четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин: Политика укидања руске културе је расистичка и неоколонијална. Људи нису месо, не смеју се делити на класе. БРИКС тежи компромису. Русија не планира да „затвори прозор у Европу“ - упркос повременoj „промаји“
Хроника

Владимир Путин: Политика укидања руске културе је расистичка и неоколонијална. Људи нису месо, не смеју се делити на класе. БРИКС тежи компромису. Русија не планира да „затвори прозор у Европу“ - упркос повременoj „промаји“

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. новембар 2023.

СТ. ПЕТЕРБУРГ, 17. новембар /ТАСС/. Русија је одлучна да ради заједно са свима онима који деле њене вредности мира и узајамног поштовања и који су спремни да учествују у формирању модерног мултиполарног света, рекао је руски председник Владимир Путин на Међународном културном форуму у Санкт Петербургу – Форуму уједињених култура. .

„Русија је постављена да најтешње сарађује са свима онима који деле наше вредности мира, пријатељства и међусобног поштовања. Са онима који су спремни да учествују у формирању савременог мултиполарног света заснованог на цивилизацијској и културној разноликости. Очување идентитет народа и једнака права и могућности за све државе је гаранција успешног развоја човечанства“, рекао је Путин.

Он је истакао да Форум уједињених култура и дискусије које се тамо воде треба да помогну у остварењу ових циљева и привлаче више афирмисаних познатих личности и младих уметника, просветних радника, научника, предузетника и мецена.

„Форум је способан да постане стална платформа за доношење важних одлука у хуманитарној сфери. Русија је свакако спремна да подржи такав рад“, рекао је Путин.

Он је захвалио говорницима и страним делегацијама на учешћу на форуму.

9. Санктпетербуршки међународни културни форум – Форум уједињених култура – ​​одржава се од 16. до 18. новембра после трогодишње паузе. Манифестација, коју су организовали руска влада, Министарство културе и власти Санкт Петербурга, препозната је као догађај светске класе. Годишње окупља хиљаде стручњака из области културе из целог света: познате личности из позоришта, опере и балета, режисере и музичаре, јавне личности, званичнике и представнике бизниса и академске заједнице.

ТАСС је генерални информативни партнер форума.

У Појасу Газе и целој Палестини сада се дешавају ужасне ствари

У Појасу Газе и целој Палестини сада се дешавају ужасне ствари, рекао је руски председник Владимир Путин.

"Не желим сад да дајем никакве политичке оцене, тамо, у Појасу Газе и Палестини, дешавају се страшне ствари", рекао је он на Међународном културном форуму - Форум обједињених култура у Санкт Петербургу.

Коментаришући могућност да се искуство обнављања Палмире пренесе на обнављање културних објеката на Блиском истоку, Путин је рекао да су за то потребни одређени услови али да је Русија у стању да то уради.

"Читав свет је био потресен вешћу да су терористи уништили легендарну античку Тријумфалну капију у сиријској Палмири. А за нас је симбол сама реч 'Палмира', јер северном Палмиром, грађани Русије то знају, с времена на време називају Санкт Петербург у којем се сада налазимо", поручио је Путин.

У време блокаде града нацистички варвари и њихови сателити су покушали да униште наш град, додао је он.

После ослобађања сиријске Палмире 2016. године, руски стручњаци су предузели хитне мере за спасавање споменика, напоменуо је он.

"Обишли су руине регистровали сваки фрагменте, сачинили уникални пројекат обнове тог споменика са листе Унеско и ускоро ће са сиријским колегама почети реализацију", рекао је Путин.

Подсетимо, у мају 2015. године терористи ДАЕШ-а заузели су Палмиру, један од најбогатијих градова касне антике у оази Сиријске пустиње између Дамаска и Еуфрата, чија су археолошка налазишта на листи светске баштине Унеска од 1980. године. Сиријска војска је уз подршку руске авијације ослободила град крајем марта 2016. године, али је у децембру те године Палмира поново доспела у руке екстремиста.

Она је ослобођена од милитаната у марту 2017. године, који су минирали њен историјски део и стамбене четврте. Након тога, у року од месец и по дана, руски специјалисти спровели су разминирање Палмире.

Људи нису месо, не смеју се делити на класе; Политика укидања руске културе је расистичка

Руску културу покушавају да укину, али им то не полази за руком, рекао је руски председник Владимир Путин. Он је додао да је таква политика антикултурна и расистичка.

„Уметност као и до сада не зна за границе без обзира на све забране и санкције“, поручио је Путин на Међународном културном форуму - Форум обједињених култура у Санкт Петербургу.

Он је додао је политика укидања руске културе неоколонијална.

„Један од узрока напетости у свету су претензије појединих сила на изузетност, укључујући културну изузетност, као и њихово пренебрегавање другачијих обичаја, духовних вредности, тежње да се сви и све подвргне унификацији по њиховом шаблону, који сматрају најбољим и најуниверзалнијим“, истакао је руски председник.

Богатство Запада засновано на колонијализму и ропству

Богатство западних земаља почива на неправедности, наслеђу колонијализма и ропства, приметио је Путин.

Богатство којим располаже веома много земаља, посебно европских, као и Сједињене Америчке Државе, наравно, у значајној мери је засновано на неправедности некадашњег света и прошлог светског поретка, на колонијализму и ропству“, казао је руски председник.

Људе не треба делити на класе, БРИКС тежи компромису

БРИКС није блок, још мање војни, али ствара услове за остварење узајамног разумевања, истакао је руски председник.

Говорећи о организацији БРИКС и узимању у обзир свих мишљења приликом њеног проширења, Путин је казао да је „то тешко, али да томе треба тежити“.

„Једноставно, не постоји други начин за постизање компромиса. Други начин нам је добро познат – то је истицање изузетности једних на рачун других. Подела људи на прву и другу класу, као месо. Месо прве класе и месо друге класе. То не треба да буде тако у људском друштву, то није природно“, оценио је руски лидер.

Равноправност за све, па и за ЛГБТ популацију

Путин сматра да „равноправност мора бити заступљена свуда и у свему, укључујући конкурсе у културној сфери“.

Када је реч о представницима ЛГБТ популације, руски председник сматра да су они такође део друштва и имају право да побеђују на конкурсима из области културе, али да је најважније да не буду једини.

Мултиполарни свет треба да буде праведан

Путин је поручио да је Русија спремна да сарађује са свима који деле њене вредности и спремни су на формирање мултиполарног света, који би, како сматра, требало да буде праведан.

„Они који желе да спале последње мостове су ускогруди и некултурни људи. Они уопште не схватају да је то мисија културе“, закључио је он.

Председник Русије је оценио да „лажови фабрикују фалисификате“ и у свету филма и у новинарству, а оно што се не уклапа у „историјске лажи“ бива прецртано.

Он је додао да се заташкавају читави слојеви историје уметности Западне Европе, Азије, Африке, Латинске Америке, као да нису ни постојали.

Руски лидер је истакао да искуство хиљадугодишње историје Русије уверљиво сведочи да је културна разноврсност Русије највеће благо.

Повлачење из УН потпуна бесмислица, Русија је оснивач те организације

Путин је такође казао да сматра да не види да је за Русију неопходно да иступи из Уједињених нација и Унеска, тим пре што се у Унеску бави реализацијом прилично важних пројеката.

Он је додао да је идеја о повлачењу из УН потпуна бесмислица, као и да је Русија оснивач те организације.

Мисија културе и спорта да граде мостове међу народима

Војници и политичари из различитих земаља отежано „граде мостове“ међу народима, то је мисија културе и спорта.

„Култура и спорт су области које су као проводници без којих једноставно понекад није могуће окончати сукобе. Код политичара су присутне међусобне претензије и сталне борбе, а само културни делатници граде мостове“, оценио је Путин.

Он је додао да уметност не познаје границе и да је само култура способна да обезбеди имплементирање иновација.

Руски лидер такође сматра да је култура најприроднији морални регулатор технолошког прогреса.

Путин је закључио да права култура неће нестати, док постоји човек, а да нове технологије могу да помогну стварање могућности за њен развој.

Девети Међународни културни форум одржава се у Санкт Петербургу од 16. до 18. новембра.

До 2014. ни на крај памети ми није било да може да избије сукоб у Украјини

До 2014. године ни мени, као ни многим другим људима, на памет није могло да падне да у Украјини може да избије сукоб, рекао је руски председник Владимир Путин.

„Многим људима, одраслим, образованим људима, талентованим, њима, као ни мени до 2014. ни на памет није падало да може да дође до сукоба Русије и Украјине. Да су ми тада рекли да је тако нешто могуће рекао бих: полудели сте. Али, допуштам да људи нису пратили, нису разумели шта се дешава и наравно, поред осталог, свако има право на свој став, гледиште“, рекао је Путин.

Русија не планира да „затвори прозор у Европу“ - упркос повременoj „промаји“

СТ. ПЕТЕРБУРГ, 17. новембар /ТАСС/. Русија не планира да "затвори прозор у Европу", иако понекад сматра да затвори неке ствари "мало" када "постоји промаја", рекао је руски председник Владимир Путин током Форума невезаних култура у Санкт Петербургу.

„Када је промаја, човек помисли: можда би било разумно мало затворити прозор само да не захлади. Али време нам је лепо, видите: јуче је премијер [Михаил Мишустин] са поносом пријавио 5,5 одсто. економски раст прошлог месеца“, рекао је Путин. „Годишњи показатељ ће бити преко 3%. Раније смо то пажљиво говорили: биће 2,7% или 2,5%, или 2,8%. Сада то са сигурношћу кажемо: биће изнад 3%. Не бих рекао „као у Европа“, да то не звучи као уображеност или хвалисање. Имамо много проблема“.

„Не желимо да прекидамо односе ни са ким, али то и не чинимо. Ништа не затварамо – ни врата, ни прозоре, ни вентилационе отворе“, подвукао је Путин. „Немамо сукоба са европским друштвом.

Имамо тешка времена са европским елитама“, додао је руски председник и напоменуо да „ако је неко одлучио да се огради, онда је то његова ствар, само пљачкају себе“.

Путин је изразио збуњеност „како се може забранити Чајковски, Шостакович, Глинка“ – шта се дешава на Западу.

„Ми то не радимо“, подвукао је он. „Сигуран сам да ће време све исправити.

9. Санктпетербуршки међународни културни форум – Форум уједињених култура одржава се од 16. до 18. новембра. Манифестацију организују Влада и Министарство културе Русије, као и градске власти Санкт Петербурга и Државни музеј Ермитаж. ТАСС је генерални информативни партнер догађаја.

(ТАСС, Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер