субота, 29. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Опозиција у Стразбуру олајавала своју земљу и уништавала њен имиџ. Важнија им је каса и рука у меду, него будућност Србије
Хроника

Александар Вучић: Опозиција у Стразбуру олајавала своју земљу и уништавала њен имиџ. Важнија им је каса и рука у меду, него будућност Србије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 10. фебруар 2024.

Председник Србије Александар Вучић обратио се јавности након састанка са Антониом Гутерешом.

"Била је важна седница СБ, видело се у каквој смо ситуацији због понашања Приштине, могли смо да видимо да је 12 или 13 од 15 чланица СБ недвосмислено изразило неслагање због Куртијеве одлуке око динара, то су важне поруке, борили смо се часно и поштено заступали своју земљу", рекао је Вучић за ТВ Пинк.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас у Њујорку, где се састао са генералним секретаром УН Антониом Гутерешом, да су анализирали све што је било на ванредној седници СБ УН о ситуацији на КиМ и истакао да је 12 или 13 од 15 чланица Савета безбедности недвосмислено изразило несагласје са потезима Аљбина Куртија, а посебно око динара.

"Анализирали смо све оно што је било синоћ. Мислим да је била важна седница СБ да ми видимо у којој се нелакој позицији налазимо, не због понашања Приштине, већ због тога колико другачије од онога што ми мислимо један значајан део света мисли. Али наравно да видимо и колико имамо стварних пријатеља, који су уз нашу земљу", рекао је Вучић.

Нагласио је да је важно то што је 12 или 13 од 15 чланица СБ недвосмислено изразило несагласје са Куртијевим потезима, а посебно о питању динара.

"То су за нас важне ствари, то су добре поруке. Борили смо се, мислим, часно и поштено заступали своју земљу и то је оно што смо могли. Да је ситуација једноставна, наравно да није и у геополитичким трвењима, у геополитичким сукобима, то је нешто што вам увек доноси додатни притисак и сви би да се обрачунавају са мањима, пошто већ са великима не могу. А онда са друге стране морате да бринете о својим проблемима, морате да бринете и о нашем народу на КиМ, да немате ефективну власт, да њих не угрозите, да њихове животе сачувате, да их истовремено финансирате, да могу да преживе, да будуће генерације виде своју будућност на КиМ. Тако да у нелаким, у неједноставним, условима ми смо урадили оно што је било могуће", рекао је Вучић.

Каже да је са Гутерешом разговарао о геополитичкој ситуацији, као и о ситуацији у региону.

"Чини ми се висок степен сагласности постигли по многим питањима и научио сам многе ствари о неким кретањима у свету, он је искусан човјек и много тога добије, много тога и сазна, тако да мислим да је било врло корисно", рекао је Вучић.

О поруци Америке

"Ми анализирамо оно што су представници више земаља говорили, чини ми се да је мој утисак, оно што сам синоћ рекао био исправан, тако да видећемо сад даље, видећемо после најновијих порукам где Американци траже одлагање од четири месеца како ће на то Приштина да реагује. Мислим да те ствари нису неважне", рекао је Вучић.

Вучић је, између осталог, тако одговорио на питање да ли је добио поруке од светских лидера или неког другог о томе како је протекла седница, те да ли је било подршке или притисака, уз констатацију да су они вероватно анализирали његов говор.

Он је навео да притисци постоје на дневном нивоу, али не због тога, пошто се седница већ завршила. Амбасадорка САД при УН Линда Томас Гринфилд рекла је јуче да је Вашингтон изразио резерве о одлуци да евро буде једина валута на КиМ и позвала Приштину да одложи спровођење ове одлуке док се не дефинишу одговарајући механизми у складу са најбољим европским праксама.

"Одлука је донета без адекватне припреме и без консултација са локалним становништвом. Тражимо да почетак спровођења овог плана буде под хитно одложен док се не дефинишу одговарајуће процедуре у складу са европским стандардима", рекла је Линда Томас Гринфилд.

"Опозиција важнија каса и рука у меду, него будућност Србије"

Вучић је изјавио да резолуције Европског парламента дођу и прођу, али да ће срамота опозиције остати вечна.

"Резолуције дођу и прођу, али њихова срамота ће остати вечна. Тако се нико од нас није понашао када смо били у опозицији", рекао је Вучић.

Он је додао да је то што је део опозиције тражио усвајање резолуције Европског парламента о изборима у Србији "израз немоћи партија бившег режима".

Према његовим речима, те странке желе да их неко са стране доведе на власт. "Важнија им је каса и да им рука буде у меду, него будућност Србије", поручио је Вучић.

Он је подсетио да је листа окупљена око Српске напредне странке победила на изборима које је опозиција тражила писаним путем.

"Странке које су кукале у Европском парламенту су тражиле од мене у писаној форми да распишем изборе и претиле ако то не учиним", рекао је Вучић.

Говорећи о резолуцији ЕП, истакао је да у њој за "бруталну примену силе према студентима" Србију оптужују земље у којима полиција "убије бога у сваком ко седне на асфалт и похапси по две хиљаде људи".

"А наша полиција је два сата и 15 минута трпела најтеже могуће нападе. Четири полицајца су теже повређена. Силом су покушали да упадну у једну од најлепших зграда - Скупштину града Београда", рекао је Вучић.

О европском путу

И они из опозиције и многи из Европе. Зато што не желе Србију снажну и јаку, посебно им се не допада снажна српска привреда", изјавио је Вучић.

Он је додао да би добио Нобелову награду за мир "само када би признао независно Косово и да каже да Србија уводи санкције Русији", али истиче да је његова визија "Србија у будућности".

"Моја визија је шта је то што можемо да урадимо за Експо и зато позивам људе да се ми вратимо на наш посао. И да ми бринемо о томе шта ми можемо да урадимо за своју земљу. И да вам поштено кажем, баш ме брига за све друге", поручио је Вучић. Он је истакао да неће да служи никоме - ни у Бриселу, нити било којој другој земљи, већ само "својој земљи и свом народу".

"Сметња сам онима који би да колонизују Србију"

"Поносан сам на то што нећу да водим њихову политику, већ водим српску политику. Српска политика је будућност Србије", изјавио је Вучић у Њујорку на питање новинара да прокоментарише тврдње опозиције да последња резолуција Европског парламента није усмерена против српског народа, већ против њега.

Он је нагласио да том резолуцијом њему ништа нису урадили, а да је опозиција у Европском парламенту, како је рекао, олајавала своју земљу и уништавала њен имиџ.

"Као председник Србије служићу интересима свог народа, никоме и никада ником другом. А што се њих тиче, мислим да су овим што су радили у Стразбуру све показали. Знате, они су тражили заустављање финансирања Србије, заустављање изградње пруга и путева по Србији. Због својих јефтиних партијских и личних интереса. Никада то не бих урадио својој земљи. Никада то нисам урадио и никада то нећу да урадим. И то прави огромну разлику између нас", рекао је Вучић.

Како је рекао, верује да је опозиција у Стразбуру није радила ништа часно.

"Како год окренете, нису радили ништа часно и добро за нашу земљу, а ови други, из Европе, они су радили свој посао", рекао је Вучић.

На питање шта мисли о томе што је председник привремених косовских институција Аљбин Курти из Њујорка одлетео у Северну Македонију да учествује на панелу на коме ће бити и Драган Ђилас, Вучић је одговорио да је сигуран да ће Ђилас жестоко да му се супротстави, а да само ми то нећемо моћи да чујемо.

"Биће заједничка резолуција против диктатора на Балкану, Александра Вучића, то ће сви да потпишу. Али да се не види да су баш један испод другог то потписали, то је то. Панел ни о чему, као и све друго о чему причају је ни о чему. Знате, морате да добијете поверење свог народа", закључио је Вучић.

Сумирање порука са седнице Савета безбедности УН о Косову, са Гутерешом

Председник Србије Александар Вучић разговарао је данас у Њујорку са генералним секретаром Уједињених нација Антониом Гутерешом о ванредној седници Савета безбедности УН о Косову као и о актуелној глобалној ситуацији.

Уз фотографију са састанка, Вучић је написао да је са Гутерешом имао срдачан сусрет, те да су сумирали главне поруке са јучерашње седнице.

„Сумирање главних порука јучерашње седнице, као и значаја отворене дебате о горућим питањима безбедности и опстанка српског народа на Косову и Метохији“, написао је председник Србије.

Истакао је и да су разговарали о ;актуелној глобалној ситуацији, као и о значају УН у геополитичкој арени.

Вучић у Њујорку борави поводом синоћ одржане ванредне седнице Савета безбедности УН, коју је Србија тражила због тренутне ситуације на Косову, односно након одлуке Приштине да се забрани званична употреба динара на северу Косова.

Вучић за РТС: Тринаест земаља изразило забринутост, било је важно да се чује наш глас

Председник Србије Александар Вучић каже за РТС да је на састанак са генералним секретаром Уједињених нација Антониом Гутересом однео припремљене папире и документа везана за укидање динара. Говорећи о седници Савета безбедности УН, председник истиче да је било важно да се чује наш глас и да је обављен добар посао. Тринаест земаља је изразило забринутост, истиче Вучић.

Говорећи о томе шта су биле главне теме разговора са генералним секретаром УН Антониом Гутересом, Вучић каже да је однео припремљене папире и документа везана за укидање динара.

 “И то смо испоручили у писаној форми. Разговарали смо о свим проблемима на Косову и Метохији, у нашем региону. Мислим да Антонио Гутерес је неко ко добро познаје проблеме у нашем рејону. Не заборавите, он је и када је била мигрантска криза долазио баш на границу између Србије и Северне Македоније. И добро познаје ситуацију“, рекао је Вучић.

Указао је да су разговарали о геополитичким приликама, о синоћној седници Савета безбедности, као и о значају Уједињених нација.

“Оно што морам да кажем, чини ми се да свуда, у сваком разговору који имате, па чак и са генералним секретаром УН, на крају увек као тема се појаве амерички избори. Дакле, шта год причали, о чему год причали, јер данас имате као највећи сукоб руско-украјински, уколико дође до промена у Америци, очекују сви да ту дође до деескалације. Али онда очекују да буде ескалација на другом делу где је управо дошло до деескалације, то је између Кинеза и Американаца“, објаснио је Вучић.

Навео је да је било речи о томе какав утицај то може да има у свету, али и у Европи.

Наглашава да је наше било да кажемо шта мислимо о ситуацији на Косову и Метохији, да кажемо колико је за нас важна и Генерална скупштина и Савет безбедности Уједињених нација.

“Један добар, врло добар разговор и важно је да увек одржавамо тај контакт и показујемо значај УН и због поштовања повеље, а и због поштовања Резолуције 1244“, рекао је Вучић.

"Тринаест земаља је изразило забринутост"

Коментаришући изјаву америчке амбасадорке на јучерашњој седници Савета безбедности УН да сви проблеми треба да се решавају у оквиру дијалога под покровитељством Европске уније, Вучић каже да је она формално у праву.

“Зато што је донета одлука 2010. године у време кад су неки неодговорни људи о томе доносили одлуке у нашој земљи да се извучимо из УН и да све пребацимо на ЕУ. Притом нећу да кажем да им је било лако, могу да замислим какав је притисак био. Све то разумем, да будем сасвим фер. Немам ја шта њој да замерим по том питању. Немам шта да је замерим иначе на целом говору имајући виду америчку позицију“, поручио је Вучић.

Додао је и да је до неког тренутка док је говорила био изненађен колико је то било позитивно за Србију.

“Е онда је наравно морао да се направи потпуни баланс, па да се говори о Бањској много дуже него о свему другом. Али и то је све разумљиво, то је све оно што очекујемо од Американаца и што јесте америчка политика“, нагласио је Вучић.

Указао је да је урађена прва анализа седнице, а касније ће детаљно анализирати сваку изговорену реч.

"Тринаест земаља је изразило забринутост, чак и 14 и 15, додуше минимално, тек да се не би у свему разликовали од својих западних колега, то су Британци и Швајцарци, али су они били пре свега оштро против нас и у потпуности подржавају Куртија на један или други начин, директан или индиректан. А ови други богами сви су на различите начине у мањој или већој мери говорили о погрешности потеза са динаром, што је за нас од великог значаја, јер то доводи у опасност опстанак нашег народа и мислим да је то било важно“, додао је Вучић.

"Важан лакмус папир за нас"

Указао је да се наша делегација припремила за кратко време колико је то било могуће, али да није задовољен како смо урадили припреме у земљама одакле су долазиле чланице Савета безбедности.

"Ту ћемо морати да радимо још више, убедљивије, да се боримо за свако слово, за сваку реч. Наравно, велика подршка је долазила од Кинеза, Руса, Алжира. Представник Еквадора је био веома коректан, јер је он рекао поздрављам председника Вучића и ништа више није рекао, а они су у преводу са шпанског на енглески рекли и премијера Косова Аљбина Куртија, иако он то уопште није рекао. И онда је он тражио чак исправку и извињење секретаријата УН због такве грешке. Ту сте могли да видите и по томе како су се коме обраћали, ко шта мисли о државности Косова, тако да је и то био важан лакмус папир за нас“, поручио је Вучић.

Наводи да је смо могли да видимо да су представници приштинског режима у неколико ствари ухваћени у директној лажи.

"Уз увреде Вучић диктатор, овакав, онакав, то слушам и од ових наших, све сам то научио, али је добро да се Курти као наш држављанин, као грађанин Србије, укључује у унутрашњи политички живот, стао је на страну неких политичких фактора у нашој земљи, али је добро да брине о политичком животу своје земље, своје Србије. Ја то не радим, мене не занима тамо, знам само имамо гувернере за тај сектор, за ту провинцију и тако даље, привремене институције, али да се баш мешамо у све то, стварно то не радим. А ово што они раде, то показује да су веома заинтересовани за напредак своје земље Србије и то је добро", додао је Вучић.

Навео је да је, како каже, помало шаљиво говорио, али да то “показује колико они изгубе компас у својој мржњи, у свом ад персонам приступу, зато што не могу да сломе, они мисле једног човека, они не могу да сломе иначе слободарски дух једне земље“.

“Дакле, када га ухватите за оно где кажу да носите у врећама те паре, динаре носите у врећама које дајете за криминалне активности, да они тиме спречавају шверц новца, да они тиме спречавају прање новца и тако даље, а онда им кажете, извините, али те паре у врећама, у комбијима и аутомобилима преноси ауторизована компанија која је из Велике Британије 'Хендерсон' са којом имамо ми уговор. Дакле, ништа нелегално ти људи нису радили. Онда људи могу да схвате о каквим лажима је реч“, навео је Вучић.

"Пристојан и добар посао смо обавили“

Истиче да је због тога било важно да се чује наш глас. “Мислим да смо по том питању пристојан и добар посао обавили“, рекао је Вучић.

Америка инсистира на томе да треба размотрити одлуку о укидању динара, али заправо позива на одлагање те одлуке, али не и на суспензију. Вучић наглашава да је наш маневарски простор по том питању мали.

“Прво што се Америке тиче и што се западних сила тиче, оне све кажу да они имају право. Зашто? Па зато што они кажу то је суверена држава. Па ако је то суверена држава, ако је то независна држава, а што нас питате било шта? А како имате право да укидате динар кад сте написали тамо да смо ми ти који финансирамо, ви сте то написали, не само ми, ви сте написали да имамо право да финансирамо преко Заједнице српских општина здравство, школство, економски развој, локални развој, не знам шта још. Па ако је то тако, чиме ћемо да финансирамо? Фунтама? Доларима? Чиме“, упитао је Вучић.

“Наравно, они желе увек да кажу ово је наше чедо, ми смо га родили, ми га одгајамо, понекад ћемо да га повучемо за уво, говоримо о Косову, али све друго, ми ћемо да будемо на њиховој страни. И то се неће променити“, поручио је Вучић.

Поменуо је и представнике опозиције који су, како је нагласио, ишли да траже санкције против своје земље.

"Хвале се тиме што су неки рекли да се тражи у резолуцији укидање фондова за Србију. Курти по цео дан прича не само на својим телевизијама о томе што они траже, већ прича и овде у Савету безбедности. Јесте приметили две ствари које причају? Једно је резолуција Европског парламента, а друго је из 2010. године мишљење Међународног суда правде. И сваки пут исто. Али добро, то је нешто на шта се морате навикнути, морате прихватити и ту врсту борбе у којој ћете да имате све оне који су за независно Косово упрегнуте и све оне који би њима да служе не би ли се дочепали власти у једну снажну, моћну запрегу и наравно нас који покушавамо томе да се супротставимо и да сачувамо нашу поноситу и достојанствену земљу. Хоћемо ли успети, видећемо. Синоћ, није било безуспешно", закључио је Вучић.

(Б92, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер