Početna strana > Hronika > „Vrhovni sud Kosova“ potvrdio presudu Darku Tasiću, čime mu je potvrđena kazna zatvora od 11 godina za ratni zločin
Hronika

„Vrhovni sud Kosova“ potvrdio presudu Darku Tasiću, čime mu je potvrđena kazna zatvora od 11 godina za ratni zločin

PDF Štampa El. pošta
subota, 17. jul 2021.

Vrhovni sud Kosova odbio je zahtev odbrane Darka Tasića za zaštitu zakonitosti, čime mu je potvrđena kazna zatvora od 11 godina za ratni zločin protiv civilnog stanovništva koju je izrekao Apelacioni sud u Prištini.

Vrhovni sud je odluku doneo početkom maja, a ona je odbrani dostavljena ovog četvrtka, potvrdio je za Kossev jedan od advokat Darka Tasića, Ljubomir Pantović.

Pantović podseća da je prvostepenom odlukom suda Tasić osuđen juna 2020. godine na 22 godine zatvora, dok ju je potom Apelacioni sud, decembra iste godine, prepolovio na 11 godina.

Nakon odluke Apelacionog suda, odbrana Darka Tasića obratila se Vrhovnom sudu uputivši zahtev za zaštitu zakonitosti, tražeći da se kazna zatvora dodatno umanji.

„Tražili smo da se smanji kazna zbog toga što je Apelacioni sud Kosova, kada je odlučivao o našoj žalbi i prienačio odluku i smanjio za pola, naveo da je maksimalna kazna zatvora za krivično delo ratni zločin protiv civilnog stanovništva za koji je suđeno Tasiću – 20 godina zatvora“, tvrdi Pantović.

Međutim, kako kaže advokat Darka Tasića, maksimalna kazna za ovo krivično delo, prema krivičnom zakoniku SFRJ, koji je bio na snazi 1999. godine, zapravo je 15 godina.

S obzirom na to da Tasić nije osuđen za ubstvo ili teže oblike krivičnog dela ratnog zločina, Pantović smatra da je kazna trebalo da ide više ka minimumu – pet godina zatvora, a ne maksimumu.

„Znači nije dvadeset godina, već je maksimalna kazna pet godina niža, prema tome, i kazna od 11 godina nije adekvatna, već je trebalo da bude niža“, objasnio je Pantović.

Tvrdi da se Vrhovni sud u svojoj odluci složio sa njegovom konstatcijom – da je maksimalna kazna zatvora za krivično delo za koja je optužen Tasić 15 godina.

„Sud je rekao, kaznu ostavljamo takvu kakva jeste – 11 godina. Ali vi ste u pravu, maksimalna kazna jeste 15 godina, ali, pošto se izrečena kazna kreće u tom rasponu od 5 do 15 godina, mi ovu kaznu ne diramo“, dodao je Pantović.

Kao „jedinu korisnu stvar“ iz ove odluke Pantović vidi upravo to što je Vrhovni sud potvrdio da je maksimalna kazna 15 godina, naglasivši da sada sudovi koji procesuiraju ratne zločine neće moći da izriču kazne veće od ove, kako je to bio slučaj u prošlosti.

Tasić je proglašen krivim za skrnavljenje tela neidentifikovanih osoba, njihovo spaljivanje i bacanje u reku Drim, kao i za to da je u svojstvu člana rezervnog sastava policije zajedno sa drugim osobama učestvovao u pljački, ilegalnom i namernom paljenju kuća, što nije bilo opravdano vojnim dejstvima.

Kako je navelo tužilaštvo, zločini su počinjeni između 15. i 26. marta 1999. godine.

Prema podacima Fonda za humanitarno pravo (FHP), srpske snage ubile su 114 civila albanske nacionalnosti u Maloj Kruši 25. i 26. marta 1999. godine.

Kancelarija za KiM: Priština nastavlja da Srbima određuje drakonske kazne

Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju saopštila je da se ovom presudom nastavlja praksa Prištine da se Srbima određuju „drakonske zatvorske kazne za zločine za koje ne postoje neoborivi dokazi van svake pravne sumnje, niti kredibilni svedoci“.

„Jasno je da je ovakva odluka suda refleksija i dnevnopolitičkih napada usmerenih prema Srbima sa Kosova i Metohije i prakse da se srpski narod oglašava krivim po političkoj i etničkoj osnovi“, saopšteno je iz Kancelarije.

Kako se dodaje, ovakve presude jednom civilu „dodatno služe Prištini za kreiranje veštačkog balansa u odnosu na zločine takozvane OVK i političkog narativa o Srbima, koje albanski političari žele da proglase zločincima“.

„Istovremeno, Tasiću su tokom procesa povređena prava, prema sopstvenom priznanju bio je pretučen od strane zatvorskih čuvara novembra prošle godine, ali za takvo postupanje niko nije sankcionisan“, dodaju iz Kancelarije.

(KoSSev, N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner