Početna strana > Hronika > Vučić sa predstavnicima MMF-a i Svetske banke: Srbija primer uspešno sprovedenih reformi - početkom sledeće godine će biti zemlja sa najboljim ekonomskim položajem na Zapadnom Balkanu
Hronika

Vučić sa predstavnicima MMF-a i Svetske banke: Srbija primer uspešno sprovedenih reformi - početkom sledeće godine će biti zemlja sa najboljim ekonomskim položajem na Zapadnom Balkanu

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 04. oktobar 2018.

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda, koju je predvodio šef Misije DŽejms Ruf.

Šef Misije MMF DŽejms Ruf naglasio je da su fiskalni rezultati Srbije veoma dobri zahvaljujući teškim reformama provedenim u prethodnom periodu.

Predsednik Vučić zahvalio je na izuzetnoj podršci Međunarodnog monetarnog fonda i istakao da bi Srbija bez ovog fonda, teško izašla iz užasne krize u kojoj se nalazila pre pet godina, saopšteno je nakon sastanka.

"Sagovornici su konstatovali da će Srbija, iz ubedljivo najteže situacije u navedenom periodu, početkom sledeće godine biti zemlja sa najboljim ekonomskim položajem na Zapadnom Balkanu", navodi se u saopštenju.

Šef Misije MMF DŽejms Ruf posebno je pohvalio uspešno sprovedene tendere za privatizaciju PKB-a i strateško partnerstvo u RTB Bor, ali je posebno istakao da još postoje problemi i izazovi u sektoru hemijske industrije (Petrohemija).

Ruf je naglasio da u reformi Poreske uprave i poreske administracije već postoje pozitivne promene, ali da je neophodno nastaviti rad na njihovoj reformi.

Na sastanku je rečeno da Međunarodni monetarni fond insistira na reformi sistema plata u državnoj upravi i zaključeno je da će se uložiti zajednički napori na sprovođenju te reforme.

Svetska banka: Srbija primer uspešno sprovedenih reformi

Predsednik Vučić se sastao sa regionalnom direktorkom Svetske banke za Zapadni Balkan, Evropu i Centralnu Aziju Lindom Van Gelder.

"Predsednik Vučić zahvalio je regionalnoj direktorki Van Gelder na kontinuiranoj podršci i pomoći koja pruža Srbiji. Zahvaljujući teškim reformama koja je sprovela u prethodnom periodu, Srbija je izašla iz teške krize i beleži dobre fiskalne rezultate", navedeno je u saopštenju.

Regionalna direktorka Van Gelder konstatovala je da je Srbija primer uspešno sprovedenih ekonomskih reformi posle najteže situacije u srpskoj ekonomskoj istoriji.

Ona je rekla da će Svetska banka, u okviru Agende novog rasta, analizirati srpski model rasta na makro, sektorskom i mikro nivou u cilju nastavka ekonomskih reformi.

Sagovornici su zaključili da će Svetska banka zajednički raditi sa Vladom Republike Srbije na daljem unapređenju konkurentnosti srpske ekonomije, reformi državnih preduzeća, unapređenju javne administracije i promociji E-uprave, ali kao najvažniji zadatak naveli su pomoć u upravljanju javnim investicijama i unapređenju implementacije satrateških projekata.

Na sastanku je zaključeno da će se, kao što je to bilo u prethodnih pet godina, bliska saradnja nastaviti i da Svetska banka ostaje glavni partner Srbije u sprovođenju reformi u Srbiji.

Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) saopštila je na kraju posete Beogradu povodom prvog razmatranja novog aranžmana da očekuje da će realan rast BDP-a Srbije ove godine iznositi 4,2 procenta i 3,5 procenata u 2019. godini, i ukazala da treba da budu ubrzane strukturne reforme.

"Puna implementacija programa strukturnih reformi će se dodatno pozitivno odraziti na potencijal rasta", navodi se u izjavi šefa misije MMF-a DŽejmsa Rufa.

Istaknuto je da je ukupna inflacija u Srbiji porasla na 2,6 procenata u avgustu i da se očekuje da će se zadržati blizu sredine ciljanog raspona od tri procenta tokom 2018. i 2019. godine.

MMF: Za Srbiju sledeće godine prioritet strukturne reforme

"I dalje se postižu dobri makroekonomski rezultati. U 2018. godini došlo je do ubrzanja rasta zahvaljujući privatnoj potrošnji i dinamičnim stranim direktnim investicijama i izvozu. Nastavljeno je poboljšanje uslova na tržištu rada, uz znatan rast zaposlenosti u formalnom sektoru, pad nezaposlenosti i stabilan rast zarada u privatnom sektoru", naveo je Ruf.

Dodao je da su prognoze da će u ovoj godini opšti nivo države zabeležiti suficit od 0,6 procenata BDP-a, uz izvršenje kapitalne potrošnje iznad očekivanja.

"Javni dug bi trebalo da do kraja godine padne ispod 55 procenata BDP-a, dok su se prinosi na državne hartije od vrednosti stabilizovale na nivoima koji su blizu istorijskih minimuma. S obzirom na pozitivne fiskalne rezultate, vlada je ukinula privremena smanjenja penzija iz vremena krize, što stupa na snagu u novembru 2018. godine, istovremeno obezbeđujući da se ne poveća udeo ukupnih penzija u BDP-u", kazao je Ruf.

On je potvrdio da je tim MMF-a postigao dogovor sa vlastima Srbije o ključnim parametrima budžeta za 2019. godinu, kojima se planira ukupan fiskalni deficit od 0,5 procenta BDP–a, što bi vodilo ka daljem smanjenju javnog duga.

Time bi se, kako je naveo Ruf, održala fiskalna disciplina, uz otvaranje prostora za realizaciju mera kojima se podstiče rast, kao što su dodatno povećanje javnih investicija i umereno smanjenje poreskog opterećenja rada.

Indeksacija penzija od 2020.

Očekuje se da će ukupni troškovi plata i penzija rasti u skladu sa nominalnim BDP-om, a kako bi se obezbedilo da penzioni sistem bude u većoj meri baziran na pravilima, Vlada Srbije će ponovo, kako je dogovoreno, uvesti indeksaciju penzija od 2020. godine.

"Indikatori finansijskog sektora nastavljaju da se poboljšavaju. Problematični krediti u bankarskom sektoru su nastavili da padaju, a ažurirana strategija za rešavanje problematičnih kredita će se fokusirati na loše kredite u državnim finansijskim institucijama, uključujući Agenciju za osiguranje depozita. Novi sistem za instant plaćanja koji planira da uvede Narodna banka Srbije doprineće modernizaciji transakcija u ekonomiji i sniženju njihovih troškova, kao i smanjenju sive ekonomije", navodi se u saopštenju misije MMF-a.

Istaknuto je da je ostvaren dalji napredak u realizaciji strukturnih reformi, ali su potrebni dodatni napori da bi se održala visoka stopa rasta u narednim godinama.

"Privatizacija RTB Bora i PKB-a predstavlja važan korak u iznalaženju trajnih rešenja za državna preduzeća. Vlasti Srbije ostaju odlučne u nameri da privatizuju Komercijalnu banku i Petrohemiju i razmatraju opcije za rešavanje pitanja MSK", naveo je Ruf.

Po oceni misije MMF-a, ostvaren je napredak u reformi Poreske uprave Srbije uz podršku tehničke pomoći MMF-a i Svetske banke.

"Vlasti Srbije su i dalje ostale odlučne u nameri da sprovedu reformu sistema plata, koja će omogućiti da sektori koji to najviše zaslužuju dobiju povišice", istakao je Ruf i dodao da Vlada Srbije u narednom periodu treba da s fokusira na jačanje upravljanja javnim investicijama, borbu protiv sive ekonomije i jačanje korporativnog upravljanja u EPS-u i drugim ključnim javnim preduzećima.

U saopštenju misije MMF-a je navedeno da će Izvršni odbor MMF-a razmatrati njene nalaze o Srbiji sredinom decembra.

MMF je novi program sa Srbijom u okviru Instrumenta za koordinaciju politika (PCI) odobrio jula ove godine i on je savetodavne prirode.

(Agencije)

Videti još: Potpisan ugovor o prodaji PKB-a za 105,055 miliona evra kompaniji „Al Dahra doo Irig“ sa sedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner