Početna strana > Hronika > Iz Arhive - Aleksandar Vučić: Potpisani sporazumi o Zajednici srpskih opština, energetici, telekomunikacijama i mostu na Ibru u Kosovskoj Mitrovici, ZSO će imati široka ovlašćenja; Marko Đurić: Srbija pobedila s 5:0
Hronika

Iz Arhive - Aleksandar Vučić: Potpisani sporazumi o Zajednici srpskih opština, energetici, telekomunikacijama i mostu na Ibru u Kosovskoj Mitrovici, ZSO će imati široka ovlašćenja; Marko Đurić: Srbija pobedila s 5:0

PDF Štampa El. pošta
subota, 25. avgust 2018.

Na današnji dan, 25. avgusta 2015. godine, Aleksandar Vučić i Isa Mustafa u Briselu potpisali sporazume o Zajednici srpskih opština, energetici, telekomunikacijama i mostu na Ibru u Kosovskoj Mitrovici ("Brisel II"), posle čega je Marko Đurić izjavio da je "Srbija pobedila sa 5:0"

Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su u Briselu potpisana sva četiri sporazuma i ocenio da su to dobri sporazumi koji garantuju sigurnost Srbima.

On je rekao da su potpisani sporazumi o Zajednici srpskih opština, energetici, telekomunikacijama i mostu na Ibru u Kosovskoj Mitrovici.

"Večeras se uspostavlja Zajednica srpskih opština. ZSO će imati široka ovlašćenja, predesnika, potpredsednika, skuštinu, savet, grb, zastavu... Moći će da se finansira iz Srbije, i to je nedvosmisleno rečeno da Srbija ima to pravo", naglasio je Vučić, u izjavi RTS. 

Vučić je rekao da je delegacija Srbije obavila odličan posao i da će svi sporazumi biti obelodanjeni.

On je rekao da je delegacija Sribje ceo dan razgovarala sa predstavnicima EU, a da je tak na kraju videla delegaciju kosovskih Albanaca.

Osim toga, premijer je naglasio da je potpisivanjem sporazuma otvoren evropski put Srbije.

Kako je naveo, uzimajući u obzir okvir u kojem se naša delegacija kretala, "postignuto više nego što je očekivano".

"U svakom slučaju nisam nezadovoljan ovim što smo postigli i sa radošću ću ići u septembru našem narodu na KiM. Ići ću na dva dana... Čestitam formiranje ZSO našem narodu na KiM", rekao je Vučić.

Premijer je najavio da će u septembru posetiti Kosovo i svih deset opština koje će činiti buduću Zajednicu srpskih opština. To su četiri opštine na severu: Kosovska Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok i Leposavić, kao i opštine Gračanica, Štrpce, Novo Brdo, Ranilug, Pasjane, Parteš i Klokot. 

Pored sporazuma o Zajednici srpskih opština, postignut je i dogovor i potpisani su sporazumi i o telekomunikacijama, o slobodi kretanja preko mosta na Ibru i o energetici.

Kako je napomenuo premijer Srbije, sporazum o energetici je potpisan, ali bez saglasnosti o operativno-distributivnom sistemu i imovini.

"Po prvi put ćemo imati i snabdevača i trgovca električnom energijom, to će biti ćerka-kompanije EPS. Nismo se dogovorili o operativno-distributivnom sistemu. Oni su pokušali da nas varaju oko imovine. Oni su napisali da smatraju da je to njihova imovina. Mi smo odmah napisali da smatramo da je to, u skladu sa Ustavom, imovina Republike Srbije", kazao je Vučić.

On je naveo da očekuje probleme u vezi sa ovim sporazumom. Prema Vučićevim rečima, u oblasti telekomunikacija se ništa ne menja.

"Srbi sa Kosova, kada pozivaju Srbe u centralnoj Srbiji, i dalje okreću samo 011, i obrnuto, mi kada pozivamo Mitrovicu, okrećemo samo 028, bez ikakvog pozivnog broja", kazao je Vučić.

Govoreći o mostu na Ibru u Kosovskoj Mitrovici, on je poručio da građani u severnoj Mitrovici ne treba da brinu.

"Oni su hteli da otvore Ulicu kralja Petra, i ona će odlukama koje su danas potpisane biti pešačka zona. U tu ulicu se neće ulaziti kamionima i to će biti pešačka zona koju Srbija gradi i postoji svo obezbeđenje za to", rekao je Vučić.

Mogerini: Potpisani sporazumi značajno dostignuće

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost ocenila je da potpisani sporazumi Beograda i Prištine predstavljaju značajno dostignuće u procesu normalizacije.

„Četiri sporazuma potpisana nakon dugog dana dijaloga između Srbije i Kosova. Značajno dostignuće u procesu normalizacije”, napisala je ona na svom Tviter nalogu.

Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić rekao je posle potpisivanja sporazuma u Briselu da je Srbija pobedila sa 5:0.

Delegacije Beograda i Prištine su uz posredovanje Evropske unije potpisale sporazume o Zajednici srpskih opština, energetici, telekomunikacijama i Parku mira.

“Sportskim rečnikom, Srbija je pobedila sa 5:0. Zajednica srpskih opština će imati svog predsednika, svoju skupštinu, direktne institucionalne veze sa Srbijom i ozbiljna izvršna ovlašćenja u mnogim oblastima. Imamo četiri meseca za izradu Statuta Zajednice srpskih opština, glavni dogovor smo postigli i ja čestitam građanima Kosova i Metohije“, rekao je Đurić.

On kaže da je sporazum o energetici takođe veoma povoljan za srpsku stranu.

“Što se tiče energetike, to je bio majstorski, filigranski rad na sporazumu. Ni na jedan način nije prejudicirano pitanje imovine, isključili smo se iz toga, dobili smo kompaniju za snabdevanje i distribuciju kojom će upravljati Srbi. Biće u vlasništvu EPS i ZSO će imati značajnu ulogu“, dodao je Đurić.

A što se tiče telekomunikacija, Đurić navodi da će nijedna druga država, u prvom redu Austrija, neće podnosti zahtev da Kosovo dobije svoj pozivni broj.

“Promeniće se na bolje, Telekom Srbija će moći nesmetano da radi na teritoriji Kosova i Metohije. Svi korisnici usluga će moći da nastave da koriste bez plaćanje, bez međunarodnog pozivnog broja kao što je htela prištinska strana. KiM će imati pozivni broj, ali kao geografska oblast Srbije“, ističe Đurić.

Na pitanje da li ovo znači da će 12. oktobra Srbija dobiti zeleno svetlo za otvaranje poglavlja Đurić je rekao da je to, pored četiri sporazuma, peti gol koji je Srbija postigla u Briselu.

Takođe, naveo je da će sporazumom o Parku mira severni deo Kosovske Mitrovice dobiti svoju Knez Mihailovu ulicu.

Direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je da za sat ili dva očekuje konačni dogovor u novoj rundi dijaloga u Briselu.

On je naglasio da delegacija Srbije razgovara s predstavnicima EU i drugih velikih sila, a ne s kosovskim Albancima, i dodao da će, ako dogovora bude, biti i razloga za radovanje.

"Zadovoljan sam dosadašnjim tokom razgovor.a U dosadašnjem toku državni i nacionalni interesi Srbije potpuno su zaštićeni. I onaj mali deo puta koji je ostao preći će se u skladu sa tim. Uskoro, možda već kroz sat ili dva, imaćemo priliku da vas obavestimo o konačnom rezultatu današnje utakmice, koja je za sada za nas mnogo povoljnija", rekao je Đurić za TV Prva.

On je naveo da se i dalje spori oko koncepata, ali da je generalno reč o sitnicama i suštinskoj volji druge strane da se sporazumi postignu, odnosno o njenom odsustvu.

"Ako dogovora danas bude, mislim da ćemo imati razloga da se danas radujemo", rekao je Đurić.

On je objasnio da delegacija Srbije u Briselu uopšte i ne razgovara sa kosovskim Albancima, već sa predstavnicima EU i pomalo sa predstavnicima drugih sila i država.

"Srbija danas čini sve da sila prava nadvlada pravo sile, što bi iz Prištine želeli"; naglasio je Đurić.

Dogovor: Srbija će imati telekomunikacionu kompaniju na Kosovu

Na pregovorima srpske i prištinske delegacije, koju predvode premijer Srbije Aleksandar Vučić i „kosovski premijer“ Isa Mustafa, dogovoreno da Srbija ima svoju telekomunikacionu kompaniju na Kosovu i Metohiji.

Član srpske delegacije general Dragan Vladisavljević rekao je da je postignut dogovor i da će Srbija imati svoju telekomunikacionu kompaniju na Kosmetu, javlja izveštač RTS-a.

Iako je sporazum o telekomunikacijama postignut, on neće biti potpisan sve dok ne bude postignut dogovor i o ostalim tačkama o kojima se pregovara u Briselu.

Na dnevnom redu su još i formiranje Zajednice srpskih opština, energetika, kao i sloboda kretanja preko mosta u Mitrovici.

Pretpostavlja se da će najteže biti da se postigne dogovor oko energetike, jer Priština traži da bude vlasnik distributivnog sistema, što je za Beograd neprihvatljivo.

Pregovori u Briselu ušli su u peti sat. Počeli su odvojenim sastancima dveju delegacija sa visokom predstavnicom EU Federikom Mogerini, nakon čega je oko 10 časova počeo trojni sastanak, javlja izveštač RTS-a.

(Sputnjik)

Pregovori između Beograda i Prištine i dalje u toku

BRISEL - U Briselu su, iza zatvorenih vrata, u toku pregovori Beograda i Prištine, na kojima bi trebalo da se postigne dogovor o formiranju Zajednice srpskih opština, a Kancelarija Evropske službe za spoljne poslove saopštila je ranije da će dve strane na sastanku nastojati da finalizuju četiri sporazuma, među njima i taj o ZSO.

Pregovori, koji su ušli u peti sat, počeli su bilateralnim razgovorima dve delegacije sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Federikom Mogerini.

"Dijalog Beograda i Prištine u toku i u centru su pažnje četiri teme - energetika, Telekom, Zajednica srpskih opština i sloboda kretanja preko mosta u Mitrovici", izjavila je danas portparolka visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Rej.

Uoči nove runde dijaloga kosovski premijer Hašim Tači izjavio je da Zajednica sprskih opština neće imati izvršni mandat i da Priština neće dozvoliti "formiranje Republike Srpske na Kosovu".

Premijer Srbije Aleksandar Vučić je, reagujući na tu izjavu, poručio da Tači "ni ne zna šta su to izvršna ovlašćenja", a da Srbija svakako neće pristati da "Kosovo bude suverena država kao što je to Bosna i Hercegovina".

Počeli pregovori Beograda i Prištine u Briselu

U Briselu oko 11 sati počela nova runda pregovora Beograda i Prištine na kojoj učestvuju srpski i kosovski premijeri Aleksandar Vučić i Isa Mustafa.Atmosfera je, kako saznajemo, napeta.

"Počeli pregovori. U toku konsultacije srpske delegacije", napisala je savetnica za medije Suzana Vasiljević na svom Tviter nalogu.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić je u Briselu razgovarao s visokom predstavnicom Evropske unije (EU) Federikom Mogerini o usaglašavanju dogovora o načelima za uspostavljanje Zajednice srpskih opština (ZSO) na Kosovu, kao i o telekomunikacijama i energetici, a očekuje se da usledi i trojni susret s kosovskim premijerom Isom Mustafom.

Kako je najavila kancelarija Evropske službe za spoljne poslove, dve strane će na sastanku nastojati da finalizuju sporazume o ZSO, kao i energetici, Telekomu, a razgovaraće se i o slobodi kretanja na mostu u Kosovskoj Mitrovici.

BEOGRAD/BRISEL - U Briselu će danas biti održana nova runda dijaloga na nivou premijera, uz posredovanje EU, a jedna od glavnih tema razgovora biće formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO).

Kako je najavila kancelarija Evropske službe za spoljne poslove, dve strane će na sastanku nastojati da finalizuju sporazume o ZSO, kao i energetici, Telekomu, a razgovaraće se i o slobodi kretanja na mostu u Kosovskoj Mitrovici.

U Beogradu kažu da će se za pregovaračkim stolom razgovarati i o slučaju Olivera Ivanovića.

Nova runda dijaloga trebalo bi da donese odgovor na pitanje hoće li se dve strane složiti da ZSO treba da ima izvršna ovlašćenja po čemu su pozicije i dalje prilično udaljenje.

Ulozi su i u Beogradu i u Prištini veliki, jer od dogovora zavisi brzina napretka na evropskom putu obe strane, ali je uprkos tome jedino izvesno da srpski pregovarački tim od izvršnih ovlašćenja, koja su obećana građanima, ni po koju cenu neće odustati, a da je isto to, barem u zvaničnim izjavama, za albansku stranu neprihvatljivo.

Beograd dobio signale iz visokih političkih krugova u Briselu i u Vašingtonu da se mogu očekivati provokacije albanskih političara koje služe isključivo za dnevno političke svrhe.

Neizvesno je i da li će sporazum o ZSO danas, ukoliko dođe do približavanja stavova, biti samo parafiran ili potpisan, a situacija bi mogla biti nešto jasninja već danas, nakon što se u Briselu završi sastanak radnih grupa.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je juče da mnogi, pa ni "kosovski ministar spoljnih poslova" Hašim Tači, ne znaju šta su izvršna ovlašćenja, te poručio da Srbija neće pristati da Kosovo bude suverena država kao što je Bosna i Hercegovina.

"Mi idemo u Brisel da se dogovorimo. Nećemo da pristajemo na ono što je protivno interesima Republike Srbije i našeg naroda na KiM. Idemo u Brisel i spremni smo da se dogovaramo i dogovorimo", naglasio je Vučić.

Konstatujući da ne voli da igra igru prebacivanja krivice, ali da je prošli put, jedini do sada, rekao da je prištinska delegacija došla da ne potpiše ništa, Vučić je zaključio: "Nadam se da će se ta situacija promeniti".

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić poručuje da delegacija Beograda u Brisel putuje s ciljem da za srpski narod u južnoj pokrajini izbore stvaranje ZSO.

"Verujem da ćemo učiniti apsolutno sve da dogovor bude postignut. Nastavićemo da se ponašamo konstruktivno s ciljem da ZSO bude formirana i teško da naš odnos prema tome neko može da dovede u pitanje", poručio je Đurić.

I kosovski Srbi očekuju napredak. Oni su još jednom pružili podršku politici vlade i pozvali i Prištinu i Beograd da na sledećem sastanku u Briselu postignu sporazum. 

Koordinator Upravljačkog tima za uspostavljanje ZSO Ljubomir Marić očekuje da se postigne sporazum o okviru i principima za uspostavljanje ZSO i navodi da bi, u tom slučaju, u narednih nekoliko meseci moglo da počne formiranje te zajednice.

Marić u izjavi Tanjugu naglašava da još postoje tačke sporenja, među kojima su status zaposlenih u ZSO, finansiranje, uređivanje imovine, ali ističe da je pristup međunarodne zajednice sada drugačiji i da očekuju da se pitanje ZSO, koje je od prvog dana postizanja Briselskog sporazuma odlagano, konačno zatvori.

Kako prenose prištinski mediji, "kosovski premijer" Isa Mustafa ranije je najavio da će danas u Briselu biti potpisan sporazum o ZSO, čemu se oštro usprotivio pokret "Samoopredeljenje", ali se iz prištinske administracije i dalje može čuti kategorično odbijanje izvršnih ovlašćenja za ZSO.

Pojedini kosovski mediji javili su ranije, pozivajući se na izjavu kosovskog premijera da će pored sporazuma o ZSO biti potpisana još tri sporazuma.

U svakom slučaju - brzina otvaranja pregovaračkih poglavlja u pregovorima o članstvu Srbije u EU, kao i potpisivanje SSP-a i vizna liberalizacija kojoj se nadaju kosovski Albanci zavisiće direktno od uspešnosti pregovora u Briselu 25. avgusta.

Da je Sporazum o ZSO i za EU najurgentnije pitanje, potvrdio je izvestilac Evropskog parlamenta Dejvid Mekalister.

On je prilikom nedavne posete Beogradu ponovio da u tom poslu obaveze imaju obe strane, a ne samo Beograd, uz napomenu da je u prošloj rundi razgovora u Briselu kompromis gotovo postignut.

Politički analitičari i u Beogradu i u Prištini primećuju da bi za nastavak dijaloga možda bio potreban i dodatni pritisak Vašingtona i Berlina na Prištinu, pre svega u smislu prihvatanja principa za formiranje ZSO, a koje su već usaglasili Beograd i predstavnici Evropske unije.

Konkretno, oni su uvereni da Albanci moraju da pristanu da funkcioneri i zaposleni u ZSO imaju status "državnih službenika".

Inače, kako prenose mediji, "kosovski premijer" je praktično već prihvatio da ZSO bude oslobodena poreza, carina i taksa, a prema tekstu koji je do sada usaglašen, Srbija ima neograničeno pravo da finansira srpsku zajednicu na KiM.

Briselski dokument predviđa i konkretna izvršna ovlašćenja koja će imati ZSO, a osim opštinskih nadležnosti, to su i nadzor u obrazovanju, zdravstvu, urbanističko planiranje, ekonomski razvoj, povratak interno raseljenih...

Organi ZSO, na koje je pristala i Priština, biće predsednik (predstavlja ZSO u pokrajini i šire), savet od 30 clanova (političko telo u kom će biti gradonačelnici, predstavnici SPC, viđeniji građani), izvršno veće, (bord od sedam članova koji će resorno da donose operativne odluke) i šef Zajednice koji je odgovoran bordu.

U junu je postignut dogovor o pozivnom broju za Kosovo, u kojem je ispoštovano gotovo sve što je Beograd tražio, a načelno i dogovor o Telekomu.

Ali, iako je sve što je predloženo u vezi s Telekomom praktično prihvatila, Priština nije htela da potpiše sporazum o telekomunikacijama držeći se principa da "ništa nije dogovoreno dok sve nije dogovoreno", zbog čega je šefica evropske diplomatije Federika Mogerini tada prekinula razgovore.

"Klan Kosova": Postignut dogovor o ZSO, nije prihvaćen zahtev srpske strane o posebnim izborima za članove ZSO

Delegacije Kosova i Srbije dogovorile su se u Briselu o većini pitanja o Asocijaciji (Zajednici) opština sa srpskom većinom, javila je u ponedeljak uveče prištinska televizija Klan Kosova poznata po dobrim vezama s kosovskim vlastima.

Prema Klan Kosova, većina spornih pitanja u vezi s tim problemom prevaziđena su.

Kako se navodi, nije prihvaćen zahtev srpske strane da se za izbor članova Asocijacije održe posebni izbori.

Kosovska strana je zatražila da Asocijacija ima delegate iz opština i da ne bude posebnih izbora.

Srpska strana je takođe zatražila da se imovina Kosova tretira kao "imovina pod jurisdikcijom Kosova", a ne imovina Kosova.

Međutim, prema ovoj televiziji, obe strane su se dogovorile da se imovina ipak prizna i tretira kao imovina Kosova.

Isa Mustafa: Veliki je interes da uspešno okončamo sporazume

"Kosovski premijer" Isa Mustafa ocenio je danas na svojoj fejsbuk stranici da je veliki interes da "Kosovo i njeni građani sa uspehom okončaju sporazume sa Srbijom u nekoliko oblasti, uz posredovanje EU i podršku SAD". Mustafa je na fejsbuk naveo da susreti sa predstavnicima srpske vlade u Briselu "nisu susreti za kampanju, nego su susreti kojima se pokušava rešavanje problema koji već 15 godina guše Kosovo i paralizuju institucije koje se bave zivotnim pitanjima".

(Tanjug-Beta-Blic-B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner