Хроника | |||
Владимир Гајић и Бранко Чечен: Власт се спрда с државом, тужилаштво реагује само на пријаве СНС |
среда, 04. август 2021. | |
Адвокат Владимир Гајић каже за Н1 да је подношење кривичне пријаве против Вучића и Вулина поводом случаја Беливук "спрдање са државом", јер та пријава неће довести до правних последица по двојицу државника. "Правне последице у овој држави неће имати, али ће их имати једног дана", рекао је Гајић. Новинар ЦИНС-а Бранко Чечен каже да понашање тужилаштва, које реагује једино на подношење оваквих кривичних пријава, "говори нешто о том тужилаштву". "Невероватно је шта су све истраживачки новинари објављивали до сада, што је наишло на ћутање тужилаштва, осим када се изведе акција у којој је појави нека оптужница која потпуно опере све те људе, без неке кредибилне истраге", нагласио је Чечен. Већ виђено. Потпредседник Српске напредне странке Милош Вучевић, поднео је кривичну пријаву против председника своје партије и председника Србије Александра Вучића и против министра полиције Александра Вулина. Као разлог навео је оптужбе вође криминалног клана Вељка Беливука да су Вучић и Вулин са њима сарађивали. Вучевић не наводи за које кривично дело терети свог партијског лидера, а докази које је доставио су медијски извештаји. Да ли је тај потез исмевање правосуђа и ругање јавности од стране власти? Може ли Вучевић кривично одговарати због подношења пријаве против оних за које и сам каже да зна да су невини?
„Александар Вучић, Вулин и градоначелник Вучевић се спрдају са државом. Мислим да је то најјаснији опис шта они сада раде. Правне последице у овој држави неће имати, али ће их имати једног дана. Ради се о три правника, они нису у заблуди, да не знају шта раде. Вучевић други пут ово ради, подноси кривичну пријаву републичком јавном тужиоцу, који није место за те ствари. Али они хоће да буду сигурни да ће пријава бити одбачена, па ће им служити у пропагандне сврхе“, оценио је Гајић у Новом дану на Н1. Како је он, додаје, разумео Вучевића, градоначелник Новог Сада је поднео кривичу пријаву против медија који доводе у везу председника Србије са Беливуковом групом. „Међутим, интересантнан је његов положај, он је адвокат и ја овом приликом позивам Владимира Бељанског, с обзиром да је он њихов члан, да каже да ли је Вучевић достојан тога да се бави адвокатуром кад престане да буде градоначелник. Јер је недопустиво, њега адвокатски кодекс обавезује да не ради овакве ствари које ради“, наводи Гајић. То је, објашњава, лажно пријављивање. „Још једно кривично дело које чине је ометање правде, јер се ради о високим државним фукционерима који ометају поступак“, додаје. Према речима Гајовића, то што су говорили Беливук и Миљковић су докази у кривичном поступку.
„У моменту када они говоре о тим својим делима, о пружању међусобних услуга и мешању шефа државе и министра полиције, то је оно што је у суштини организованог криминала. И Тужилаштво за организовани криминал и Посебно одељење Вишег суда у Београду за организовани криминал (Специјални суд) имају у свом имену то да се боре против организованог криминала. А откад су она основана, ми немамо ниједан предмет у којима се суди власти и мафији“, каже Гајић. На питање каква се порука шаље када се у кривичној пријави наводе писања медија, Бранко Чечен каже: „Ништа чудно, то би требало да је правило. Посао је тужиоца да ако примете наводе о неком кривичном делу у медијима, да регују. Овде је проблем што они прате медије само када им Вучевић поднесе кривичну пријаву, као што је ова. Невероватно је шта су све истраживачки новинари објављивали до сада, што је наишло на ћутање, осим када се изведе акција у којој је појави нека оптужица која потпуно опере све те људе, без неке кредибилне истраге“. То, како додаје, говори неке ствари о том тужилаштву. „Ви сада имате реакцију према ономе што су објавили Н1, БИРН, КРИК, а да смо у међувремену третирани не само као политички противници, него као најгори људи на свету. Медији су овде алатка која је искоришћена у једном циничном поступку“, наводи Чечен. Гајић објашњава да изјаве припадника криминалног клана нису тајна и да може да их објави ко хоће. „Спорне су фотографије, Вулин не може да има те фотке у рукама, он није странка у поступку“, казао је Гајић. Он је навео и све спорне афере министра Вулина, за које је рекао да су „све докази који говоре да је тај човек прилично споран“ и да је тужилаштво требало да реагује у свим случајевима.
„Ласкаво је што се грађани обраћају новинарима с проблемима, али зашто не оду у тужилаштво и полицију и поднесу пријаве – јер знају да то више не функционише. Све те институције које треба да нас заштите, једноставно то не чине, и последњи шалтер на који се грађани обраћају су истраживачки новинари и невладине организације“, каже Чечен. А врло је тешко, додаје, јер истраживачки медији не могу да реагују на све те жалбе грађана. „МУП има 45.000 људи и требало би то да ради. А не ради“, каже. (Н1) |