среда, 08. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Врховни суд Косова“ потврдио пресуду Дарку Тасићу, чиме му је потврђена казна затвора од 11 година за ратни злочин
Хроника

„Врховни суд Косова“ потврдио пресуду Дарку Тасићу, чиме му је потврђена казна затвора од 11 година за ратни злочин

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. јул 2021.

Врховни суд Косова одбио је захтев одбране Дарка Тасића за заштиту законитости, чиме му је потврђена казна затвора од 11 година за ратни злочин против цивилног становништва коју је изрекао Апелациони суд у Приштини.

Врховни суд је одлуку донео почетком маја, а она је одбрани достављена овог четвртка, потврдио је за Коссев један од адвокат Дарка Тасића, Љубомир Пантовић.

Пантовић подсећа да је првостепеном одлуком суда Тасић осуђен јуна 2020. године на 22 године затвора, док ју је потом Апелациони суд, децембра исте године, преполовио на 11 година.

Након одлуке Апелационог суда, одбрана Дарка Тасића обратила се Врховном суду упутивши захтев за заштиту законитости, тражећи да се казна затвора додатно умањи.

„Тражили смо да се смањи казна због тога што је Апелациони суд Косова, када је одлучивао о нашој жалби и приеначио одлуку и смањио за пола, навео да је максимална казна затвора за кривично дело ратни злочин против цивилног становништва за који је суђено Тасићу – 20 година затвора“, тврди Пантовић.

Међутим, како каже адвокат Дарка Тасића, максимална казна за ово кривично дело, према кривичном законику СФРЈ, који је био на снази 1999. године, заправо је 15 година.

С обзиром на то да Тасић није осуђен за убство или теже облике кривичног дела ратног злочина, Пантовић сматра да је казна требало да иде више ка минимуму – пет година затвора, а не максимуму.

„Значи није двадесет година, већ је максимална казна пет година нижа, према томе, и казна од 11 година није адекватна, већ је требало да буде нижа“, објаснио је Пантовић.

Тврди да се Врховни суд у својој одлуци сложио са његовом констатцијом – да је максимална казна затвора за кривично дело за која је оптужен Тасић 15 година.

„Суд је рекао, казну остављамо такву каква јесте – 11 година. Али ви сте у праву, максимална казна јесте 15 година, али, пошто се изречена казна креће у том распону од 5 до 15 година, ми ову казну не дирамо“, додао је Пантовић.

Као „једину корисну ствар“ из ове одлуке Пантовић види управо то што је Врховни суд потврдио да је максимална казна 15 година, нагласивши да сада судови који процесуирају ратне злочине неће моћи да изричу казне веће од ове, како је то био случај у прошлости.

Тасић је проглашен кривим за скрнављење тела неидентификованих особа, њихово спаљивање и бацање у реку Дрим, као и за то да је у својству члана резервног састава полиције заједно са другим особама учествовао у пљачки, илегалном и намерном паљењу кућа, што није било оправдано војним дејствима.

Како је навело тужилаштво, злочини су почињени између 15. и 26. марта 1999. године.

Према подацима Фонда за хуманитарно право (ФХП), српске снаге убиле су 114 цивила албанске националности у Малој Круши 25. и 26. марта 1999. године.

Канцеларија за КиМ: Приштина наставља да Србима одређује драконске казне

Канцеларија Владе Србије за Косово и Метохију саопштила је да се овом пресудом наставља пракса Приштине да се Србима одређују „драконске затворске казне за злочине за које не постоје необориви докази ван сваке правне сумње, нити кредибилни сведоци“.

„Јасно је да је оваква одлука суда рефлексија и дневнополитичких напада усмерених према Србима са Косова и Метохије и праксе да се српски народ оглашава кривим по политичкој и етничкој основи“, саопштено је из Канцеларије.

Како се додаје, овакве пресуде једном цивилу „додатно служе Приштини за креирање вештачког баланса у односу на злочине такозване ОВК и политичког наратива о Србима, које албански политичари желе да прогласе злочинцима“.

„Истовремено, Тасићу су током процеса повређена права, према сопственом признању био је претучен од стране затворских чувара новембра прошле године, али за такво поступање нико није санкционисан“, додају из Канцеларије.

(КоССев, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер