четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Костић: Одустајање од европског пута, угрозило би опстанак Србије; Не можемо ни да се одрекнемо Косова
Хроника

Владимир Костић: Одустајање од европског пута, угрозило би опстанак Србије; Не можемо ни да се одрекнемо Косова

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. мај 2015.

 Председник САНУ Владимир Костић рекао је у интервјуу за Б92 да Србија геостратешки не може да доведе у питање свој европски пут. Ипак, он је навео и да, истовремено, ни на који начин не сме да погази своје пријатељство са Русијом.

Од када је пре месец дошао на чело Академије, Костић је променио дотадашњу праксу и отворио је свој кабинет за медије.

Председник САНУ, одговарајући на питање где је Србија данас, и колико ће дуго бити могућа политика и Европска унија и Русија, каже да се и поред некада несхватљивог бирократског лицемерја који стиже из Брисела, наша земља не може одрећи свог европског пута.

“Ми смо окружени, заправо, једном таквом геостратешком ситуацијом, да би свако доводјење радикално у питање нашег европског пута, била једна страшна геополитичка усамљеност, која доводи у питање, ако хоћете и нас елементарни опстанак. Не смемо бити хистерични. Стрпљиво, полако, не издајући у једном кораку стара пријатељства, већ се спремајући за нешто што је неумитно. Европа, овако или онако, мора бити наша судбина. Немамо где на друго место да одемо”, рекао је Костић.

Костић се осврнуо и на учешће Војске Србије на Црвеном тргу на Паради у част победе над фашизмом у Другом светском рату.

“Ако се вратимо само шездесетак, седамдесетак година у назад, неки практично мученици су зауставили ту машинерију која је претила Европи. Па не може се на тај начин мењати историја. У сваком случају, мислим да ће бити потребно јако пуно вештине, ми не смемо да се одрекнемо у стратешком смислу тих пријатељстава, која су можда мања него што их ми замишљамо, али која су вредна, јер су ретка”, навео је Костић.

Нови председник Српске академије наука и уметности истиче, поводом најаве промене Устава и могућег брисања преамбуле у којој се Косово и Метохија наводе као саставни део Србије, да се од наше земље тражи насилна промена цивилизацијског контекста који постоји на том простору.

“Не може ниједан народ да се олако одрекне Дечана, Грачанице... Не зашто што је то нешто о чему треба да причамо нашој деци, него зато што део, практично, нашег етноса, почиње и са тих фресака и из те приче, колико год да смо лутали или ишли у овом или оном правцу. Будемо ли одсечени од тога, бићемо као неко ко почиње своје школовање у четвртом разреду гимназије, не успевши да научи ниједну лекцију пре тога”, каже Костић.

Говорећи о будућности Србије, председник САНУ каже да је највећи проблем одлазак младих људи.

“Понекад се шалим и кажем постаћемо друштво достојанствених пензионера, који ће се чудити што никог нема да им зарађује за пензије. Без те енергије, Србија улази у једну сферу мандаринизма, мрзовоље коју са собом носе године. Нама је потребна нова младост, нама је потребна једна врста јавног деловања, јавне делатности која са собом носи способност да се каже оно што се неће свидети људима који су на власти, уколико заиста верујемо да је то заиста истина. Да бисмо то радили морамо градити институције”, наводи Костић.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер