четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин: Русија избегла дужничку замку
Хроника

Владимир Путин: Русија избегла дужничку замку

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. април 2012.

МОСКВА - Највећа заслуга руске владе је стабилизација и повећање броја становника на 143 милиона у 2011. години, истакао је премијер Русије Владимир Путин подносећи јуче годишњи извештај посланицима Државне думе.

Почетком 2012. године руски бруто домаћи производ је премашио предкризни ниво, што значи да је економија превазишла последице пада 2008. и 2009. године, рекао је Путин, прецизирајући да је у прва два овогодишња месеца БДП повећан за 4,3 одсто у односу на исти период лане.

Према речима руског премијера, криза је била колосални изазов, и да је којим случајем изостао одговор на њу, привреда и социјални сектор би се урушили, што би за собом повукло сумњу у суверенитет и геополитичку снагу земље.

Путин је подсетио да је у неким земљама Европе и другим регионима криза попримила хроничан облик, "доносећи дуготрајну рецесију, растућу незапосленост" док су буџетски дефицит и банкрот државних финансија постали "замка за државе које данас губе право на суверене одлуке".

"Русија је превазишла кризу и избегла те ризике, дужничку замку, и сачувала стабилност националне валуте и буџетског система", рекао је Путин.

Говорећи о демографској ситуацији у земљи, руски премијер је истакао да се од 2008. до 2011. године у Русији родило више од седам милиона деце, што је један од најбољих показатеља у неколико последњих деценија.

Путин је подсетио да је Русија једина у групи осам најразвијенијих земаља света имала 2011. године бездефицитарни буџет, па чак и мањи суфицит. Поређења ради, он је изнео податке о дефициту у земаљам Г8, који је у САД био 8,7 одсто, Јапану 8,9 процената, Француској 5,7 одсто, Канади пет.

Руске резерве девиза и злата су почетком априла биле изнад 500 милијарди долара, односно треће по величини у свету, истакао је Путин.

Према његовим речима Међународни монетарни фонд процењује да је светски државни дуг од 2008. до 2011. године порастао за 14 процената, у еврозони је безмало 90 одсто, у САД је премашио 100 процената БДП земље, у Италлији 100 одсто, Јапану 226, док је државни дуг Кине достигао 27 процената БДП.

"Руски суверени дуг је испод 10 одсто БДП, од чега само два процента представља дуг страним повериоцима", рекао је Путин.

У свом излагању пред депутатима Думе новоизабрани председник Русије је нагласио да просечна реална зарада до 2020. године мора да се повећа за најмање 60-70 одсто, и да влада мора да се концентрише на отварање високоефикасних радних места.

"Милиони Руса данас је запослено на застарелим неефикасним позицијама са ниском зарадом и дужни смо да им обезбедимо други посао - интересантан и добро плаћен, који може да обезбеди висок животни стандард, достојну зараду и могућност проширења породице", нагласио је руски премијер, који ће у мају преузети дужност председника најпространије земље света.

Указујући да би влада морала да се позабави решавањем социјалне неједнакости Путин је подсетио да су примања најбогатијих грађана 16 пута већа од примања најсиромашнијих.

Он је при том подсетио да су у време кризе реална примања Руса макар и незнатно, али ипак расла, прецизирајући да су 2008. године зараде повећане 2,4 одсто, 2009. године 3,1 одсто, 2010. године 5,1 а 2011. око један одсто. Просечна зарада у привреди је од 2008. до 2011. реално порасла за 18 процената.

Просечна зарада у Русији је у 2011. години била 25.600 рубаља (око 658 евра).

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер