субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војска Србије постала део "борбене групе ЕУ (Хелброк)", коју чине Румунија, Бугарска, Кипар, Грчка и Украјина; Вулин: Велика потврда оперативних способности српске војске
Хроника

Војска Србије постала део "борбене групе ЕУ (Хелброк)", коју чине Румунија, Бугарска, Кипар, Грчка и Украјина; Вулин: Велика потврда оперативних способности српске војске

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. септембар 2017.

Србија је постала део борбене групе Европске уније Хелброк (ХЕЛБРОЦ) коју чине Румунија, Бугарска, Кипар, Грчка и Украјина.

Ноту о приступању Србије техничком споразуму о оснивању Хелброка потписао је данас у Атини начелник Генералштаба националне одбране Грчке Евангелос Апостолакис, током посете министра одбране Србије Александра Вулина, саопштило је Министарство одбране.

"Велико ми је задовољство што могу да кажем да смо потписом грчке стране данас постали и део борбене групе ЕУ Хелброк коју чине Румунија, Бугарска, Кипар, Грчка и Украјина. Као што видите Војска Србије се високо цени и све ове земље су без икаквих условљавања прихватиле учешће наше војске. Учешће наше војске ће бити на нивоу једног вода Војне полиције до пет штабних официра и наравно представника канцеларије за цивилно-војну сарадњу, а наше учешће ће бити оперативно до 2020 године", рекао је Вулин.

Грчки министар одбране Панос Камаенос је подвукао спремност за наставак подршке и размену искустава у процесу европских интеграција, а посебно у ангажовању Србије у борбеној групи ЕУ ХЕЛБРОЦ, где је Грчка водећа држава.

Вулин је рекао да је то велика потврда оперативних способности српске војске и велико признање политици државе "која успева да очува војну неутралност" и да води рачуна о томе да војна неутралност ни на који начин не спречава војску да се учествује у међународној бори против тероризма и регионалним иницијативама као што је Хелбрук.

"Ово је за нас важан дан, и ово је за нас још једна прилика да покажемо да смо цењени и као народ и као држава и као политика и као војска. По саставу земаља, као што видите, налазимо се међу пријатељима. Не случајно, само је једна земља признала Косово и Метохију, док све остале нису. И о томе се врло пажљиво водило рачуна када смо бирали где ћемо се појавити и у којој групи ћемо учествовати", рекао је Вулин.

Вулин је у Атини разговоарао с Каменосом о унапређењу сарадње у одбрани и о актуелним безбедносним темама. Министри су се сагласили да сарадња у области одбране прати ниво укупних билатералних односа две земље који су традиционално пријатељски, наводи се у саопштењу.

Каменос, који је делегацију Министарства одбране Србије дочекао на српском језику "Браћо Срби, Грци су са вама", рекао је да Србију и Грчку, осим блиског пријатељства које подразумева и подршку српској борби за очувању територијалног нтегритета и суверенитета, везује и заједнички европски пут, додаје се у саопштењу.

Вулин је рекао да припадници оружаних снага, кроз реализацију заједничких вежби и у Србији и у Грчкој, значајно доприносе подизању оперативних и функционалних способности две војске, додајући да треба да се "искористе огромни потенцијали за унапређење сарадње у области рада обавештајних и специјалних служби".

"Грчки партнери имају интересовање за поједине производе наше одбрамбене индустрије, које ћемо надам се у току ове године и приказати нашим пријатељима баш овде, али исто тако и за могућност заједничког наступа на трећим тржиштима где можемо да искористимо и међусобно технологију и утицај у земљама у којима можемо да продајемо своје војне производе", рекао је Вулин.

Током посете Атини, Вулин састао се и с председником Грчке Прокописом Павлопулосом, положио венац на Споменик незнаном јунаку на Тргу Синтагма, а за сутра је планиран разговор с архиепископом атинским и целе Грчке Јеронимусом II.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер