу већ осам година. То је добар, добар период за Србију и то је време када Србија расте, пре свега расте економски, а нема сукобе са било ким споља, ниити са било ким унутра.

„Прихватам да део ствари треба мењати“

РСЕ: Да ли то значи да узимате у обзир када вас критикују Амнести интернешенал, Фридом Хаус, Европска комисија, Репортери без граница и да ви радите на исправљању онога што су замерке у тим извештајима?

Вучић: Ја прочитам то све. Дакле, Фридом Хаус сам само изводе прочитао, нисам свих 28 страна, замолио сам Ану да то погледа, да то прочита све. Видео сам неке примедбе које не стоје, неке које стоје, али како бих рекао, волео бих понекад да има нешто више објективности, али прихватам и да постоји део ствари који је заиста истинит и који би требало да мењамо.

Што се тиче извештаја Европске комисије, не морам увек у свему да будем сагласан, али са добрим делом ствари у тим извештајима сам сагласан и гледамо како да то исправимо.

И слушајте само једну ствар - сви причају отприлике шта недостаје овде или шта недостаје у некој другој земљи. У свакој земљи недостаје, не постоји ниједна земља која је идеална. Нема је. Па имате Шведску која је фантастична земља, дивно, идеално уређена, али захваљујући одређеним одлукама имате пет хиљада мртвих. А да се то догодило у Србији, рекли би - е, ти си убица. А овако - грешка.

Само вам говорим како су аршини различити по различитим темама, али немам проблем да разумем да смо грешили и да постоје ствари које морамо да исправимо.

Скупштина је место за разговор

РСЕ: Када је реч о политичком дијалогу унутар Србије између странака, између појединаца, да ли мислите и како може да се превазиђу ровови који су настали? Да ли је то нешто што мислите да може да се поправи, посебно са делом опозиције који бојкотује изборе и који сматра да након избора Скупштина неће имати легитимитет?

Вучић: Видите, ја мислим да је Скупштина кључно место за разговор и за испољавање било каквих међупартијских тензија. То је сјајно место. Важно је да у Скупштини више не идемо са хитним процедурама, што је био случај у сваком од претходних периода, сложићете се.

Нема ниједног закона из периода Демократске странке, (Драгана) Ђиласа, (Вука) Јеремића, осталих, да је донет, а да није по хитној процедури. Буџет се више неће изгласавати као једна од 50 тачака, већ као посебна тачка са дупло већим временом него што је предвиђено пословником који су такође неки други донели. Имате јавно слушање, важно је да више комитета, више одбора скупштинских воде људи из опозиције. Важно је да се ту води дијалог, важно је да се ту води разговор.

Избори су изузетна прилика и биће шарен парламент и биће прилика да се свачија позиција чује. Али код нас постоји једна невероватна потреба да се прича о рововима, зато што о рововима прича неко ко данас не представља више од четири и по посто опредељених бирача, што ће рећи негде око нешто мање од три посто укупног бирачког тела Србије. И то вам говорим податке од синоћ и прексиноћ јер сад радимо тај ролинг трек на дневном нивоу.

Дакле, зашто је то тако? Па зато што постоји огромна медијска доминација политичара, тајкуна из ранијих периода који држе под својом контролом велики број медија и стално то намећу као своју истину.

Много је важно да после избора парламент буде место где ће се различити ставови, различити погледи исказивати на један демократски начин, нека буде и више страсти, нека буде понекад и тежих речи које неће прелазити границе доброг укуса дакле, али то је идеално место и то је место за прави правцати дијалог.

И са друге стране, желим да вас подсетим да сам тај дијалог и онима који представљају недвосмислену мањину, изражену мањину, дакле у нашем друштву са израженом разликом у односу да већину, дакле то није оно што постоји у неким другим земљама, дакле да сам тај дијалог нудио безброј пута и да ми је одговарано да свако ко се појави у разговору са Вучићем је издајник, бедник, да је продао интересе опозиције и тако даље. Онда су се сетили када су избори расписани да би мало да разговарају.

Никада никога као што знате нисам молио, увек сам се понашао рационално. Нисам их се много ни плашио пошто те бајке о томе како ће неко на силу да заузима власт па ми сад кад провалимо у РТС са тестерама па заузмемо, па кад уђемо у Председништво. И уђете, и шта онда? Таман лепо узмете неку књигу да прочитате само што морате да је вратите на место да не бисте ишли у затвор, ништа више.

Али то је, то људи неки нису разумели, ваљда људи не могу да изађу из деведесетих и живе у том периоду не разумевајући да се све променило. Да се свет променио, да се Србија променила и што имају лепе успомене из деведесетих, то је супер, али просто то није исто време.

Злоупотреба амандмана била грешка

РСЕ: Али када је реч о парламенту, у претходном сазиву опозиција некада и није добијала прилику да прича, просто користили су се амандмани како би владајућа странка имала време за обраћање.

Вучић: Потпуно сам сагласан са вама, то је била велика грешка и то је промењено већ пре девет или десет месеци и то су се користили трикови који су били могући у складу са пословником који су неки раније донели. Дакле, пословник је био неизмењен или готово неизмењен, што је било лоше. Сада је та пракса другачија и опозиција има сва права да подноси амандмана колико жели, колико хоће и да по тим амандманима између осталог говори.

РСЕ: Слоган кампање 'За нашу децу', шта СНС...

Вучић: То није слоган, то је ваљда име листе.

РСЕ: Шта СНС доноси пред бираче?

Кампања - обраћање на одговоран начин бирачима

Вучић: Мислим да је најважније да се људима обраћате на одговоран и на озбиљан начин. Да људима говорите шта је што је могуће, да људима не говорите - еј, гласајте за нас па ћемо ми лако да решимо Косово. Не, ми кажемо људима - биће много проблема, биће много тешко, али ћемо да се боримо за своју земљу.

Оно што је важно, то је да обезбедимо економски процват Србије, даљи напредак по свим питањима, запошљавање људи, додатно запошљавање људи да дођемо до европског просека, до европског нивоа.

Данас је то мало тешко поредити јер је скочила незапосленост чак и у Немачкој на шест посто, дакле, али ја верујем да ми можемо да држимо тај једноцифрени незапослености 9,5; 9,7 одсто и да покушамо да спустимо на европски ниво у наредних три, четири године до 8 одсто. Да покушамо да просечну плату подигнемо и да то урадимо до 2025. до 900 евра, да пензију подигнемо на 430 евра. И за то смо рачунали и гледали како можемо да направимо.

Мислим да смо са најснажнијим мерама у југоисточној Европи ушли у борбу против ЦОВИД-а, дакле и ми смо већ два минималца исплатили свим предузетницима, микро, малим и средњим предузећима, плус педесет посто од тога за велика предузећа, што је огроман новац. Хеликоптер новац од сто евра дали свим људима који, посебно је то за сиромашне важно и за оне који немају никаква или минимална примања. Дакле, важно је и за пензионере разуме се, за њих милион и 780 хиљада. Дакле, то су најважније ствари.

Даље, јачање здравствене инфраструктуре, даље јачање нашег образовања, посебно дуалног образовања где смо имали много проблема. И чини ми се да прихватање тог швајцарско-немачко-аустријског модела доноси Србији велике користи у самој економији. Даљи развој ИТ сектора, јер ИТ сектор са 5,3 одсто укупном учешћу БДП-а полако пристиже пољопривреду која нам је некад била на 12, 11, данас на 9,5 одсто. То су важне ствари за Србију.

И наравно, даље приближавање Европској унији уз очување наших традиционалних партнерстава и пријатељстава са земљама са којима смо то одувек имали.

Кандидатура 2022. изненађење

РСЕ: Да ли су ово и припреме за председничку кампању 2022. године?

Вучић: Наравно да нису.

РСЕ: Да ли ћете се кандидовати, знате ли већ?

Вучић: Увек се трудим да политичке противнике изненадим, што ми је до сада успевало. Све што су предвиђали и све што сам слушао од милион аналитичара и у вашем програму и све оне који су увек предвиђали пропаст и говорили како смо готови и како нам популарност пада, ми смо говорили увек да је тако, а онда када дођу избори резултат буде другачији.

И ако погледате истаживање, није лако да промените ствари јер оно како грађани Србије гледају неке од нас и како гледају неке друге, то је велика разлика. Људи виде, можете ви да кажете шта год хоћете, могу да вам будем одвратан, да будем, да изговорите коју год реч желите за мене, али не можете да негирате да до Грчке идете, односно до Северне Македоније и Грчке да идете аутопутем све време, да до Бугарске идете аутопутем све време, да идете до Чачка аутопутем све време, ускоро ћете ићи и до Пожеге. Не можете да негирате да ћете за само годину дана да идете Београд-Нови Сад 27 минута возом, брзим возом.

Дакле, то су све били снови који се сада остварују. Не можете да негирате кад погледате болнице да смо успели да обновимо и направимо спејс шатл од Драгише Мишовића, да реновирамо Инфективну клинику, да смо направили фантастичан Клинички центар у Нишу, да фантастичан Клинички центар у Београду правимо. Клинички центар Војводине, да смо то урадили са земунском болницом, звездарском Градском болницом, са Војно-медицинским центром на Карабурми.

Ту су нам све били пацијенти, лежали, то смо смо све урадили у претходних неколико година зато што смо успели да изведемо промене и у потпуности наше јавне финансије уредимо и да направимо одличне резултате. То људи виде и то је нешто што није лако победити.

(Радио Слободна Европа)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер