петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић у УН: Проблем Косова оптерећује економски раст целог региона, трајно решење мора да буде такво да ниједна страна не добије све, али да добије довољно
Хроника

Вучић у УН: Проблем Косова оптерећује економски раст целог региона, трајно решење мора да буде такво да ниједна страна не добије све, али да добије довољно

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. септембар 2019.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је на заседању Генералне скупштине Уједињених нација у Њујорку да нерешено питање Косова и Метохије оптерећује економски раст не само младих у Србији, већ и у региону и да трајно решење мора да буде постигнуто тако да ниједна страна неће добити све, али ће добити довољно.

"Ми смо храбро и реалистично с вером почели да се боримо за трајно решење (за косовски проблем). Нико више од Србије не жели решење", рекао је Вучић обраћајући се Генералној скупштини УН.

Зато очекујемо да велике силе схвате и подрже наше аргументе, истакао је Вучић и додао да не може да се преговара са онима који кажу "моје је моје, а да преговарамо о ономе што је твоје".

Он је додао да Приштина једностраним потезима, попут увођења царина на српску робу, све чини тежим, док је Србија умерено одговарала и није спроводила контрамере.

Вучић је рекао да је присуство УНМИК неопходно, јер пружа сигурност Србима који живе на Косову.

Верујем да је споразум Срба и Албанаца од огромног значаја за стабилност Балкана, рекао је Вучић.

Он је поменуо да Србија гради аутопут од Ниша ка Приштини, железницу до Мађарске, а имао је и важне састанке са премијерима Албаније и Северне Македоније о томе како сарађивати у региону, јачати слободну трговину.

За десетак дана, најавио је Вучић, Србија почиње изградњу аутопута Београд - Сарајево, као и аутопут ка Бањалуци.

"Не треба нико да се плаши да се прави нова идеја Југославије или је то изражавање хегемоније јер идеја долази из Београда", указао је Вучић.

То није замена за Европску унију, већ изражавање наше бриге за регион док не завршимо тај важан процес приступања Еврпској унији, рекао је Вучић и нагласио да је приступање Србије Унији стратешки циљ.

Долазим из мале земље, али највеће на Западном Балкану која је највише пропатила у Првом светском рату, доживела највеће патње у Јасеновцу, рекао је Вучић и нагласио да српски народ жели мир, стабилност и могућност за напредовање у 21. веку.

Вучић је парафразирао Ернеста Хемингвеја да Србија није острво и да ће Балкан бити јачи, ако је Србија јача.

Залажем се за регион, врло радо желимо да Балкан прихвата политику сарадње, мира и преговора, рекао је Вучић, који је представио и еконосмки напредак Србије, стопе раста које јој предвиђа Међународни монетарни фонд.

"Србији се сутра подиже кредитни рејтинг, желим да пренесем ту радосну вест нашим држављанима"

Вучић је рекао да је побољшан кредитни рејтинг Србије, као и да је, према проценама Међународног монетарног фонда (ММФ), раст бруто домаћег производа (БДП) 2,5 одсто.

„Пред нама је тежак рад како бисмо нашу државу приближили земљама запада“, истакао је он.

Председник Србије Александар Вучић најавио је данас у обраћању на Генералној скупштини УН да ће нашој земљи сутра једна од највећих светских агенција повећати кредитни рејтинг.

"Долазим из земље која је морала да се суочи са веома тешким реформама, били смо на ивици банкрота и пропасти, а данас више немамо никаквих проблема са финансијама. Желим да пренесем ту радосну вест нашим држављанима, да можемо да очекујемо сутра да једна од највећих светских кредитних агенција нам не само побољша углед већ и рејтинг наше земље", рекао је Вучић говорећи о „великом успеху Србије по питању економије“.

Каже да ће према пројекцима ММФ-а кумулативни раст Србије бити 12,5 или 13 одсто наредних година, што ће бити највише у региону.

ММФ предвиђа да ће БДП по становнику у Србији, што је још један индикатор животног стандарда, бити 2023. године 10.394 долара, што је у односу на 7.207 долара у 2018. повећање од 44 одсто, навео је Вучић.

"Са стабилном економском ситуацијом Србија је привукла 2,3 милијарде евра директних страних инвестиција прошле године и то је била најуспешнија година за Србију. Србија има најнижу стопу незапослености у региону од 10,3 одсто. Такође додатно је инвестирано у будућност Србије кроз знање, сада смо чувени по извозу ИТ и софтвера, преходну годину смо имали више од милијарду евра извоза у тој области", рекао је Вучић.

Повезивање од помоћи да се боље разумемо и упознамо

Председник Србије Александар Вучић рекао је данас у Генералној скупштини УН да је изградња аутопутева и повезивање у региону прилика да суседи на Балкану буду ближи, како би се боље разумели и упознали, али и да ће за будућност региона бити важан однос са великим силама.

"Будућност региона ће зависити и од тога шта ће велике силе понудити државама у региону", рекао је Вучић.

Он је Генералну скупштину УН упознао са актуелним пројектима посвећеним повезивању Балкана.

"Изградили смо аутопут ка Северној Македонији, градимо према Црној Гори, али такође градимо железничку пругу ка Мађарској и реновирамо пругу према Црној Гори", истакао је Вучић.

Он је подсетио на састанак који је имао у Њујорку са албанским и македонским премијером Едијeм Рамом и Зораном Заевим нагласивши да идеја о заједничком тржишту није ништа револуционарно, али да је значајна јер, како је рекао, "правимо нешто за себе".

Такође, навео је да за десетак дана започиње изградња аутопута Београд-Сарајево, као и да се ради на повезивању аутопутем са Бањом Луком.

"Ту ће бити мање места за акумулацију политичких поена на рачун других. Заједничко тржиште ће бити занимљиво за све", нагласио је Вучић рекавши да није реч о новој Југославији, нити о замени европских интеграција, већ о процесу интензивирања сарадњe на путу до ЕУ.

Да ли смо купили природни гас или чоколаду, увек бирамо најбоље и не мислимо шта мисле велике силе о томе, јер имамо право да одлучујемо шта је најбоље за наш народ, рекао је Вучић.

Србија поштује све чланице УН, њихов територијални интегритет и суверенитет, нећемо тражити ништа што није наше, поручио је Вучић и нагласио да Србија очекује исти ниво понашања.

Ми смо на путу ка ЕУ, имамо партнерски однос са западним земљама, све интензивнију сарадњу са САД и поносни смо на сарадњу са Русијом и Кином, рекао је Вучић.

Вучић је на крају говора обратио и на српском језику: "Балкан балканским народима, живела Србија".

Вучић након говора у Генералној скупштини УН: Ако Ректорат опет буде блокиран, „Ђура ће поново да се извињава што те је тукао

Председник Србије Александар Вучић изјавио је у Њујорку, поводом најаве да ће Ректорат Универзитета у Београду поново бити блокиран ако докторат министра финансија Синише Малог не буде проглашен за плагијат, да ће "Ђура поново да се извињава што те је тукао".

Коментаришући изјаву активисткиње Удружења "Један од пет милиона" Миле Јовановић, Вучић је новинарима из Србије казао "ако не донесеш одлуку која се нама свиђа, онда ћемо да ти забранимо да уђеш у Ректорат, а Ђура ће ти опростити што те је тукао".

"Да није реч о Универзитету, мени би било смешно", рекао је он по изласку из зграде УН после свог говора у Генералној скупштини.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер