петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић: Главни стратешки циљ Србије је да постане чланица ЕУ. Србија никада није признала Крим као део Русије. Не верујем у санкције Русији. Србија без гаса не може, радимо на диверзификацији снабдевања
Хроника

Вучић: Главни стратешки циљ Србије је да постане чланица ЕУ. Србија никада није признала Крим као део Русије. Не верујем у санкције Русији. Србија без гаса не може, радимо на диверзификацији снабдевања

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. јун 2022.

Председник Републике Србије Александар Вучић истакао је, на панелу посвећеном односу ЕУ и Србије конференцији Глобсек у Братислави, да је приоритет Србије чланство у Унији, и да наша земља ради на диверзификацији снабдевања гасом.

Увек смо били стопостотно зависни од руског гаса. Има и других земаља ЕУ које су у истом положају. Ми радимо на диверзификацији нашег снабдевања

"Истина је да се не може преживети без испоруке гаса. Увек смо били стопостотно зависни од руског гаса. Има и других земаља ЕУ које су у истом положају. Ми радимо на диверзификацији нашег снабдевања", рекао је председник Вучић одговарајући на питање о новом гасном аранжману са Русијом.

Председник Вучић пренео је да је, управо на Глобсеку, разговарао са потпредседником Европске комисије за међуинституционалне односе и стратешко предвиђање Марошом Шевчовичем, у циљу да се направи заједничка стратегија како да добијемо гас из гасовода ТАП и ТАНАП.

У том контексту је нагласио да је важно да се изгради гасни интерконектор између Бугарске и Србије, као и Северне Македоније и Србије.

"Тек тада можемо да диверзификујемо. То ће нам пружити могућност да добијамо и други гас. Морамо да преживимо и делујемо рационално. Знам да то тренутно нико не жели да чује. Имамо тренутно хистерију током које сви говоре исто, па је тешко за рационалне приче", нагласио је председник Вучић.

Председник Вучић је скренуо пажњу да на југоистоку Европе постоје Србија, Мађарска које се снабдевају руским гасом и изразио наду да ће Бугарска успети да добије довољно течног нафтног гаса, као што је обећано из Вашингтона, али је изнео и одређену сумњу да ће то бити могуће.

"Нема сумње да ту нема довољно гаса за нас. Пре шест година сам ишао у Баку и разговарао са Илханом Алијевим (председник Азербејџана), али они нису могли да нам обезбеде довољне количине. Сада трошимо три пута више него раније, а потрошња стално расте", објаснио је председник Вучић.

Према његовим речима преко ТАП-а и ТАНАП-а, од планираних 10 милијарди кубика, би могле одређене количине да добије Србије.

Председник Вучић истакао је да је главни стратешки циљ Србије да постане чланица ЕУ.

На том путу, каже, постоје специфичне ствари које треба да реши Србија, међу којима је и Косово и Метохија, питање на које Београд гледа другачије од појединих чланица ЕУ.

Упитан за говор у Скупштини поводом полагања заклетве за други мандат на месту председника Србије, председник Вучић указао је да је говорио о потреби постизања компромиса са Приштином и да је то битно за пут ка чланству у ЕУ.

Свет није црно-бели како неки приказују, ми се држимо принципа

Председник Србије Александар Вучић поручио је данас у Братислави да свет није црно-бели, како то неки желе да прикажу, и констатовао да је 1999. прекршена Повеља УН када је нападнута суверена и независна земља, са циљем одузимања територије.

Вучић је, на панелу конференције Глобсек, посвећеном односу Србије и ЕУ, на питање када ће Србија бити спремна да се суочи, како је речено са траумом Слободана Милошевића, који је окарактерисан кривцем за бомбардовање, узвратио питањем како правдати агресију на суверену земљу, без мандата Савета безбедности УН, што је учињено управо на Србији.

"За нас је Косово и данас део Србије према Уставу. Те 1999. за све чланице ЕУ је Косово било део Србије. Бомбардовали сте независну, суверену земљу, јер се нешто лоше догађало на њеној територији. То је урађено како би се узео део територије Србије. Зашто тако није урађено у Ираку, и зашто није узета Басра, или Алепо од Дамаска?", упитао је он. Истакао је да сви треба да разумеју разлоге и зашто није лако за Србију.

Он је истакао да је Србија од почетка говорила јасно свој став у вези Русије и Украјине.

"Ми смо одувек бранили територијални интегритет Украјине. Србија није никада признала Крим као део Русије, није се то догодило и неће. Бићемо увек снажнији у одбрани тога од чланица ЕУ, јер ми имамо принципе. Принципе које су део Повеље УН", објаснио је Вучић.

Указао је да се и данас крши Повеља УН, да нико на западу не поштује Резолуцију УН 1244, и да нико нема одговор када их пита за то.

Сагласио се да Србија мора да се суочи са прошлошћу, али и са будућности у којој ће, како је рекао, бити потребне одлучне одлуке.

"Али неко мора да уђе у наше ципеле и види да то није тако лако како изгледа, да свет није црно-бели, како неки кажу данас", нагласио је он.

Упитан за санкције против Русије, Вучић је казао да он не верује у санкције.

"Да мене неко приватно пита ја бих саветовао нешто друго", казао је он.

На питање везано за Косово казао је да не крије од грађана Србије да је неопходно постићи компромисно решење, јер само оно може бити од користи за све на Балкану.

Не очекујем велике одлуке за ЗБ у јуну, већ у децембру

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас, на годишњем "ГЛОБСЕЦ 2022 Форуму" у Братислави, да на предстојећем самиту ЕУ-Западни Балкан 23. јуна не очекује да ће бити донете значајне одлуке за убрзање европских интеграција земаља ЗБ већ на следећем скупу у децембру и да пре свега мисли на одлуке Брисела, Париза и Берлина.

Поручио је, на панелу "Србија и ЕУ: Стратешко партнерство за будућност", да земље чланице ЕУ и Брисел треба да покажу одлучност и кажу да ли заиста рачунају на земље са ЗБ или не.

На питање новинара британског Економиста Тим Џуде да ли ће Србија и земље у региону искористити ову ситуацију, као што су то урадиле Украјина и Молдавија, да убрзају процес европских интеграција Вучић је рекао да могу можда да му се смеју, али да он као политички ветеран може да каже да је добро научио политичке лекције по том питању.

"Када идемо у Брисел, а идемо често, ко год да је из ЗБ, није битно које су земље Западног Балкана - исте су поруке - да морамо да убрзамо процес интеграције и да треба да искористимо ту и ту могућност. Али, људи су сити више тих прича које слушају већ 10 или 15 година, јер се ништа не дешава".

Казао је да сада, ипак, очекује нешто да буде промењено, као и да Србија зна добро своје обавезе.

Морамо много још да урадимо по питању владавине права, демократије, медија и других питања и да треба да се постигне врста компромиса између Београда и Приштине пре него што уђемо у ЕУ, рекао је Вучић.

"Али, морамо да видимо и да су земље ЕУ за то и њихову и одлучност Брисела, хвала вам што нам помажу, помагале су нам и у поплавама које смо имали и мигрантској кризи и свакој кризи коју смо имали. Али, кључно је питање да ли заиста рачунате на нас или не, ако да - ми ћемо убрзати реформе и надам се да би то могло да се деси. Не очекујем да ће нешто десити на самиту ЕУ- ЗБ у јуну", навео је Вучић.

Каже да би Украјина и Молдавија могле да добију сада добре одлуке од ЕУ, али да не верује да ће се нешто десити по питању Северне Македоније и Албаније, пошто је скептичан.

Такође, истиче да се сигурно неће ништа десити ни по питању Србије и Црне Горе, али да полаже велике наде за децембар када ће бити наредни самит и до када би могли још доста дога да урадимо.

Вучић каже да ће тада бити и много јаснија ситуација у Европи него што је сада и да очекује велике одлуке Брисела, Париза и Берлина.

"И онда можемо да очекујемо нешто више за ЗБ, видећемо да ли сам у праву", истакао је Вучић.

Председник Србије је рекао модератору панела током претходног разговора на тему о међународним односима да треба да покуша да обује наше ципеле и разуме оно што се десило Србији 1999. године, када је бомбардована наша земља.

"Ко је нама помагао, увек ће неко рећи да то није тачно, али рећи ћу да се користите потпуно исти наратив - да се то ради како би се спречио геноцид. И сада се то исто каже само са друге стране. Или имате принципе или немате, али ако их имате један дан не можете да их промените после 20 година", поручио је Вучић.

Шефчович ускоро у Србији, Украјина главна тема свуда

Председник Србије Александар Вучић најавио је данас да ће ускоро у Србију допутовати потпредседник Европске комисије за међуинституционалне односе и стратешко предвиђање Марош Шефчович са којим жели да направи мапу пута у области енергетике И рударства.

Вучић је, након учешћа на конференцији Глобсек у Братислави, у изјави новинарима, рекао да је са Шефчовичем главна тема била енергетика и рударство.

"Чини ми се да са њим као пријатељем Србије имамо добро разумевање, да ћемо заједно да радимо са њим у тој области. Узели смо Норвежане као саветнике, али радићемо са ЕУ у свим оквирима да видимо како да решавамо проблеме нафте, гаса, али и у рударству”, додао је он указујући да то све треба да се учини уз очување животне средине.

Казао је да треба да се направи велики генерални план.

"То је једна од кључних ставки коју Србија треба да уради", нагласио је он.

Када је реч о дијалогу Београда и Приштине казао је да верује да нисмо далеко од могућег постизања некаквог договора око несталих особа и енергетике.

"Али док не буде, не могу ништа рећи. Ако буде биће", констатовао је он.

Рекао је да је Србија увек спреман да настави дијалог, који је важан за нас, јер људи желе да виде напредак у проналажењу решења и да нико, па ни у Европи, не жели замрзнуте конфликте који могу да се одмрзну.

Када је реч о састанку са известиоцем Европског парламента за Србију Владимиром Билчиком, рекао је да се разговарало око интерпарламентарног дијалога, и додао да је Србија отворена за разговоре.

Међутим, указао је да је у свим разговорима главна тема била Украјина, и санкције Русији.

Каже да је главно питање које су му постављали било када ће и зашто није Србија увела санкције Русији.

"Присуствовали сте нечему што је јавно и видите како је када сами морате да се борите с тим. На нашој страни били су само аргентински, мексички и кинески амбасадори, али морате да штитите своју позицију“, указао је он у вези панела на којем је говорио.

"Точак се окреће, а када воз крене из станице заустављања нема. Тешко је рационално говорити. Када неко напише глупост као што је то учинио АП са текстом да је Вучић погазио санкције тиме што је уговорио нови аранжман са Русијом. Важно је показати да је Србија крива за нешто и то могу продати свима, посебно онима који су мање упућени. Али мени не, јер добијају одговор"; истакао је он и додао да су то проблеми са којима се суочава.

Није срамота добити батине, него служити коме не треба

Није срамота добијати батине и шамаре од великих и јаких, срамота је служити ономе коме не треба, изјавио је данас председник Србије Александар Вучић.

Он је тако за ТВ Пинк из Братиславе прокоментарисао речи Слободана Ступара, који је навео да ће он (Вучић) по разним амбасадама "добијати батине и шамаре", и да ће се због америчког амбасадора "понашати као мала маца", и питање да ли га плаше такве најаве.

"Што се тиче батина, прво, мало је неумесно да се тако изражавају људи који имају високо мишљење о себи. И, није срамота добијати батине од великих и јаких, срамота је служити коме не треба да служите, а да вас нису ни попреко погледали, јер волите да будете слуга", рекао је Вучић.

Додао је да он лично, као ни наш народ, не воли да служи никоме осим својој земљи и интересима Србије.

Истакао је да је важно да је у Братислави имао важне састанке по питању енергетске, европске будућности и "не лаке панеле".

"Али, мислим да смо се бар борили, и свакако били делегација која се једина разликовала од других. Било је много људи из света, ако ништа друго, бар смо рекли шта мислимо", рекао је Вучић.

Ако СПС буде у коалицији са нама у Београду, то не значи да ће добити ишта на републичком нивоу 

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да чак и уколико Социјалистичка партија Србије (СПС) буде у коалицији са Српском напредном странком (СНС) у Београду, то не значи да ће социјалисти имати „ишта“ на републичком нивоу власти.

Он је одбацио као неистините медијске наводе о томе ко ће чинити нову Владу Србије и додао да се по питању формирања новог кабинета „ни по кулоарима ништа не збива“.

„Неко добије паре од једних, неко добије три гласа од других, свако има неке своје рачунице зашто би неког да гура. Пошто сви знају колико ће СПС имати и ко ће бити нови министри, могу да кажем да су то све ноторне лажи“, казао је Вучић у Братислави где је учествовао на форуму ГЛОБСЕЦ 2022.

Он је казао и да СНС неће правити „заједничку платформу Београд-Република“ са СПС.

„Хоћете социјалисти да идете са Ђиласом у граду, идите са Ђиласом а ми ћемо у опозицију. Ако идете са нама у граду, то не значи да ћете ишта да имате на републичком нивоу. Нећу да трпим ничије уцене а нисам их трпео од људи из СПС, али нећу ни кроз новинске натписе а понајмање од људи из странке којој припадам“, рекао је лидер Српске напредне странке.

Упитан за гостовање министарке енергетике и потпредседнице СНС Зоране Михајловић на телевизији Нова С, што су поједини чланови те странке критиковали, Вучић је казао да је „неко одлучио да буде популаран а да неко други мисли да је то грешка“.

„Ја не дајем изјаве за такве медије јер бих тиме погазио сопствену породицу и децу која су била мета њихових бруталних лажи. Није ме Зорана питала за то гостовање, ми смо демократска странка у којој људи имају право на различита видјења али онда морају да прихвате и да већина одлучује о важним стварима и да поштују одлуке већине а не само своје“, казао је Вучић.

Коментаришући гостовања посланика СНС Драгана Шормаза и Братислава Југовића на телевизији Н1, Вучић је казао да они тамо самостално иду и да представљају „себе“.  

Компликује се ситуација око доласка Лаврова у Београд

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас у Братислави, где учествује на годишњем "ГЛОБСЕЦ 2022 Форуму", да се компликује ситуација око посете руског шефа дипломатије Сергеја Лаврова Београду 7. јуна.

Вучић је тако одговорио на питање новинара Пинка да ли га је неко у Братислави питао нешто око доласка Сергеја Лаврова у Београд и да ли се компликује ситуација око његовог доласка.

"Компликује се ситуација око доласка Лаврова у сваком смислу, али нисам још спреман да о томе говорим, али компликује се у сваком смислу. Питања су како ће да дође Лавров, шта... и друго..., видећемо", рекао је Вучић.

На питање да ли постоји могућност да због доласка Лаврова немачки канцелар Олаф Шолц не дође у најављену посету Србији 10. јуна и да ли би то била лоша вест за Србију, Вучић је рекао да би свакако била лош вест за нашу земљу.

Замислите да Шолц каже прво једно па онда да не жели да дође или да не може да дође, била би лоша вест, истакао је Вучић.

"Да ли постоји за тако нешто шанса, па увек постоји, али надам се да се то неће догодити. Прво да видимо да ли ће доћи Лавров, па све друго. Има и реакција других земаља", навео је Вучић.

(vucic.rs, Бета, Ало)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер