субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин: Русија се суочава са озбиљном претњом изнутра, од стране оних који следе интересе страних влада. Напетост са Украјином потиче од 2014. и државног удара у тој земљи
Хроника

Владимир Путин: Русија се суочава са озбиљном претњом изнутра, од стране оних који следе интересе страних влада. Напетост са Украјином потиче од 2014. и државног удара у тој земљи

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. децембар 2021.

 У Москви је данас почела традиционална годишња конференција за новинаре руског председника Владимира Путина, који се на самом почетку осврнуо на борбу против коронавируса.

„Ова борба се наставља, знамо за опасности од ширења омикрона“, изјавио је Путин, а преноси РИА Новости.

Због мера против корона-вируса, број новинара је ове године ограничен на нешто више од 500, а конференција се одржава у већем простору.

Говорећи о вакцинацији, Путин је рекао да и друге земље имају проблема са ниским нивоом вакцинације, на пример Немачка.

„Колико знам, у Русији је вакцинисано или прележало ковид 59, 4 одсто грађана. То није довољно. Потребан нам је колективни имунитет од 80 одсто, Надам се да ц́емо следеће године достиц́и тај ниво“, истакао је Путин, преноси Спутњик.

Не постоји ни један доказ да је Наваљни отрован

Руски председник Владимир Путин је, на данашњој традиционалној годишњој конференцији за новинаре, говорио је и о опозиционару Алексеју Наваљном, који се тренутно налази у затвору.

Дописник ББЦ-ја је питао Путина за Наваљног, али и за друге опозиционаре који су били на мети руских закона о регистрацији страних агената.

„Зар влада није забринута да ће то довесто до незавољства и побуне сличног ономе што се већ десило у руској историји?“, гласило је питање, преноси РТ.

Говорећи о Наваљном, Путин је рекао да је реч о особи која је наводно била отрована, јер, како тврди, нема доказа који потврђују тровање.

„Не постоји ни један. Предложили смо да тамо дођу наши стручњаци, ја сам то лично понудио председнику Француске, канцеларки Немачке и ништа. Па, како ово објаснити? Ако нема шта да се одговори, нема потребе да се прича о томе“, рекао је председник Русије.

Када је говорио о противницима Русије, истакао је да су они вековима говорили – да се Русија не може победити, већ да се може само уништити изнутра.

Што се тиче закона о регистрацији страних агената, руска верзија је била мање рестриктина од законодавства у другим земљама, посебно у САД-у. Русија је једноставно желела да они који се баве унутрашњом политиком који узимају новац из иностраних извора буду отворени о томе. Број идентификованих страних агената у Русији био је сличан оном у САД-у. Руске казне за прекршиоце биле су далеко мање строге

„То је успешно урађено након Првог светског рата и 1990-их година, када се Совјетски Савез распадао“, објаснио је Путин, а преноси РИА Новости.

„А ко је то урадио? Они који су служили другима, туђим интересима који нису повезани са интересима руског и других народа Руске империје, Совјетског Савеза и Руске Федерације данас“, додао је он.

Путин је рекао да се Русија суочава са озбиљном претњом изнутра од стране оних који следе интересе страних влада.

„Што се тиче закона о регистрацији страних агената, руска верзија је била мање рестриктина од законодавства у другим земљама, посебно у САД-у. Русија је једноставно желела да они који се баве унутрашњом политиком који узимају новац из иностраних извора буду отворени о томе. Број идентификованих страних агената у Русији био је сличан оном у САД-у. Руске казне за прекршиоце биле су далеко мање строге“, додао је Путин, преноси РТ.

Напетост са Украјином потиче од 2014. године и државног удара у тој земљи

Напетост са Украјином потиче од 2014. године и државног удара у тој земљи, рекао је руски председник Владимир Путин данас током традиционалног одговарања на питања новинара на крају године.

„Пре тога је Русија била спремна да сарађује са прозападним владама и бившим совјетским републикама. До пуча је дошло након што је сукоб у Украјини био решен, а председник Виктор Јанукович је пристао на уступке и спремао се да изгуби власти на следећим изборима“, рекао је Путин, а преноси РТ.

Путин је нагласио да је Русија морала да делује на Криму и у источној Украјини која је била део Русије пре него што су те земље бољшевици дали Украјини. Криза која се тада десила и сада је актуелна, додао је.

„Кијев је два пута употребио војну силу да угуши побуну на истоку. Одбили су да спроведу споразум из Минска. Усвојили су политику која дискриминиште ентничке мањине и која је директно против њихових обавеза према споразуму из Минска“, рекао је Путин.

Путин је додао да пре државног преврата у Украјини, Русији није падало на памет да се Крим поново уједини са Русијом.

„Кремљ је радио са Јушченком (бившим председником Украјине), расправљао се око гаса и био спреман да настави даљи рад, али шта се догодило 2014. године? Крвави државни преврат. Јасно је да је постајало легитимно негодовање грађана. Али Јанукович се са свим сложио, западне земље су дале гаранције, сви су се сложили. После дан-два – државни удар. Зашто? Нема одговора. Победа опозиције била је неизбежна. Зашто су то урадили? После тога се десио Крим – Русија није могла другачије да поступи и безвољно гледа шта се дешава у Украјини и посебно у Донбасу. Били смо приморани да урадимо нешто 2014. године. Тако је настала криза“, објаснио је Путин, преноси Спутњик.

Осврнуо се на то да Москва сматра да тренутна ескалација указује на трећу војну кампању Кијева и да претње санкцијама које долазе са Запада су замишљене као упозорење да се не интервенише.

„Такође постоји забринутост због Крима, који Русија сматра својом територијом, и потенцијалних напада на њега. Русија мора да буде спремна на војну акцију Украјине. Москва мора да зна став Запада по питању своје националне безбедности. Американци кажу да желе да преговорају о ситуацији“, рекао је Путин и нагласио да се нада да ће кренути дипломатским путем.

На питање о тврдњама западних земаља да Русија жели да изврши инвазију на Украјину и о безбедностим предлозима које је Русија послала Вашингтону и НАТО-у Путин је рекао да се „Русија суочава са озбиљном претњом изнутра од стране оних који следе интересе страних влада“.

Акције Русије зависе од претњи са којима се суочава. У овом тренутку сматра да би даље ширење НАТО-а у Европи било неприхватљиво јер би угрозило националну безбедност Русије

Путина су такође питали и да ли може да да завет да Русија неће нападати друге нације.

„Акције Русије зависе од претњи са којима се суочава“,каже Путин. У овом тренутку сматра да би даље ширење НАТО-а у Европи било неприхватљиво јер би угрозило националну безбедност Русије.

„На пример, САД никада не би толерисале распоређивање ракетних система близу своје границе. Шта би се догодило ако би се односи Мексика и САД погоршали због неке историјске љутње и Мексико потом постао непријатељски расположен“, рекао је он, преноси РТ.

Истакао је да је НАТО преварио Русију када је обећала да се неће ширити према руској граници, а на блоку је да се позабави руским забринутостима.

Наши ‘партнери’ очигледно мисле да је Русија превелика. То је вероватно зато што великих европских империја из прошлости више нема, а сада су европски народи мали

„Овај став је био јасан као дан, али се Запад прави да га не схвата. Наши ‘партнери’ очигледно мисле да је Русија превелика. То је вероватно зато што великих европских империја из прошлости више нема, а сада су европски народи мали“, рекао је он.

Додао је да је Русија учинила све што је могла да постане пријатељ са Западом, откривајући своје нуклеарне тајне западним званичницима.

„Зар то није довољно? Зашто се директно радило да се нанесе штета Русији подржавањем тероризма на Кавказу? Затим је дошло пет таласа ширења НАТО-а и апсолуно занемаривање забринутости Русије. Русија је само желела да буде безбедна“, нагласио је Путин.

Будућност Донбаса одредиће његови становници
 
Питање о преговорима са Бајденом: да ли се њихови погледи набудућност Донбаса и Мински споразуми подударају? Како Путин замишља „рат са Украјином“? Да ли је он могућ? Како се може дати наређење руском војнику да пуца у Украјинца?
 
„Питајте политичко руководство Украјине: како они свакодневно наређују да се пуца?“, одговорио је Путин.
 
Како је навео, будућност Донбаса морају одредити становници региона, другачије не може бити. А Русија ће деловати као посредник.
 
Он је објаснио да је према Минским споразумима Русија посредник, а они покушавају да је учине страном у сукобу. Москва овим није задовољна, додао је председник.
Мински споразуми су једина могућа опција за решавање сукоба у Донбасу, али Украјина не жели да их испоштује, подсетио је Путин.
 
„У Минским споразумима пише да је неопходно променити устав – одржати изборе, прогласити амнестију. Уместо избора – војна управа, уместо амнестије – лустрација, уместо политичке нагодбе – уводе се трупе. Где су промене устава? Истовремено, у Минску пише да они морају бити усаглашени са представницима ЛНР и ДНР. Они (кијевски режим) одбијају да разговарају са представницима Донбаса, иако су сами инсистирали на њиховим потписима испод докумената“, подсетио је Путин.
 
По доласку на власт, председник Украјине Владимир Зеленски се нашао под утицајем радикалних елемената.
 
„Уместо да одговара на захтеве људи о миру, користећи та осећања у украјинском друштву, председник Зеленски је дошао на власт и..., као и претходни лидери, пао је под утицај радикалних елемената – како кажу у Украјини, нациста“, истакао је шеф државе.
 
„Русија жели да гради добросуседске односе са Украјином по сваку цену. Али како можете изградити односе са данашњим руководством, шта они данас раде? Практично је немогуће. Али спремни смо да радимо са оним снагама које би желеле да граде односе са Русијом на добросуседски начин“, закључио је Путин.
 
Запад одмах да пружи безбедносне гаранције Русији
 
НАТО земље су те које морају дати безбедносне гаранције Русији, а не обрнуто, изјавио је данас руски председник Владимир Путин на традиционалној годишњој конференцији за новинаре.
Путин је поручио да није Русија та која је створила претње другим земљама, преноси руска агенција ТАС С.
 
„Да ли смо се ми приближили границама Сједињених Држава или Британије? Они су се приближили нашима. А сада кажу да ће Украјина бити чланица НАТО-а. Као последица тога, појавиће се њихови системи наоружања”, објаснио је Путин у одговору на питање дописника „Скај њуза” у вези с тим које гаранције Русија може да пружи поводом ненападања Украјине или било које друге суверене државе.
„Тражите неке гаранције од мене, али ви сте ти који морате дати гаранције. То морате учинити одмах, сада, а не да причате о томе деценијама”, изјавио је Путин.
 
Како наводи Ројтерс, Путин је рекао да је НАТО „преварио” Русију са пет таласа експанзије од периода Хладног рата и да су САД сада „на прагу” Русије са својим пројектилима.
 
Италија посредник у преговорима Русије и НАТО-а
 
Новинар италијанске телевизије РАИ питао је колико су се променили односи Русије и Италије и да ли Италија може да игра улогу посредника у односима Русије и Европске уније.
 
Путин је потврдио да би Италија могла да игра улогу у предстојећим преговорима између Русије и НАТО-а.
 
Како је рекао, односи Русије и Италије добри и стабилни, „имају надстраначки карактер“ и не зависе од снага које у једном или другом тренутку воде земљу.
 
„Наравно, Италија је држава-чланица НАТО-а, земља Европске уније, али то нас не спречава да радимо на начин на који сам малопре поменуо. Надам се да ће и бити тако“, рекао је Путин, напомињући да је у контакту са италијанским премијером Мариом Драгијем и да је разговарао са њим неколико пута телефоном.
 
„Италија би могла да игра улогу у нормализацији односа Русије и ЕУ, чак и кроз преговоре који се тренутно планирају између Русије и НАТО-а“, додао је председник.
 
Русија и Кина заједно развијају високотехнолошко оружје
 
Питање кинеске агенције Синхуа: О преговорима са кинеским председником. Како Путин оцењује тренутно стање односа?
 
Москва и Пекинг заједнички развијају високотехнолошко оружје, граде авионе и хеликоптере и спроводе заједничке вежбе и патроле. Апсолутно свеобухватно партнерство без преседана у историји, одговорио је Путин.
 
„Председник Кине и ја све време комуницирамо као пријатељи. Заиста смо развили веома поверљиве личне односе и они помажу у пословним стварима. У области привреде: Азија се брзо развија, Кина је неприкосновени лидер. Наравно, развијамо односе у том погледу“.
 
„Већ имамо преко 100 милијарди трговинског промета. Радимо у различитим правцима, у енергетском сектору, преузели смо обавезе да постигнемо неутралност угљеника, испоручујемо Кини све врсте ресурса, наставља се рад у области нуклеарне енергије, у свемиру. Радимо и у хуманитарној области, која природно уједињује људе“, додао је Путин.
 
Економија спремна на шокове
 
Како је додао, руска привреда се показала припремљенија за шокове и изазове које је донела пандемија коронавируса него друге земље.
 
"Наша економија, суочена са изазовима и принудним ограничењима у економији, ипак се показала мобилизованијом и спремнијом на шокове од многих развијених економија света, чак и ако узмемо Г-20. Очекујемо да раст БДП буде 4,5 одсто, инфлација 8 одсто, док ће раст инвестиција бити на нивоу од 6 одсто", поручио је Путин.
 
Путин позвао да се потражи противотров за неконвенционалне вредности
 
Новинари су поставили питање о системским проблемима на Западу, односно „култури укидања“. Укључујући и укидање појмова „мама“, „пол“ и други.
 
„То ће неминовно проћи. Баш као и пандемија. И не можемо да побегнемо од овога, већ само да потражимо ефикасан противотров“, рекао је Путин.
 
Ако неко мисли да су жена и мушкарац једно те исто, забога. Али постоји здрав разум“, одговорио је он.
 
Путин је испричао да се у Сједињеним Америчким Државама један затвореник изјаснио као жена и тражио да буде пребачен у женски затвор, а тамо је одмах силовао своју цимерку.
„Мора постојати здрав разум“, нагласио је председник.
 
„Снага је у томе што су у Русији људи научили да поштују једни друге, духовну културу. Сви народи Руске Федерације имају моралну заштиту од таквог мрачњаштва. Нека тамо раде шта хоће. Ми морамо узети све најбоље, ићи напред, бити лидер у технологији, у привреди. Али надам се да наши народи имају довољно дубоке имунолошке одбрамбене системе. А против тога се треба борити не повицима и оптужбама, већ подршком традиционалних вредности“, закључио је Путин.
 
Путина су новинари подсетили да је „Гаспром“ оптужен за монопол на тржишту, ситуација у Европи је тешка, а цена апсолутна рекордна. Да ли је крив „Гаспром“?
 
„Наравно да није. То је покушај да се све поново окрене наглавачке. Колега пита шта Запад не разуме. Сви лажу, јер намерно компликују ствари. ‘Гаспром’ је повећао испоруке за скоро 20 одсто у даље иностранство и у Европу уопште. Ово је по мени једина компанија која се тако понаша. Амерички добављачи су вукли гас на премијум тржишта, у Јужну Америку, Кореју, Јапан. И цене су скочиле“, рекао је Путин.
 
Он је додао да постоји много фактора.
 
„А неповољно време, дуго пролеће, недовољно пумпање у подземним складиштима, ‘ветрогенератори’ нису радили. Истовремено, локалне власти плаше своје компаније. Настао је дефицит“, објаснио је Путин.
 
 
Путин је на крају конференције честитао свима предстојећу Нову годину и напустио салу.
 

Припремање за конференцију

За учешће на конференцији била су потребна три ПЦР теста. У складу са епидемиолошким захтевима, растојање између председниковог стола и новинара је најмање 20 метара.

Ово је 17. пут да руски председник Владимир Путин одржава своју традиционалну годишњу конференцију.

Прошле године, Путин је одржао конференцију за новинаре у резиденцији Ново-Огарјово ван Москве, а већина новинара је са њим разговорала путем видео линка.

Новинари који данас присуствују конференцији у Мањеж центру су, у склопу санитарних захтева, на улазу у место одржавања догађаја попрскани сребрним честицама, преноси Танјуг.

Поред тога, све столице су постављене на удаљености од један и по метар, а сви новинари су на улазу добили маске за лице.

Постављена су и средства за дезинфекцију руку.

Руски председник ће се, на данашњој конференцији, традиционално задржати на свим питањима која изазивају забринутост код руских грађана, а разговор са новинарима ће вероватно бити усредсређен на виталне друштвене проблеме, попут пандемије ковида-19, главне инфраструктурне пројекте и међународне политике, пише руски лист „Известија“.

(Агенције)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер