понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин са Си Ђинпингом: Покушаји да се створи једнополарни свет потпуно су неприхватљиви. Јако ценимо уравнотежени став наших кинеских пријатеља по питању украјинске кризе
Хроника

Владимир Путин са Си Ђинпингом: Покушаји да се створи једнополарни свет потпуно су неприхватљиви. Јако ценимо уравнотежени став наших кинеских пријатеља по питању украјинске кризе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. септембар 2022.

Руски председник Владимир Путин је у четвртак на састанку са кинеским председником Си Ђинпингом осудио покушаје запада да створи "једнополарни свет", а Си је Путину рекао да Кина жели да преузме своју улогу "велике силе" с Русијом.

Путин и Си су се састали на самиту Шангајске организације за сурадњу (ШОС), који се одржава у Самарканду у Узбекистану, први пут од руске инвазије на Украјину.

„Покушаји да се створи једнополарни свет су попримили једну апсолутно ружну форму и потпуно су неприхватљиви. Јако ценимо уравнотежено стајалиште наших кинеских пријатеља по питању украјинске кризе“, рекао је Путин кинеском председнику.

Пекинг није ни подржао ни осудио руску инвазију, али је у више наврата дао подршку Русији суоченој са санкцијама.

Путин је поновио подршку Кини у вези Тајвана, потврдивши политику „једне Кине“ и осудио „провокацију САД“, алудирајући на посету Тајвану високих америчких званичника, међу којима је била председница Представничког дома Конгреса Ненси Пелоси.

Си је на скупу у Узбекистану Путину рекао да Кина жели да преузме своју улогу „велике силе“ с Русијом.

„Кина жели да сарађује са Русијом како би преузела одговорност велике силе, играти водећу улогу и унети стабилност и позитивну енергију у свету у хаосу“, рекао је Си.

Чланице ШОС-а су Кина, Русија, Индија, Казахстан, Киргистан, Пакистан, Таџикистан и Узбекистан.

Иран је до сада имао статус посматрача, попут Белорусије и Монголије.

Јерменија, Азербајџан, Камбоџа, Непал, Шри Ланка и Турска сматрају се земљама партнерима ШОС-а.

Три недеље пред почетак Зимских олимпијских игара, Путин је посетио Сија. Том приликом су најавили „безгранично пријатељство“ између две земље и потписали више споразума, посебно на подручју енергетике.

Кина је главни економски партнер Русије.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер