уторак, 23. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић са представницима ММФ-а и Светске банке: Србија пример успешно спроведених реформи - почетком следеће године ће бити земља са најбољим економским положајем на Западном Балкану
Хроника

Вучић са представницима ММФ-а и Светске банке: Србија пример успешно спроведених реформи - почетком следеће године ће бити земља са најбољим економским положајем на Западном Балкану

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. октобар 2018.

Председник Републике Србије Александар Вучић састао се са делегацијом Међународног монетарног фонда, коју је предводио шеф Мисије Џејмс Руф.

Шеф Мисије ММФ Џејмс Руф нагласио је да су фискални резултати Србије веома добри захваљујући тешким реформама проведеним у претходном периоду.

Председник Вучић захвалио је на изузетној подршци Међународног монетарног фонда и истакао да би Србија без овог фонда, тешко изашла из ужасне кризе у којој се налазила пре пет година, саопштено је након састанка.

"Саговорници су констатовали да ће Србија, из убедљиво најтеже ситуације у наведеном периоду, почетком следеће године бити земља са најбољим економским положајем на Западном Балкану", наводи се у саопштењу.

Шеф Мисије ММФ Џејмс Руф посебно је похвалио успешно спроведене тендере за приватизацију ПКБ-а и стратешко партнерство у РТБ Бор, али је посебно истакао да још постоје проблеми и изазови у сектору хемијске индустрије (Петрохемија).

Руф је нагласио да у реформи Пореске управе и пореске администрације већ постоје позитивне промене, али да је неопходно наставити рад на њиховој реформи.

На састанку је речено да Међународни монетарни фонд инсистира на реформи система плата у државној управи и закључено је да ће се уложити заједнички напори на спровођењу те реформе.

Светска банка: Србија пример успешно спроведених реформи

Председник Вучић се састао са регионалном директорком Светске банке за Западни Балкан, Европу и Централну Азију Линдом Ван Гелдер.

"Председник Вучић захвалио је регионалној директорки Ван Гелдер на континуираној подршци и помоћи која пружа Србији. Захваљујући тешким реформама која је спровела у претходном периоду, Србија је изашла из тешке кризе и бележи добре фискалне резултате", наведено је у саопштењу.

Регионална директорка Ван Гелдер констатовала је да је Србија пример успешно спроведених економских реформи после најтеже ситуације у српској економској историји.

Она је рекла да ће Светска банка, у оквиру Агенде новог раста, анализирати српски модел раста на макро, секторском и микро нивоу у циљу наставка економских реформи.

Саговорници су закључили да ће Светска банка заједнички радити са Владом Републике Србије на даљем унапређењу конкурентности српске економије, реформи државних предузећа, унапређењу јавне администрације и промоцији Е-управе, али као најважнији задатак навели су помоћ у управљању јавним инвестицијама и унапређењу имплементације сатратешких пројеката.

На састанку је закључено да ће се, као што је то било у претходних пет година, блиска сарадња наставити и да Светска банка остаје главни партнер Србије у спровођењу реформи у Србији.

Мисија Међународног монетарног фонда (ММФ) саопштила је на крају посете Београду поводом првог разматрања новог аранжмана да очекује да ће реалан раст БДП-а Србије ове године износити 4,2 процента и 3,5 процената у 2019. години, и указала да треба да буду убрзане структурне реформе.

"Пуна имплементација програма структурних реформи ће се додатно позитивно одразити на потенцијал раста", наводи се у изјави шефа мисије ММФ-а Џејмса Руфа.

Истакнуто је да је укупна инфлација у Србији порасла на 2,6 процената у августу и да се очекује да ће се задржати близу средине циљаног распона од три процента током 2018. и 2019. године.

ММФ: За Србију следеће године приоритет структурне реформе

"И даље се постижу добри макроекономски резултати. У 2018. години дошло је до убрзања раста захваљујући приватној потрошњи и динамичним страним директним инвестицијама и извозу. Настављено је побољшање услова на тржишту рада, уз знатан раст запослености у формалном сектору, пад незапослености и стабилан раст зарада у приватном сектору", навео је Руф.

Додао је да су прогнозе да ће у овој години општи ниво државе забележити суфицит од 0,6 процената БДП-а, уз извршење капиталне потрошње изнад очекивања.

"Јавни дуг би требало да до краја године падне испод 55 процената БДП-а, док су се приноси на државне хартије од вредности стабилизовале на нивоима који су близу историјских минимума. С обзиром на позитивне фискалне резултате, влада је укинула привремена смањења пензија из времена кризе, што ступа на снагу у новембру 2018. године, истовремено обезбеђујући да се не повећа удео укупних пензија у БДП-у", казао је Руф.

Он је потврдио да је тим ММФ-а постигао договор са властима Србије о кључним параметрима буџета за 2019. годину, којима се планира укупан фискални дефицит од 0,5 процента БДП–а, што би водило ка даљем смањењу јавног дуга.

Тиме би се, како је навео Руф, одржала фискална дисциплина, уз отварање простора за реализацију мера којима се подстиче раст, као што су додатно повећање јавних инвестиција и умерено смањење пореског оптерећења рада.

Индексација пензија од 2020.

Очекује се да ће укупни трошкови плата и пензија расти у складу са номиналним БДП-ом, а како би се обезбедило да пензиони систем буде у већој мери базиран на правилима, Влада Србије ће поново, како је договорено, увести индексацију пензија од 2020. године.

"Индикатори финансијског сектора настављају да се побољшавају. Проблематични кредити у банкарском сектору су наставили да падају, а ажурирана стратегија за решавање проблематичних кредита ће се фокусирати на лоше кредите у државним финансијским институцијама, укључујући Агенцију за осигурање депозита. Нови систем за инстант плаћања који планира да уведе Народна банка Србије допринеће модернизацији трансакција у економији и снижењу њихових трошкова, као и смањењу сиве економије", наводи се у саопштењу мисије ММФ-а.

Истакнуто је да је остварен даљи напредак у реализацији структурних реформи, али су потребни додатни напори да би се одржала висока стопа раста у наредним годинама.

"Приватизација РТБ Бора и ПКБ-а представља важан корак у изналажењу трајних решења за државна предузећа. Власти Србије остају одлучне у намери да приватизују Комерцијалну банку и Петрохемију и разматрају опције за решавање питања МСК", навео је Руф.

По оцени мисије ММФ-а, остварен је напредак у реформи Пореске управе Србије уз подршку техничке помоћи ММФ-а и Светске банке.

"Власти Србије су и даље остале одлучне у намери да спроведу реформу система плата, која ће омогућити да сектори који то највише заслужују добију повишице", истакао је Руф и додао да Влада Србије у наредном периоду треба да с фокусира на јачање управљања јавним инвестицијама, борбу против сиве економије и јачање корпоративног управљања у ЕПС-у и другим кључним јавним предузећима.

У саопштењу мисије ММФ-а је наведено да ће Извршни одбор ММФ-а разматрати њене налазе о Србији средином децембра.

ММФ је нови програм са Србијом у оквиру Инструмента за координацију политика (ПЦИ) одобрио јула ове године и он је саветодавне природе.

(Агенције)

Видети још: Потписан уговор о продаји ПКБ-а за 105,055 милиона евра компанији „Ал Дахра доо Ириг“ са седиштем у Уједињеним Арапским Емиратима

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер