Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Dobro je što Nemačka postavlja Srbiji najteže zadatke, ne plašimo se teškog rada
Hronika

Aleksandar Vučić: Dobro je što Nemačka postavlja Srbiji najteže zadatke, ne plašimo se teškog rada

PDF Štampa El. pošta
utorak, 19. maj 2015.

Premijer Aleksandar Vučić rekao je u Berlinu da nemačko insistiranje da se Srbiji postavljaju najteži zadaci u odnosu na druge zemlje nije nešto uvredljivo, već dobro, jer se, kako je rekao, ne plašimo teškog rada koji donose ozbiljne rezultate na početku procesa evrointegracija.

Premijer je novinarima rekao da je imao dobre i važne sastanke sa predstavnicima vlasti u Nemačkoj, kao i niz neformalnih susreta i da građani mogu da očekuju otvaranje prvih poglavlja u pregovorima sa EU, ali i još veće poštovanje za Srbiju zbog očuvanja političke i ekonomske stabilnosti u zemlji i regionu, prenosi Tanjug.

Vučić je, posle sastanaka s predsedavajućim Odbora za evropske poslove u Bundestagu Gunterom Krihbaumom i poslanicima iz redova CDU/CSU, rekao da je uveren da je Srbija na dobrom putu i da će za taj dobar put u ekonomiji i očuvanju političke stabilnosti imati podršku Nemačke i cele EU.

Dodao je da Nemci poštuju ekonomske reforme u Srbiji jer podržavaju one koji donose teške mere i ne podnose laka rešenja.

Prema njegovim rečima, danas su predstavnici nemačkih stranaka, inače neretko veoma strogi prema Srbiji, dobro razumeli šta država radi.

"Mi se već odlično poznajemo, i mi i oni znamo šta su naša prava i obaveze. Mislim da smo blizu konačnih rešenja, blizu toga da možemo da kažemo da se pojavio beli dim", rekao je Vučić i dodao da je Srbiji ostalo da u narednom periodu pokuša da uradi još nekoliko stvari.

Premijer je ponovio da je ključno pitanje o kojem se razgovara dijalog sa Prištinom i šta u narednom periodu u tom pogledu može da se postigne.

"U skladu sa tim treba gledati njihovo ponašanje", rekao je Vučić i dodao da građani mogu da očekuju otvaranje prvih poglavlja, ali i još veće poštovanje za Srbiju zbog očuvanja političke i ekonomske stabilnosti u zemlji i regionu.

Upitan da li poseta Berlinu i jučerašnja poseta Briselu znače političku ofanzivu, Vučić je rekao da je na Srbiji da uradi sve što može i da razgovara sa svima.

Premijer je rekao da nemačka insistiranja da se Srbiji postavljaju najteže stvari koje za razliku od drugih zemalja mora da obavi, nije nešto što je uvredljivo, već dobro, jer se, kako je rekao, teškog rada i ozbiljnih rezultata na početku procesa evrointegracija ne plašimo.

Premijer Vučić je ranije u Bundestagu rekao da je Srbija stub stabilnosti u regionu. Vlada Srbije je uložila mnogo vremena i energije da održi i političku i ekonomsku stabilnost i bilo bi dobro što pre pokazati evropsku perspektivu onima koji je zaslužuju, kaže Vučić.

Vučić se sastao sa predsedavajućim Odbora za evropske poslove Gunterom Krihbaumom i poslanicima Bundestaga iz redova CDU/CSU članovima grupe za Zapadni Balkan.

Oni su razgovarali o evropskom putu Srbije i podršci Nemačke u procesu evrointegracija.

Premijer Srbije je obavestio članove Bundestaga o ekonomskim reformama i dostignućima Srbije u procesu pridruživanja Evropskoj uniji, saopštila je Kancelarija Vlade Srbije za saradnju s medijima.

"Srbiji što pre pokazati evropsku perspektivu"

Premijer Vučić je u Bundestagu rekao da je Srbija stub stabilnosti u regionu i da bi bilo dobro što pre pokazati evropsku perspektivu onima koji je zaslužuju.

Osim toga, Vučić je naveo da je Vlada Srbije uložila mnogo vremena i energije da održi i političku i ekonomsku stabilnost.

Vučić se sastao sa predsedavajućim Odboru za evropske poslove Gunterom Krihbaumom i poslanicima Bundestaga iz redova CDU/CSU članovima grupe za Zapadni Balkan.

Oni su razgovarali o evropskom putu Srbije i podršci Nemačke u procesu evrointegracija.

Premijer Srbije je obavestio članove Bundestaga o ekonomskim reformama i dostignućima Srbije u procesu pridruživanja Evropskoj uniji, saopštila je Kancelarija Vlade Srbije za saradnju s medijima.

(Tanjug)

Vučić u jednodnevnoj poseti Berlinu

BERLIN - Premijer Srbije Aleksandar Vučić boravi u jednodnevnoj poseti Berlinu tokom koje će se sastati sa predsedavajućim Odbora Bundestaga za evropske poslove Gunterom Krihbaumom i drugim poslanicima Bundestaga iz redova CDU/CSU, saopštila je Kancelarija Vlade Srbije za saradnju s medijima.

Glavna tema razgovora Vučića i Krihbauma, biće pristupni pregovori Srbije i pitanja vezana za otvaranje poglavlja, rečeno je Tanjugu u kabinetu tog nemačkog političara.

Vučić dolazi u Berlin u stilu evropskih političara, odnosno, pomalo žurno poput nemačkog kancelara Angele Merkel, poznate i po tome što je znala da putuje u Kinu na 48 sati.

To će biti kratka poseta, važna tema, jasna očekivanja i dobar "tajming" srpskog premijera koji će iz Brisela, a pre odlaska u Ameriku, imati priliku da u razgovoru sa bliskim saradnicima Merkelove razmotri važna pitanja otvaranja pregovaračkih poglavlja.

Cilj je veliki, sagovornici uticajni, a Berlin moćan i pomalo uzdržan - tako da će Vučić, izgleda, i sutra morati da primeni svo svoje političko umeće, štiteći pri tom srpske nacionalne i državne interese, kako bi se u Beograd vratio sa konkretnijim nemačkim stavom ili "zelenim svetlom" o početku otvaranja poglavlja.

Razgovori u Berlinu predsednika srpske vlade, mogli bi, ipak, biti nešto lakši nego njegovi prethodni, posebno kao kada je, kao prvi član konzervativne srpske vlade, još kao potpredsednik "probio led" i došao u Berlin.

Vučić, naime, sada dolazi neposredno posle posete šefa nemačke diplomatije Franka-Valtera Štajnmajera koji je u Beogradu jasno rekao da su navodi da Berlin postavlja nove uslove Srbiji, apsolutno netačni i da je Nemacka, kao i druge države EU, zainteresovana da Srbija ove godine otvori prva poglavlja u pregovorima o clanstvu sa EU.

Socijaldemokrata Štajnmajer, za koga se kaže da je razložan političar koga uvažavaju i politički neistomišljenici, poručio je tada da Nemačka ostaje iskren i pouzdan partner Srbiji na njenom putu ka EU i da su bilateralni odnosi danas izrazito bliski i prijateljski.

Premda evropski zvaničnici na pitanje o datumu otvaranja prvih poglavlja obično kažu da će se to desiti pre kraja godine, naglašavajući da "zeleno svetlo", mora, ipak, dati svih 28 zemalja, članica EU, politička težina Berlina, kao centra moći i odlučivanja EU je, međutim, jasna, a samim tim i značaj Vučićeve posete.

Srpski premijer učestvovao je juče na skupu u Briselu "Prijatelji Srbije".

(Tanjug)

Vučić: Umor od strpljenja prema EU

Iako se Srbija i dalje suočava sa velikim promenama, ona je spremna da svoju budućnost vidi u punopravnom članstvu u Evropskoj uniji.

To je zaključak koji je novinarka Juronjuza Izabel Kumar iznela posle razgovora sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Ona je navela da se predsednik srpske vlade požalio na umor od strpljenja u odnosu sa Evropskom unijom.

“Nismo samo uložili mnogo našeg vremena, mnogo energije, političke snage u procese koji se danas odvijaju, već smo započeli najteže moguće ekonomske reforme u Srbiji. Postigli smo mnogo u dijalogu sa kosovskim Albancima, ali onda vidite da niste dovoljno poštovani“, rekao je Vučić.

Premijer Srbije se osvrnuo i na proces normalizacije odnosa sa Kosovom.

“To je veoma teško, to je veoma veliki problem za nas, ali nastavićemo da razgovaramo sa kosovskim Albancima. Moj posao je da brinem o interesima države i da uradim nešto za dobrobit našeg naroda, a nije važno da li se to uklapa u nečiji način razmišljanja“, zaključio je Vučić.

(B92)

Vučić u Berlinu o otvaranju poglavlja i pregovorima sa EU

Premijer Srbije Aleksandar Vučić danas će u Berlinu razgovarati sa šefom odbora za prinadležnosti Evropske unije u Bundestagu Ginterom Krihbaumom, a glavna tema razgovora, kako je rečeno Tanjugu u kabintetu tog nemačkog političara, biće pristupni pregovori Srbije i pitanja koja se tiču otvaranja pregovaračkih poglavlja.

Vučić će pored susreta s Krihbaumom, političarem iz redova Hrišćansko-demokratske unije (CDU) koji važi za veoma dobrog poznavaoca srpskih prilika, imati i, kako se očekuje, niz neformalnih sastanaka.

I građani Srbije na pomen evropskih integracija prvenstveno pomisle na bolji život

Vučić u Berlin dolazi neposredno posle posete šefa nemačke diplomatije Frank-Valtera Štajnmajera, koji je u Beogradu jasno rekao da su navodi da Berlin postavlja nove uslove Srbiji apsolutno netačni i da je Nemačka, kao i druge države Evropske unije, zainteresovana da Srbija ove godine otvori prva poglavlja u pregovorima u članstvu s Evropskom unijom.

Socijaldemokrata Štajnmajer poručio je tada da Nemačka ostaje iskren i pouzdan partner Srbiji na njenom putu ka Evropskom uniji i da su bilateralni odnosi danas izrazito bliski i prijateljski.

Potpredsednik Centra za spoljnu politiku Dragan Đukanović smatra da se od Vučićeve posete Bundestagu može očekivati izvesno poboljšanje odnosa Srbije i Nemačke. Prema njegovim rečima, cilj Vučićeve posete Berlinu jeste da se prilično krut stav Nemačke prema evrointegracijama Srbije promeni.

“Svaki odlazak premijera u Berlin je veoma bitna činjenica imajući u vidu značaj Nemačke u Evropskoj uniji. Zasigurno ne bi trebalo očekivati neku novu vrstu uslova. I kada govorimo o uslovima, čini se da se u poslednje vreme to puno komentariše. Dakle, nije reč o uslovima, nego o prihvatanju ranijih obaveza”, smatra Đukanović.

Prema njegovom mišljenju, okosnica razgovora Vučića i nemačkih poslanika biće poboljšanje odnosa Beograda i Prištine.

“Da bi došlo do otvaranja određenih poglavlja, svakako se mora videti napredak u određenim oblastima i mislim da tu Nemačka neće praviti nikakvu vrstu kompromisa. Insistiraće na poboljšanju odnosa Beograda i Prištine i na implementaciji dosadašnjih sporazuma dveju strana. Ali mislim da u neposrednoj komunikaciji može doći do određene vrste relaksacije odnosa”, naglašava Đukanović.

Analitičar Milan Nikolić smatra da Srbija može da očekuje od Nemačke veći stepen razumevanja, ali ne i direktnu podršku.

“Ima tu raznih elemenata, najvažniji su pitanje Kosova i pitanje spoljne politike koja je još daleko od evropske, ali ja mislim da to nije krivica Srbije, jer Srbija u ovoj situaciji, kada nije otvoreno nijedno poglavlje, nema razloga da žuri da svoju politiku poistoveti s politikom Evropske unije. Tim pre što je, po mom mišljenju, ona pogrešna kada je o Rusiji reč. Ta politika ni Evropi ni Nemačkoj nije ništa dobro donela”.

Nikolić smatra da nema smisla primoravati Srbiju da menja svoju politiku prema Rusiji i dodaje da je neizvesno da li će u Nemačkoj biti dovoljno razumevanja za srpske pozicije ili će, s druge strane, Nemačka pokušati da disciplinuje Srbiju.

Aleksandar Vučić u Berlinu boravi dan nakon konferencije “Prijatelji Srbije” koja je održana u Briselu. Na tom skupe premijer Srbije je od šefova diplomatija zemalja Evropske unije zatražio da prva pregovaračka poglavlja sa Srbijom otvore mnogo pre kraja godine. Domaćin skupa, šef diplomatije Austrije Sebastijan Kurc rekao je novinarima nakon tog skupa da je važno što pre otvoriti pregovaračka poglavlja, jer svi žele Srbiju u Evropskoj uniji.

Boravak u Berlinu prethodi Vučićevom susretu s potpredsednikom SAD DŽozefom Bajdenom u Vašingtonu, tokom kojeg će srpski premijer takođe tražiti podršku za brže otpočinjanje pregovaračkog procesa s Evropskom unijom

Premda evropski zvaničnici na pitanje o datumu otvaranja prvih poglavlja obično kažu da će se to desiti pre kraja godine, naglašavajući da "zeleno svetlo", mora, ipak, dati svih 28 zemalja, članica EU, politička težina Berlina, kao centra moći i odlučivanja EU je, međutim, jasna, a samim tim i značaj Vučićeve posete.

(Sputnjik)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner