Početna strana > Hronika > Vladimir Putin: Početkom 2000-ih sam naivno tumačio politiku Zapada prema Rusiji. Nešto kasnije sam se ubedio da su na Zapadu, posle raspada SSSR-a, i dalje bili raspoloženi za uništenje Rusije
Hronika

Vladimir Putin: Početkom 2000-ih sam naivno tumačio politiku Zapada prema Rusiji. Nešto kasnije sam se ubedio da su na Zapadu, posle raspada SSSR-a, i dalje bili raspoloženi za uništenje Rusije

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 17. decembar 2023.

 Predsednik Rusije Vladimir Putin priznao je da je početkom 2000-ih godina naivno tumačio politiku država Zapada prema Rusiji, bez obzira na bogato iskustvo i rad u bezbednosnim strukturama SSSR-a.

"Ako se početkom 2000-ih nešto negativno dešavalo u politici Zapada u odnosu na Rusiju, recimo podrška separatizmu i terorizmu na teritoriji Ruske Federacije, sa čim sam, kao tadašnji obaveštajac FSB-a vrlo dobro upoznat, ipak sam to povezivao sa inercijom mišljenja i akcija", priznaje Putin.

Verovao je, kaže, da su na Zapadu zapravo navikli da se bore sa Rusijom, imaju stručnjake za to i nemaju gde s njima, pa tako po navici ratuju sa SSSR-om.

"Ali to je bilo naivno gledanje na realnost", dodaje Putin u intervjuu koji je dao novinaru Pavlu Zarubinu.

"Bez obzira što sam već 20 godina radio u organima bezbednosti, u Spoljno obaveštajnoj službi SSSR-a. Bez obzira što sam posle bio zamenik gradonačelnika Peterburga, direktor FSB-a, direktor Saveta bezbednosti i čak predsednik vlade neko vreme. Imao sam naivno gledište da ceo svet razume šta se desilo Rusijom, da je postala sasvim druga država, da nema ideološke suprotnosti niti osnova za sukob", objašnjava predsednik.

Tek nešto kasnije se zasigurno ubedio da su na Zapadu posle raspada SSSR-a i dalje bili raspoloženi za uništenje Rusije, države sa najvećom teritorijom na svetu i velikim brojem stanovnika ako se uporedi sa evropskim zemljama. Kao takva nikome jaka nije potrebna, dodaje.

"Želeli su da podele Rusiju, kako je to predlagao američki političar Zbignjev Bžežinski, na pet delova i da ih potčine sebi, koriste naše resurse, računajući da tako podeljeni nećemo imati pravo glasa i nećemo moći da branimo nacionalne interese, kako ih branimo kako to radi jedinstvena ruska država", zaključuje predsednik.

Kada će Rusija da napadne NATO?

Rusija ne želi sukob sa NATO zemljama, nema nikakve teritorijalne pretenzije sa njima, ali Severnoatlanska alijansa na čelu sa Amerikom veštački stvara probleme sa Moskvom, jer ne želi da ima konkurenta kakva je Rusija, tvrdi Putin.

Upozorenje američkog predsednika DŽozefa Bajdena da Zapad mora da nastavi isporuku oružja Ukrajini, jer ako Rusija tamo pobedi, napašće onda NATO zemlje, Putin je okarakterisao kao "potpunu glupost".

"I sam predsednik Bajden to zna. Tako se izražava samo kako bi opravdao pogrešnu politiku koju vodi prema Rusiji", tvrdi Putin. Ta politika je pogrešna jer, kako je ocenio, Vašingtonu danas nije u interesu da nanese strateški poraz Rusiji, kako je planirao pre 20 godina i sam o tome govorio.

Predsednik tako velike države, predsednik NATO države, a još preciznije rečeno, šef NATO-a, ne može da ne shvata da Rusija nema nikakav politički interes da ratuje sa državama Alijanse, ističe Putin.

"Mi nemamo prema njima nikakve teritorijalne pretenzije. Nemamo želju da kvarimo odnose sa njima. Želimo da razvijamo odnose", kaže Putin.

(RT)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner