субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић у скупштини: Ово је најбоље скројен буџет икада, следеће године крај кризе, поштовали смо савете Шојблеа, тајкуни утичу на председничке кандидате, некима у опозицији треба Фројд
Хроника

Вучић у скупштини: Ово је најбоље скројен буџет икада, следеће године крај кризе, поштовали смо савете Шојблеа, тајкуни утичу на председничке кандидате, некима у опозицији треба Фројд

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. децембар 2016.

БEOГРAД - Премиjер Aлександар Вучић поручио jе вечерас, у Народноj скупштини, да jе неким посланицима очигледно потребан Фроjд, али да ће "за неколико месеци морати да га потраже на неком другом месту".

Tоком излагања премиjера, наиме, посланици Доста jе било на челу са лидером Сашом Радуловићем су ћутке "полемисали" са њим показуjући папире на коjима jе био цртеж Пинокиjа и натписи "Говорник вређа", "Говорник замењуjе тезе"...

Премиjер jе реаговао "признањем" да им он не може помоћи и да jе неким посланицима "очигледно потребан фроjд".

Вучић jе запиртао "где су они са слаjдовима" и позвао камермане у сали да сниме те посланике, како би, рекао jе, грађани могли да виде о каквим људима jе реч, док jе председница парламента Mаjа Гоjковић прокоментарисала да не разуме њихов перформанс.

"Tо што jе вама смешно и то што показуjете непристоjност, то што добацуjете, то што вичете, што показуjете ваше цртеже, коjи не могу да дочараjу колико сте тога покрали кроз стечаjне поступке...Jа не могу да вам помогнем, али овде ни Сугмунд фроjд не би могао да помогне. Tешко jе вама наћи помоћ, али, наду никада не треба губити", прокоментарисао jе Вучић док су посланици из ЂБ стаjали и држали транспаренте.

Премиjер jе затим приметио:

"За неколико месеци фроjд неће ни бити потребан у Народноj скупштини и мораћете да га потраже на неком другом месту".

Вучић jе потом додао да постоjе озбиљни људи коjи могу нешто да ураде у политици, као и они коjи не знаjу шта ће са собом, а камоли шта би са неким другим или са чињеницама, коjе им се не свиђаjу.

"Jе л" ви себе видите људи? Jе л" вас ниjе срамота да се тако понашате? Па тако се у скупштини нико никада ниjе понашао. Tо су они људи коjи су до jуче водили кампању преко своjих медиjа, долазили у посланичке клупе већине, желећи вероватно да се физички обрачунаjу са неким...", коментарисао jе Вучић.

Вучић jе рекао да нервоза код неких посланика достиже врхунац, а реч jе о jединственом случаjу на свету да се опозициjа плаши на сам помен избора.

"Нервозни су, jер знаjу да ће остати без лепих плата и неће моћи да вичу, урлаjу и туку жене...", приметио jе Вучић.

Oн jе подсетио да су таквима "помагали неки амбасадори, jер им jе фалило хиљаду гласова да уђу у парламент".

"Aли им сада неће моћи помоћи, jер ће им фалити десетине хиљада гласова", закључио jе премиjер.

Ово је најбоље скројен буџет икада

- Ово је најбоље скројен буџет који смо имали. Буџет је реалан и имамо најмањи дефицит до сада - ракао је премијер Србије Александар Вучић обраћајући се народним посланицима.

Наводећи да је ово је најздравији буџет и да представља коначни излазак из кризе, Вучић је поручио да следеће године у ово доба Србија неће бити у кризи.

- Што је новчаник Србије бољи, то ће бити пунији новчаник грађана Србије - истакао је Вучић уз коментар да Србија следеће године неће бити у кризи, иако, каже, неће бити лако.

Он је изразио задовољство што су јавне финансије здраве, те приметио да ни он није очекивао тако добре резултате.

Остаје, каже, да сада подижемо друге изворе раста.

Чедомир Јовановић: Свака част, урадили сте добар посао, али нећемо подржати буџет

Председник ЛДП Чедомир Јовановић рекао је да је буџет добар.

- Свака част, урадили сте добар посао - рекао је Јовановић и упитао Вучића ко ће да реализује овај буџет и ко ће да влада 2017. године. Након оваквих речи, Јовановић је добио аплауз посланика владајуће већине.

Он је похвалио буџетске бројке, али и Вучића што је представљајући буџет, цитирао Шојблеа,  јер се он сам "годинама борио" за Немачку, а против руске политике".

Јовановић је казао да је спреман да разговара са Вучићем о политици, пре свега о европском путу Србије.

- За оно што је у последњих годину дана урађено на економском плану, међу којима и решавање проблема Сартида, морам, да кажем да је добро урађено - казао је Јовановић, али је указао на политичке проблеме које треба решавати - отклон од Русије, решавање проблема Косова и чврст пут ка ЕУ.

Он је питао Вучића да ли ће се кандидовати за председника Србије и да ли ће Србија на пролеће имати ванредне парламентарне изборе. 

"То сада треба да знамо без обзира на партијске стратегије", рекао је Јовановић. 

"Ви сте успели да дођете са новом економском политиком у Скупштину, променили сте однос према буџету, наравно није могло без консултација са међунардоним финансијским институцијама, али зашто када долазите са новом економском политиком долазите са старим полтичким односом", рекао је лидер ЛДП. 

Јовановић је, међутим, иако је похвалио буџет, рекао да за њега неће гласати јер се не зна ко ће га реализовати, а негодовао је и зато што посланици нису имали довољно времана да подносе амандмане и зато што се избегава конструктивна расправа.

Потребна подршка народа

- Верујем да то можемо, за то нам је потребна подршка народа који треба да зна да преко ноћи ништа не бива, али да смо направили да јавне финансије буду здраве - рекао је премијер.

Он је рекао да је буџет рађен са ММФ и најбољим финансијским стручњацима, који су потврдили да је реалан.

Како је навео, уколико успемо да генеришемо привредни раст од три одсто, постоји могућност да се отвара простор за још једнократних финансијских помоћи пензионерима, и даје прилику да се повећавају плате и даље.

Наводећи да велики број прихода није урачунат, Вучић је истакао повећање прихода који ће настати услед повећане борбе против сиве економије, која чини око 30 одсто српске економије, а која нас враћа уназад.

Вучић је рекао да је буџет потпуно транспарентан и отворен и навео да се, између осталог, први пут у буџету приказују расходи за РТБ Бор, односно две милијарде динара помоћи, чиме показујемо да смо неспособни да управљамо тим басеном.

Премијер је истакао да је за 2017. годину предвиђен најнижи буџетски дефицит у савременој историји Србије од 69,1 милијарде динара, што је 1,7 одсто бруто домаћег производа (БДП).

- За 2016. годину смо предвидели буџетски дефицит од 122,1 милијарде динара, а сада са уобичајеним приходима имамо суфицит од 31 милијарде динара - рекао је Вучић у Скупштини Србије где се расправља о предлогу буџета за 2017. годину и пратећим законима.

Он је истакао да су обезбеђени услови за стабилно финансирање буџета јер се не рачуна на ванредне приходе, и поред тога што су увећане плате у делу јавног сектора и пензије.

Премијер је истакао да су проблеми за буџет дугови и лоше пословање неколико предузећа - РТБ Бор, Ресавице, Азотаре, МСК, Петохемије.

Не зависимо од приватизације

Он је казао да "неки" буџете из 2005. и 2006. године представљају као најбоље и по питању дефицита и навео да су тада у буџетима представљена и средства која су добијана из приватизација и да су буџети били кројени на основу тога.

Тако су тада сви расходи састављани по тим приходима који нису били реални, рекао је Вучић, наводећи као пример да је само Мобтел продат за око милијарду и 500 милиона евра и рачунао се као редовни приход.

- Онда смо ушли у потпуну катастрофу, јер није имало шта да се приватизује. Нема тих прихода од 2008. године - додао је премијер.

Како је рекао, приходе такве природе смо остварили у висини од око 30 милиона и нису приказани у буџету, а државна каса се пуни из пореза, акциза, такси...

Имамо стабилно и чврсто и финансирање које се не ослања на то да ли ћемо продати једно или друго предузеће. рекао је Вучић.

Како је рекао, приходе такве природе смо остварили у висини од око 30 милиона и нису приказани у буџету, а државна каса се пуни из пореза, акциза, такси... 

"Имамо стабилно и чврсто и фиансирање које се не ослања на то да ли ћемо продати једно или друго предузеће", рекао је Вучић. 

Како је објаснио, биће прихода од аеродрома, али ни то није приказано како би се смањио дефицит и приказао мањим, нити је убачено било шта у вези са ЕПС-ом или Телекомом, на пример. 

Додао је да није ништа ни планирано у вези та два предузећа, али да није ништа ни "убачено" да би стање изгледало боље. 

Он је рекао да је у Предлогу буџета приказан по први пут и расход за РТБ Бор где имамо лоше стање и где смо показали да не умемо њиме да управљамо те да треба и да се да две млилијарде динара док се то не буде решило. 

Како је рекао, приказује се и новац за коридоре, зајмове и ништа се не крије у буџету. 

"Уврстили смо све што можемо, јер нећемо ништа да кријемо и људи могу да виде на шта иде њихов новац" поручио је премијер. 

Важно је, каже, да се настави да дисциплином и да нема бојазни за Србију уколико сваке године будемо имали раст од три одсто. 

"Што је новчаник Србије бољи, то ће бити пунији новчаник грађана Србије", истакао је Вучић уз коментар да Србија следеће године неће бити у кризи, иако, каже, неће бити лако. 

"Верујем да то можемо, за то нам је потребна подршка народа који треба да зна да преко ноћи ништа не бива, али да смо направили да јавне финансије буду здраве", рекао је премијер.

Ја сам данас пред Ханом рекао да ћемо да имамо већи раст од земаља западне Европе и да ћемо убрзано да их стигнемо – за 30 година”,  рекао је Вучић.

Поштовали смо савете Шојблеа

Вучић је казао да је при кројењу буџета поштован став немачког министра финансија Волфанга Шојблеа да је веома важно да дефицит никада не буде од капиталних инвестиција, и да се то и урадило.

Такође је навео позитивне оцене председника Фискалног савета Павла Петровића.

"Немамо снаге за платне разреде"

Премијер је рекао и да је неопходна реформа образовања, као и решавање питања платних разреда, али и да за то тренутно нема снаге. Он је рекао да има проблема са смањивањем броја запослених у јавном сектору, мање у јавним предузећима...

Додао је да су сви против платних разреда, наводећи да би, ако би неко хтео да изједначи плате у Београду и Врању, имали демонстрације "до краја живота".

Како је рекао, ти људи би били у праву, јер је аргумент: "скупљи живот, већи трошкови".

Али, мисли и да би такво изједначавање плата било лековито за Србију и задржало људе у мање развијеним подручјима. Приметио је да "немамо снаге да тако нешто донесемо, али да се нешто мора донети, јер то траже и ММФ и Светска банка а што би било добро за Србију".

Вучић је подвукао да су за нас најважније две области, здравство и образовање , посебно образовање и да се ту морају остварити реформе, јер, ако их нема, нећемо моћи да напредујемо од 2018. године. У том смислу је подсетио да је буџетом предвидјено 10 милиона евра више намењених ИТ сектору.

Он се захвалио посланици Нове Србије Дубравки Филиповски, која је, како је рекао, имала лепе речи за рад Владе Србије и што је то смела и да каже, јер је данас то непопуларно.

Он је то илустровао речима да га чуди да и Бреговићу не кажу да нема појма са музиком пошто је рекао да гласа за њега.

- Пљуну Вучића, кажу нешто лоше против владе, то је популарно и то раде квазиинтелектуалци и псеудо елита. И зато су поражени - рекао је.

- Ми радимо за добро државе, а не псеудо елите - додао је Вучић.

Како је додао, неки се праве да су много паметни и исмевају посланицу Филиповски.

- Слика су и прилика кукавица, који су увек причали шта ће некоме да ураде, а кад се тај појави, онда нога ногу сустиже. Нисам фасциниран њиховим 'страшним појавама' - рекао је Вучић. На комешање и гласније коментаре дела опозиције приликом твитовања, Вуцић је рекао да је то у реду али да "не морају да вичу када твитују - ваљда не мора да се чује кад твитују".

"Војислав ми је купио први телефон, али сам га изгубио"

“Колико видим на овом мом телефону из 1997. године, већ су направили мрежу ‘Вучићу, диктаторе’. И Вас, исмевају госпођо Филиповски”, рекао је Вучић.

“Војислав ми је купио први телефон, али сам га изгубио”, додао је Вучић одговривши на опаску Војислава Шешеља који је добацивао из скупштинске клупе.

Србију више не воде тајкуни, али утичу на "председничке кандидате у најави"

Тајкуну више не воде Србију, нити утичу на владину политику, али утичу на поједине "председничке кандидате у најави", приметио је Вучић у расправи о буџету за наредну годину.

- Без обзира на покушаје многих тајкуна да данас утичу на политику, утичу и на поједине председничке кандидате у најави или победнике избора и финансирају много шта и много тога се дешава, није проблем, али ти људи више не воде Србију - истакао је Вучић.

"Звали ме странци да подржим ДОС-овског кандидата"

Вучић изјавио је данас да ће бити сачувана стабилност Србије и да ће се борити до победе на предстојећим изборима.

- Не знам да ли ће да постоји јединствен ДОС-овски кандидат или неће. Могу само да гарантујем да ћемо да се боримо. Вероватно је ДОС-освки кандидат данас фаворит, али ми ћемо пробати нешто да урадимо последњих месец дана пре избора - рекао је Вучић одговарајући посланику ЛДП Чедомиру Јовановићу на питање да ли ће Вучић бити председнички кандидат и да ли ће уз председничке изборе на пролеће идуће године бити и посланички.

- Док буде воље народа бићемо на том месту. Иначе ћемо отићи на исти начин као Бојко Борисов и Матео Ренци. Ми радимо шта мислимо да је најбоље, на народу је да то процени - рекао је Вучић.

Премијер је казао и да су га "звали" да подржи једног "ДОС-овског кандидата", али да он неће да подржи кадидата кога "ви подржавате по кафанама јер мислим на Србију".

Он је додао и да су га "звали странци да га подржи", али да он то неће учинити.

- Не брините, водићемо рачуна да очувамо политичку стабилност овде, а грађани Србије сигурно имају коначно рећ - рекао је премијер и лидер владајуће СНС.

Расправа и на Твитеру

Иначе, скупштинска расправа о буџету у пренела се и на твитер, па су поједини посланици на тој друштвеној мрежи прокоментарисали да се шеф посланичке групе Александар Мартиновић "претворио у уши".

- Немојте да вређате људе због њихових физичких карактеристика, малопре твитујете одавде како се Мартиновић претворио у уши, смешно вам је то? Треба да се стидите, не знам да ли се претворио у то, али пробајте са њим да говорите о држави, праву, пробајте да говорите о уставном праву, управном праву... - приметио је Вучић.

Он је захвалио шефу посланичке групе ЛДП Чедомиру Јовановићу што је приметио промене на боље када је реч о финансијама и изразио задовољство одредјеним помацима на политичкој сцени.

Као пример навео је то што је ДС навео да је у реду то што је урађено у Бриселу у вези са последњим потписаним споразумом, без обзира шта о њему лично или о влади говоре.

- И мени много мање смета, без обзира што ме лично вредјају, да ће да поштују државну политику по одредјеним питањима - рекао је Вучић.

Током излагања лидера ЛДП Чедомира Јовановића, шеф посланичке групе ДЈБ Саша Радуловић је твитовао да је за "Ч стигао први аплауз од владајуће већине...да би Ч да говори о политици, а не о економији, подсетивши да је тема буџет... да Ч каже да нема потребу да хвали АВ, али мора да га хвали...", а потом је о њему говорио као о "луткару" и наставио да коментарише.

"Кажу да ће бити милион кинеских туриста у Србији"

Премијер Александар Вучић изјавио је да у 2017. години очекује 400.000 до 600.000 кинеских туриста у Србији.

"Можда ће их бити и више, кинеска амбасада у Србији процењује да ће бити милион туриста из те земље", рекао је Вучић током расправе у Скупштини Србије о предлогу државног буџета за 2017.

По његовој процени, Србија ће догодине на листи Светске банке по условима пословања бити међу првих 35 земаља, а можда и међу 15, ако реши проблеме у катастру непокретности. 

"Остало је да решавамо проблеме у катастру, у управном поступку и парафискалне намете", рекао је премијер.

"ММФ-ова лудачка кошуља – јер се стежу каишеви државе"

Током расправе, посланици војвођанских партија негодовали су због односа према Војводини у државно буџету Србије, док је Вучић рекао да је за ту покрајину издвојено онолико новца колико је то било могуће.

Председник Лиге социјалдемократа Војводине Ненад Чанак рекао је да се у буџету може "препознати рад" Међународног монетарног фонда који је назвао "златна лудачка кошуља".

- Они то тако називају јер се стежу каишеви државе, без обзира на то шта становници те државе о томе мисле - рекао је Чанак.

Он је додао да буџет није у складу са Уставом Србије - у делу у којем се односи на аутономне покрајине, јер је њиме Војводина "сведена на само један облик локалне самоуправе".

Чанак је, као и посланик Савеза војводјанских Мадјара Золтан Пек, рекао да је проблем у томе што су фирме које послују у Војводини пријављене у Београду и у главном граду плаћају порез уместо у Покрајини.

Вучић је рекао да верује да Чанак има најбоље намере према Војводини.

- Пара преко овога што смо дали - немамо, 7,3 одсто - рекао је Вучић и додао да су "Београд и Нови Сад једна каса - српска каса".

Премијер је додао и да не брине за буџет Војводине, нити за буџет Новог Сада, али да је увек спреман на разговор.

За Војводину 7,3 одсто - република плаћа све

Предлог буџета подразумева да АП Војводина добије 7,3 одсто средстава из државне касе, објаснио је премијер и истакао да да жели да се отвори додатна дискусија о Војводини у парламенту, истакавши да држава заправо даје покрајини да “ојача оно што Република већ плаћа”.

- “Нема никаквих суштинских обавеза на нивоу покрајине, јер ми плаћамо и пензије, и плате и путеве и све. Ми дајемо паре да би покрајина исплатила покрајинским инстутуцијама - рекао је Вучић.

Он је као пример навео и то да ће 465 милиона динара бити уложено у гранични прелаз Батровци, 300 милиона за Келебију, 386 милиона за изградњу новог затвора у Панчеву, 171 милион у складу са Законом о социјалној заштити...

Он је оценио да не разуме "папазјанију" која је створена по питању укупних средстава којима покрајина располаже.

Приметио је да може да разуме да за то има политичких разлога, али не и економских, да неко овако "замути воду" по том питању.

Министар финансија Душан Вујовић је током преподнева посланицима образложио буџет рекавши да ће дефицит до краја године бити двоструко мању од планираног, око 2 до 2,1 одсто, а како је истакао, реално је да буде и мањи од тога.

Он је навео да је Србија имала у првих 11 месеци суфицит од око 40 милијарди динара, чиме мало ко може да се похвали и додао да ће наша земља и наредне године имати примарни буџетски суфицит.

Вујовић је на почетку седнице у једном тренутку прекинуо излагање због добацивања посланика опозиције, истичући да "тако не може да ради", на шта му је председница парламента Маја Гојковић рекла да треба да настави и да би у супротном опозиција добила оно што је хтела да изазове.

Гојковићева му је поручила да не обраћа пажњу на мањину, која, приметила је, угрожава већину.

Вујовић је наставио са представљањем буџета, а опомену је у међувремену "зарадио" лидер Нове странке Зоран Живковић. Уочи расправе о буџету, у парламенту је одржана и посебна седница на којој се посланицима обратио председник Интерпарламентарне уније Садер Чавдри.

(Танјуг, Бета, НСПМ) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер