среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин: Завршетак рата у Украјини када Кијев пристане на повлачење својих трупа са нових руских територија. Наш принципијелни став неутралан, ванблоковски, ненуклеарни статус Украјине, и њена демилитаризација и денацификација
Хроника

Владимир Путин: Завршетак рата у Украјини када Кијев пристане на повлачење својих трупа са нових руских територија. Наш принципијелни став неутралан, ванблоковски, ненуклеарни статус Украјине, и њена демилитаризација и денацификација

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. јун 2024.

Данас дајемо још један конкретан, реалан мировни предлог. Ако у Кијеву и западним престоницама то, као и раније не одбаце, то је, на крају крајева њихова ствар, њихова политичка и морална одговорност за наставак крвопролића. Очигледно да ће се реалности на терену, на линији борбеног раздвајања и даље мењати, и не у корист кијевског режима. И услови за почетак преговора ће бити друкчији“, поручио је руски председник.

Он је изнео и суштини предлога Русије, који, како је нагласио, није у неком привременом примирју или обустави ватре, као што на пример жели Запад, да би зауставио губитке како би донаоружао кијевски режим и припремио га за нову офанзиву.

„Поновићу, не ради се о замрзавању сукоба, већ о његовом дефинитивном окончању. Још једном ћу рећи – чим Кијев пристане на сличан ток догађаја који данас предлажемо, пристане на потпуно повлачење својих трупа из ДНР, ЛНР, Запорошке и Херсонске области, и реално почне тај процес, спремни смо да без одлагања приступимо преговорима. Поновићу, наш принципијелни став је следећу – неутрални, ванблоковски, ненуклеарни статус Украјине, њена демилитаризација и денацификација, тим пре што су на те параметре у целини пристали још током истамбулских преговора 2022. године", рекао је Путин, прецизирајући да је тада и у вези са демилитаризацијом све било јасно, све је било прописано – број свега, тенкова, све је било договорено“, рекао је он.

„Без сумње, треба да буду у потпуности осигурани права, слобода и интереси рускојезичних грађана у Украјини, признате нове територијалне реалије, статус Крима, Севастопоља, Доњецке и Луганске Народне Републике, Херсонске и Запорошке области као субјеката Руске Федерације. Надаље све те основне принципијалне одредбе треба да буду потврђене у виду темељних међународних споразума. Природно, то претпоставља и укидање свих западних санкција против Русије. Сматрам да Русија предлаже варијанту која ће омогућити да се реално заврши рат у Украјини. Односно, ми позивамо на то да се окрене трагична страница историје. И да макар и тешко, постепено, корак по корак, почну да се васпостављају односи поверења и добросуседства између Русије и Украјине, и у Европи у целини“, закључио је руски лидер.

Путин је такође рекао и да је извршна власт у Украјини узурпирана и да се држи нелегално, као што је то био случај 2014. године. „Председнички мандат украјинског председника Владимира Зеленског је истекао, а заједно са њим и његов легитимитет који није могуће повратити никаквим доскочицама“, казао је и нагласио да је Врховна рада Украјине тренутно једини легитимни орган власти.

Говорећи о конференцији у Швајцарској, Путин је рекао да ће се дијалог свести на обичне демагошке разговоре са циљем да се окриви Русија. Без учешћа Русије и отвореног дијалога немогуће је решити украјински конфликт и уопште договарати се о целокупној безбедности Европе, рекао је Путин.

Када је реч о споразуму САД и Украјине по питању безбедности, Путин је рекао да је у питању „блеф“, као и да тај документ није валидан. Казао је и да је Русији свеједно какве споразуме потписује Владимир Зеленски уз оцену да ту постоји пропагандистичка компонента.

Путин упозорио: Дошли смо недопустиво близу тачке без повратка

Председник Русије Владимир Путин обраћа се руководству Министарства иностраних послова Русије и том приликом поручио је да НАТО настоји да појача притисак на оне земље чији развој покушава да обузда.

Како је рекао, егоизам и бахатост западних земаља довели су до садашњег стања ствари, а свет се приближио недопустиво до тачке без повратка.

О конференцији у Швајцарској

Говорећи о конференцији у Швајцарској, Путин је рекао да ће се дијалог свести на обичне демагошке разговоре са циљем да се окриви Русија.

Без учешћа Русије и отвореног дијалога немогуће је решити украјински конфликт и уопште договарати се о целокупној безбедности Европе, рекао је Путин.

 

 

"Украјина је самој себи забранила преговоре са Русијом, а Запад лицемерно позива нас да 'коначно приступимо дијалогу' који никад нисмо ни одбили. Идиотизам. Кaква глупост, као да живимо у паралелном универзуму", навео је Путин.

Када је реч о споразуму САД и Украјине по питању безбедности, Путин је рекао да је у питању "блеф", као и да тај документ није валидан.

Казао је и да је Русији свеједно какве споразуме потписује Владимир Зеленски уз оцену да ту постоји пропагандистичка компонента.

Зеленски изгубио легитимитет и никаквим триковима се не може вратити

Извршна власт у Украјини је сада узурпирана и држи се нелегално, као и 2014. године, рекао је председник Русије и додао да је претходно изабраном шефу Украјине истекао председнички мандат и да легитимитет Зеленског не може да се врати никаквим триковима.

"Украјина сада ћути о одлуци сопственог Уставног суда да се не може продужити председнички мандат. Прекоокеански господари Украјине ће се ускоро ослободити садашње кијевске елите и заменити је новом, такође под њиховом контролом", рекао је Путин.

"Управо је Врховна рада у Украјини данас легитимни орган, за разлику од извршне власти", рекао је Путин.

Сукоб у Југославији избио због мешања Запада

Проблеми који постојали у бившој Југославији довели су до сукоба због мешања Запада који има обичај да једну страну која им се не свиђа окриви за апсолутно све и да против ње уведе све врсте ограничења, а поред Југославије то је учињено и у Ираку, Либији и Сирији.

„Ниједна земља у свету није осигурана од тога да се нађе на списку држава које су се нашле под нападом НАТО-а“, рекао је он.

Такође је рекао и да се свет мења, те да ништа више неће бити као пре ни у економији, технологији, глобалној политици, као ни у другим областима. Он је казао и да се много значајних и судбоносних промена десило и у Русији и свету, те да је важно да се да оцена глобалним дешавањима и да се наведу циљеви у раду министарства.

Запад спремао и испровоцирао украјинску кризу

Русија није покретала рат против Украјине, већ је Кијев започео борбена дејства и извршио агресију, рекао је Путин.

Према његовим речима, народи Русије и Украјине би пронашли начин да праведно реше све проблеме, међутим, до конфликта је дошло због недоследне политике Запада.

„Украјинска криза није конфликт две државе или два народа. Да је то било тако, Руси и Украјинци, које обједињује и историја и култура, као и духовне вредности, пронашли би начин како да реше своје проблеме. Ствар је у другоме. Дешавања у Украјини су директни резултат светског и европског развоја крајем 20. и почетком 21. века. Та агресивна политика, политика авантуризма коју је запад спроводио свих ових година, изазвала је сва та дешавања много раније него што је почела специјална војна операција“, рекао је Путин.

Он је додао да је управо Запад спремао и испровоцирао украјинску кризу, а сада чини све да се та криза настави.

Косовски преседан

Народи ДНР и ЛНР су имали пуно право да прогласе независност и то у складу са међународним правом, укључујући и право на самоопредељење. Као пример навео је Косово рекавши да је у питању „преседан који је створио Запад у истој ситуацији приликом његовог отцепљивања од Србије 2008. године.

Затим је, према речима Путина, уследила одлука Међународног суда Уједињених нација који је 22. јула 2010. године, на основу Повеље УН поручио да у пракси Савета безбедности не постоји никаква забрана када је реч о проглашењу независности. Такође је ркао и да је у тој одлуци писало и да у међународном праву нема никаквих забрана када је реч о проглашењу независности.

Подсетио је и да је у том документу писало и да делови земље који су одлучили да се отцепе нису били дужни да се о томе чак ни консултују са центрима тих земаља чији су до недавно били део.

Европи потребни добри односи са Русијом

Руски председник је рекао и да је Вашингтон одговоран за уништење стратешке стабилности у свету, да опасност за Европу долази не из Русије, већ да главна опасност представља тотална зависност од САД. „САД Европу гурају у хаос, лишавају је права да постоји као субјекат на међународној сцени и културног идентитета“, навео је Путин и рекао да су односи Русије и ЕУ деградирали, додуше не кривицом Москве.

„Антируска кампања праћена је измишљотинама да се Русија спрема да нападне Европу. Сви схватамо да је то апсолутна глупост. Ако Европа жели да остане један од центара у свету, потребно је да буде у добрим односима са Русијом, Москва је спремна за то“, нагласио је руски председник.

Евроатлантски систем безбедности доживео крах

Евроатлантски систем безбедности је доживео крах, потребно је формирати нови систем безбедности, изјавио је Путин.

„Имали смо јединствену прилику да изградимо поуздан и праведан поредак у области безбедности. Није било потребно много учинити, једноставно саслушати мишљења свих страна и бити спреман узети их у обзир. Ми смо у више наврата говорили колико је погрешан пут Запада. Сведоци смо да краха евроатлантског система безбедности. Фактички је потребно стварати га испочетка, формулисати у Евроазији нове обрисе тог система“, рекао је Путин.

Смањити војно присуство сила изван региона Евроазије

Војно присуство сила изван региона Евроазије потребно је постепено смањивати, рекао је Путин.

„Потребно је започети разговоре о постепеном смањивању војног присуства спољних земања у евроазијском региону. Можда се то данас чини нереалним, међутим, то је тако данас. Ако успемо да створимо поуздан систем безбедности у будућности, присуство тих спољних војних контингената више неће бити потребно“, нагласио је Путин.

Порука руском Министарству спољних послова

Рад руског МСП-а је посвећен развоју државе и осигуравању њене безбедности, а за добробит живот рањеног становништва и руских породица, навео је руски председник. "Русија са партнерима предлаже решења фундаменталних проблема који брину не само нас него наше партнере", рекао је Путин.

На почетку састанка обратио се министар иностраних послова Сергеј Лавров који је рекао да Русија сарађује са земљама светске већине, глобалног југа и истока и своје интересе усмерава на оне земље које су спремне да сарађују.

Такође је рекао и да је руски спољнополитички ресор утврдио своје институције и у новим руским регионима, као и да активно пружа подршку и Криму.

(Спутњик, РТ Балкан)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер