петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин потписао указ о признању Доњецке и Луганске Народне Републике, као и „споразуме о сарадњи и пријатељству са отцепљеним територијама“
Хроника

Владимир Путин потписао указ о признању Доњецке и Луганске Народне Републике, као и „споразуме о сарадњи и пријатељству са отцепљеним територијама“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. фебруар 2022.

Председник Русије Владимир Путин потписао је вечерас декрет о признању независности Доњецке и Луганске народне републике, рекавши да верује да народ Русије подржава такву одлуку. Шолц и Макрон су изразили незадовољство због такве одлуке.

Владимир Путин је потписао декрет о признању независности два региона на истоку Украјине. Пре тога је рекао да су четири милиона људи подвргнута геноциду и да украјинске снаге убијају цивиле.

Рекао је да Русија што пре треба да призна независност Луганска и Доњецка и затражио од парламента да то што пре и одобри.

Путин је потписао и споразуме о сарадњи и пријатеству са Доњецком и Луганском народном републиком.

Руски председник је на почетку обраћања нацији рекао да је Украјина део руске историје, а источну Украјину је назвао "древном руском земљом".

Модерну Украјину створила је комунистичка Русија, рекао је Владимир Путин и додао да је Лењин архитекта и творац Украјине. Рекао је и да су "бољшевици буквално угурали Донбас у састав Украјине".

Путин је навео да је Русија "опљачкана" колапсом СССР-а 1991. године и стављена у јако тешку позицију. 

Спреман сам да покажем како изгледа права декомунизација Украјине, рекао је Путин у телевизијском обраћању, преноси РИА Новости.

Владимир Путин је рекао и да је Русија увек имала отворену сарадњу са Украјином, али се и пожалио на начин на који су се тамошњи лидери опходили према Москви.

Оптужио је Украјину да је у прошлости крала гас и да је уцењивала Русију тим енергентом.

Путин се пожалио и на пораст, како је рекао, неонацизма у Украјини и рекао да су власти у Кијеву заражене вирусом национализма и корупције.

Украјина није успела да успостави стабилну власт и зато је морала да се ослања на стране државе, попут Сједињених Држава, рекао је Путин.

Председник Русије је упозорио и да је руски језик у Украјини маргинализован, као и да се спрема уклањање Руске православне цркве.

Почело обраћање председника Русије Владимира Путина по питању Украјине. Како је рекао, ситуација у Донбасу је постала критична.

„Ситуација у Донбасу је поново постала критична и обраћам вам се директно, не само како бих оценио ситуацију, већ како бих информисао јавност о одлукама које смо донели и о могућим даљим корацима“, истакао је.

Корупција у Украјини је уништила украјинску државност, што су и искористили националисти 2014. године уз помоћ подршке Запада, рекао је Путин. Додао је и да је Украјина растурена и да је због тога погођена веома опасном економском кризом.

"Украјина никада није имала своју истиниту државност, она је само копирала модел", навео је.

„Украјинске власти, хоћу ово да нагласим, од првих корака кренули су са негирањем свега, што је постало основ њене државности. Негирањем свега што нас је спајало. Покушавали су да мењају свест грађана, историјско сећање милиона људи, целих генерација које живе у Украјини“, казао је.

Иначе, Путин је свој говор почео од историјских чињеница рекавши да је савремена Украјина у потпуности створена од стране Русије и то на рачун отцепљења дела руских историјских територија без питања руских грађана.

Такође је рекао и да је Украјина за Русију не само „суседна земља“, већ део њене историје у којој живе њени пријатељи, колеге, родбина и блиски људи.

Казао је и да је Владимир Иљич Лењин практично аутор и архитекта Украјине будући да је она настала као резултат политике бољшевизма.

„Украјину и даље можемо да зовемо Украјином Владимира Иљича Лењина. Русија је спремна да покаже Украјини шта значи права декомунизација“, навео је руски председник.

Говорећи о дугу који је имао Совјетски Савез, Путин је рекао да је Русија цео дуг самостално отплатила, укључујући и украјински, иако је било договорено да све републике допринесу отплати дуга пропорционално њиховим економским потенцијалом.

Путин разговарао са Макроном и Шолцом: Потписаћу декрет о Донбасу

Претходно је руски председник Владимир Путин саопштио председнику Француске Емануелу Макрону и немачком канцелару Олафу Шолцу да има у виду да ускоро потпише декрет о Донбасу, саопштио је Кремљ.

Како се наводи, с тим у вези лидери Француске и Немачке су изразили разочарање.

У међувремену огласио се и шеф дипломатије ЕУ Жозеп Борељ који је позвао Русију да не признаје ЛНР и ДНР и запретио „уједињеном реакцијом Запада“.

Претходно је портпарол Кремља Дмитриј Песков најавио да ће се Путин ускоро обратити грађанима земље.

Путин је раније на ванредном заседању Савета безбедности саопштио да ће одлука о признању независности ДНР и ЛНР бити донета до краја дана.

Ситуација на контакт линији у Донбасу ескалирала је ујутру 17. фебруара. У самопроглашеној Доњецкој и Луганској Народној Републици саопштили су о најинтензивнијем гранатирању из Украјине последњих месеци. У петак 18. фебруара су лидери ЛНР и ДНР, Леонид Пасечник и Денис Пушилин, најавили евакуацију становника република у Русију због растуће претње од борбених дејстава. У суботу је у републикама почела општа мобилизација. Лидери ДНР и ЛНР раније данас су апеловали на председника Русије да призна независност самопроглашених република.

Захтев за признањем разматран на седници Савета за безбедност 

Он се данас после подне састао са Саветом за безбедност, а састанак је преносила телевизија.

Путин је тада рекао да није реч о придруживању ове две републике Руској Федерацији, већ о признавању њихове независности.

Државна дума Русије изгласала је прошлог уторка нацрт резолуције о признању самопроглашених Доњецке народне републике и Луганске народне републике, а и лидери та два региона на истоку Украјине затражили су признање независности од Москве.

Тада је реаговало и Министарство спољних послова Украјине, упозоривши Русију да ће се у том случају суочити са одговором светске заједнице.

У Донбасу је проглашена општа мобилизација, а велики број грађана из Луганска и Доњецка је прешао у Русију. Свакодневно долази до кршења примирја, а две стране у сукобу оптужују једна другу за нападе.

Луганск и Доњецк су, иначе, прогласили независност 2014. године, након референдума одржаних у тим областима.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер