петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Билчик: Желим да похвалим улогу Ане Брнабић. Када сам 2019. дошао у Србију владала је дубока криза у смислу бојкота опозиције. У последњих пет година учињен је напредак - опозиција је опет у Скупштини
Хроника

Владимир Билчик: Желим да похвалим улогу Ане Брнабић. Када сам 2019. дошао у Србију владала је дубока криза у смислу бојкота опозиције. У последњих пет година учињен је напредак - опозиција је опет у Скупштини

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. јун 2024.

БЕОГРАД - Известилац Европског парламента за Србију Владимир Билчик изјавио је данас да је формирање Заједнице српских општина апсолутни приоритет који мора да се реализује.

"ЗСО је важна из перспективе ЕУ и што је важно то се види и у изјавама европских политичара", рекао је Билчик у интервјуу за Тањуг.

Додао је да Србија има још доста тога да уради и сматра да би напредак и подршка Србији у ширем смислу били лакши ако би се она позабавила "својим питањима".

Блчик је истакао да је у дијалогу Београд имао конструктивну улогу и да је доста тога остварено, али да постоји нова реалност да бар на папиру постоји светло на крају тунела како ће се дијалог завршити, али постоје и озбиљне препреке.

Билчик је истовремено изразио наду да ће се дијалог наставити.

"Још једно питање које би требало решавати су догађаји у Бањској. То у овом тренутку није у фокусу, али то питање ће стално испливавати на површину. Од тог догађаја Србија је у очима европских партнера изгубила део кредибилитета. То може да се поврати конструктивним учешћем у дијалогу, затварањем случаја у Бањској", рекао је Билчик.

Он је рекао и да је Поглавље 35 у преговорима за чланство у ЕУ једини начин да се стави тачка на "мрачни део историје региона".

"Знам да су људи уморни, али ако погледам протеклих четири, пет година дијалога, пуно практичних ствари које су биле незамисливе су остварене - регистарске таблице, личне карте. Сада се ради о великим одлукама и зато Приштина мора да уради свој део, али имамо другачију реалност у дијалогу од јесени и очекују се одговори од Србије. Гледам из своје перспективе европског политичара - ако желите да помогнете једној земљи морате да имате аргументе у прилог те земље", рекао је Билчик.

Додао је и да Поглавље 35 није најважније питање у преговорима, већ једно од три, поред усклађивања са спољном политиком ЕУ и континуитетом реформи.

"То су три стуба за напредак Србије када је реч о европском путу", закључио је он.

Ово је историјска прилика за проширење и регион Западног Балкана

Известилац Европског парламента за Србију Владимир Билчик је изјавио и да је сада историјска прилика за проширење Европске уније, као и да сматра да ће наредно проширење бити на Западни Балкан.

Он је у интервјуу за Тањуг рекао и да уколико постоји фокус на европску агенду проширење може да постане стварност.

"Мислим да је ово прилика за регион и ко год први уђе у Унију урадиће то јер је испунио критеријуме. Србија мора да донесе важне одлуке. Мислим да је воз кренуо из станице и да је добро да се буде на почетку, а не на крају воза", рекао је Билчик.

На питање новинара како коментарише изјаву председника Србије Александра Вучића да ниједна земља региона неће ући у ЕУ пре Украјине, рекао да је Србија много испред те земље и на техничком и политичком плану.

"Испуњеност услова ће одлучивати. Положај Србије је далеко испред Украјине. Можда отворимо приступне преговоре са Украјином и Молдавијом у јуну, њима је потребан такав политички сигнал, а тада ће Украјина бити у истој позицији као Србија 2014. године, када је отворила преговоре", рекао је Билчик.

Према његвим речима Европска унија има одређене критеријуме за нове чланице.

"Имамо у виду чињеницу да је руска инвазија на Украјину променила ствари и да сада свих 27 чланица схватају да је један од одговора за одбрану Европе да се она прошири. Ово је прави тренутак за проширење. Пре више од 20 година у централној Европи ми смо једни друге подржавали. Надам се да та култура сарадње јесте нешто што може и на Западни Балкан да се примени", рекао је Билчик.

Он је додао да зна да је регион тежак и експлозиван, да су ту теме из прошлости, које могу да доведу до блокада и свађе.

"Имамо рат у Европи и зато је добро да се држимо заједно. Али имамо и напредак у Црној Гори и зато се надам да ће то охрабрити све који желе чланство у ЕУ. Разговарао сам са грађанима Београда који су ми рекли да желе лепше да живе, да лакше путују, не желе да чекају у посебном шатору када иду у земље шенгена. Ту су инвестиције, новац који долази са чланством", рекао је Билчик.

Како је рекао зна да су људи скептични, али и да је сама ЕУ правила грешке, пре свега за време док је председник ЕК био Жан Клод Јункер и када је проширење било успорено.

"Сада је опет на дневном реду. Време је да се направе важне и тешке одлуке у региону", рекао је Билчик.

На питање о самиту ЕУ и земаља Западног Балкана, који је недавно одржан у Котору, он је оценио да је он био изузетно значајан, јер је то био важан сигнал упркос свим разликама у региону.

Како је рекао, реформска агенда за Србију је изузетно важна јер је то кључ да Србије повуче новац који има на располагању из Плана раста и нада се да ће бити саопштена у наредним недељама.

"Успех по питању плана раста је на новим институцијама, новом ЕП, ЕК. Нема времена за губљење. Србија има за то капацитет, највећа је држава у региону има велике јавне ресусресе и надам се да ће то помоћи Србији да искористи замајац", рекао је он.

На питање када ће се знати колико средстава ће добити Србија из Плана раста и када, он је истакао да је јасно написано у Плану када ће Србија добити средства за њу опредељена, да зна да се последње контуре завршавају и израчунавају средства за Србију.

"Не желим да сада кажем тачан датум и тачну суму јер је за ту игру потребно двоје. Очекујемо да партнери у региону имају припремљену реформску агенду. Ту има неких циљева везаних за чланство. Важно је да се има у виду шири геополитички контекст. Рат у Украјини је пуно тога променио и то ће дефинисати границе за проширење, како ће ићи проток новца и како ће се то одвијати", рекао је он.

На питање о недавно одржаним локалним изборима у Србији и препорукама ОДИХР-а Билчик каже да је у последњих пет година, од када је постао известилац учињен напредак.

"Када сам 2019. дошао у Србију владала је дубока криза у смислу бојкота опозиције. У последњих пет година учињен је напредак, опозиција је опет у Скупштини и на међустраначком дијалогу смо помогли да се реши ситуација, тако да је квалитет политичког такмичења бољи. Друштво и политика су и даље подељени и поларизовани", рекао је он.

Он је све политичке актере у Србији позвао да спроводе препоруке ОДИХР-а и рекао да у извештају те организације о локалним изборима 2. јуна има позитивних делова, али и критика.

"Желим да похвалим улогу Ане Брнабић - од када је постала председница парламента неке важне промене су постигнуте, како би се омогућило да се одрже локални избори у условима боље атмосфере. Увек ће бити незадовољних, као и поновљених избора и сви ти изазови се решавају. Захтеви опозиције су узети у обзир. Постоје веома сложене препоруке ОДИХР-а и то ће бити део агенде рада са новим ЕП", најавио је Билчик.

Билчик је рекао и да је имао јако добру сарадњу са свима у Србији, да су некада разговори били жестоки, али да се увек осећао добродошлим иако је било неслагања и различитих погледа.

"Био сам веома отворен, али желим да похвалим искреност и отвореност и власти и опозиције. Ја сам пријатељ Србије, али разуман пријатељ који пре свега брани интересе европске Србије у европским институцијама. Задатак ми је био да омогућим напредак Србије корак по корак", рекао је он.

Додаје и да је увек корисно када је јасно када је став Србије у вези великих геополитичких питања, као и да је једини разуман кредибилан и остварив избор европски избор.

"Надам се да ће Србија искористити ту прилику али то захтева и неке промене и одлуке по питању реформи, ставова Србије у односу на главне играче", рекао је он.

На питање о наредној Европској комисији, Билчик каже да ће она бити заснована на политичкој сцени и исходу европских избора.

"Европски парламент мора да изабере председника ЕК, надам се да ће Урсула фон дер Лајен остати. Превагнула је за девет гласова 2019. године, али сада ће бити тесно, а онда имамо бирање комесара, па ће то бити тешка политичка игра. Ови избори су важни и за вас јер ће одредити колико ће проширење имати тежину и биће кључно питање како да одбранимо Европу, да обезбедимо како Европа да буде безбедна", рекао је он.

На питање шта је његова порука наредном узвестиоцу ЕП за Србију, Билчик каже да не зна ко ће то бити, да то зависи од ЕП.

"Ја ћу бити скроман и даћу све у наредних месец и по дана, колико ми још траје мандат, да упознам следећег известиоца и пренесем му поруке. Уживао сам у овом послу, то је било више од посла и рад са Србијом и Црном Гором, рад у региону. То што сам био у овом региону то је понекад било захтевно и тешко али право уживање", рекао је Билчик.

Додао је и да ће се можда кандидовати на неким наредним изборима, али да ће до тада проводити више времена са породицом и пријатељима, али и пратити шта се дешава.

"Морамо да се боримо за европску будућност региона", закључио је он.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер