понедељак, 30. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војислав Шешељ одбио да изложи одбрану, суђење окончано
Хроника

Војислав Шешељ одбио да изложи одбрану, суђење окончано

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. јун 2012.

ХАГ – Треће суђење лидеру Српске радикалне странке (СРС) Војиславу Шешељу по оптужници за непоштовање суда завршено је данас пред Хашким трибуналом непосредно пошто је почело зато што је Шешељ одбио да изложи одбрану, тврдећи да му суд крши процесна и статусна права.

Шешељ је судијама рекао да могу одмах да донесу пресуду и најавио је да ће уложити жалбу. Пошто је Шешељу дао прилику да сведочи и изложи завршну реч, коју је оптужени одбио, председавајући судија Стефан Трексел је суђење прогласио окончаним.

Шешељ је за непоштовање суда оптужен зато што је одбио више налога Трибунала да са своје интернет странице уклони четири књиге и друге документе у којима је открио идентитет заштићених сведока из главног процеса по оптужници за ратне злочине у Хрватској, Војводини и БиХ, 1991-93.

Судија Трексел данас је Шешеља позвао да сведочи у своју одбрану, а да га нико не испитује, што је оптужени одбио зато што Трибунал није прихватио да у судници буде његов референт за предмет Немања Шаровић.

Ранијом одлуком, расправно веће је одобрило да Шешеља испитује његов правни саветник Дејан Мировић, али се Мировић није појавио у судници због тога што је Шешељ инсистирао да има право на помоћ референта за предмет.

Судије су одлучиле да је предмет сувише једноставан и да референт није потребан.

„Ви настављате да драстично кршите моја процесна права, којих ја нећу да се одрекнем ... Ни у једном процесу пред Хашким трибуналом није се десило да референт за предмет буде непотребан ... Можете одмах унети у записник да је оптужени одбио да изнесе одбрану зато што су му ускраћена основна права и све је готово”, рекао је Шешељ.

Он је тврдио и да му је Трибунал „онемогућио да се брани”.

„У реду, извођење доказа је завршено зато што сте ви одлучили да не изложите одбрану, што је ваше право”, узвратио је судија Трексел, додајући да су у спис уведени писани докази.

Пошто га је судија Трексел позвао да одржи завршну реч, Шешељ је рекао да је суд „необјективан” зато што је у два претходна процеса због непоштовања суда као тужиоце ангажовао двоје „пријатеља суда” из Канаде, док њему не дозвољава да има референта за предмет.

„Нећу да седим сам овде, јер имам право да са мном седе Мировић и Шаровић, а проблем је што секретаријат суда одбија да региструје Шаровића. Не може то тако и ја ћу вам то доказати. Ви радите како хоћете и наставите да правите страшне процесне грешке на рачун ауторитета Трибунала”, казао је Шешељ.

Он је поновио да му је циљ да докаже да је Трибунал „нелегалан” и да „ниједан частан човек не би пристао да буде његов судија”.

„Шта будем имао да кажем, рећи ћу у жалби. Ви сте ме онемогућили да се браним”, закључио је оптужени.

Судија Трексел затим је окончао расправу. Пресуду Шешељу, Трибунал ће изрећи накнадно.

Трибунал је до сада Шешеља два пута осудио због непоштовања суда зато што је обелоданио идентитет заштићених сведока. Прва пресуда на 15 месеци затвора је правоснажна, а на другу којом му је изречена затворска казна од 18 месеци, жалбе су уложили Шешељ, али и тужилац који тражи да казна буде повишена на три године затвора.

Лидер СРС је више пута пред Трибуналом најавио да ће „изазвати десет процеса за непоштовање суда” како би рад суда учинио апсурдним.

У главном поступку против Шешеља по оптужници за ратне злочине над Хрватима и Муслиманима у Хрватској, Војводини и БиХ, 1991-93, очекује се пресуда.

Тужилаштво је у мартовској завршној речи затражило да вођа радикала буде кажњен са 28 година затвора, а Шешељ који се брани сам, тврдио је да ниједна тачка оптужнице против њега није била доказана, сугеришући да би требало да буде ослобођен.

У притвору Трибунала у Схевенингену, Шешељ је од краја фебруара 2003. када се добровољно предао, одмах пошто је суд обелоданио оптужницу против њега.

После једног неуспелог покушаја и Шешељевог штрајка глађу, главно суђење је почело у новембру 2007. године.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер