среда, 22. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Билчик: Владајућа већина у Црној Гори предузела неке кораке који доводе у питање њихову геополитичку орјентацију; Бојкот парламента не решава ствари
Хроника

Владимир Билчик: Владајућа већина у Црној Гори предузела неке кораке који доводе у питање њихову геополитичку орјентацију; Бојкот парламента не решава ствари

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. мај 2021.

 Европски посланик Владимир Билчик оцијенио је да је нова владајућа већина у Црној Гори предузела неке кораке који доводе у питање њихову геополитичку орјентацију.

"Ако се мала земља на Јадранском мору окрене Истоку, то би могло имати дугорочне посљедице за европску перспективу Западно Балкана", рекао је Билчик током расправе у Европском парламенту о Извјештају за Црну Гору изасланика Тонина Пицуле.

Билчик је рекао да је Црна Гора на раскршћу, отворила је сва поглавља у преговорима су ЕУ, а само три затворила и мјесецима стоји у мјесту.

"Брине ме усвајање измјена Закона о тужилаштву, зато што доводи у сумњу реформе у правосуђу и ту би Црна Гора требало да слиједи смјернице Венецијанске комисије и европских институција. Не можете преузети смао оно што вам се свиђа, него све што европски партнери траже", поручио је Билчик.

Он је упозорио на бојкот парламента највеће опозиционе партије, ДПС.

"Тако се не рјешавају ствари у Европи", казао је Билчик.

Представник Европског савјета, потугалски министар Аугусто Сантос Силва казао је да је политика проширење један од приоритета португалског предсједавања ЕУ.

"Важно је да организујемо нову међевладину конференцију за Црну Гору и Србију крајем јуна. Честитамо на прогресу Црне Горе, али и даље се морају спровести потребне реформе«, рекао је Силва.

Евопска посланица Петра Каммереверт рекла је да је она више за амбициозне преговоре и напоре.

"Добро је што је велика већина грађана за приступање ЕУ и не смијемо то ставити на коцку даљим одлагањем", поручила је она.

Подсјећајући на постигнути напредка Црне Горе у неким областима, поручила је да је независност медија у регији кључни стуб за демократију и да треба побољшати приступ повјерљивим информацијама.

Посланица Жељана Зовко оцијенила је да је Западни Балкан "попут воза смрти у забавном парку".

"Они који су горе сваког момета се могу спустити доље. Црна Гора порема мом мишљења треба да појача напоре у побољшању положаја националних мањина, поштовања језика, традиције и културне баштине", рекла је Зовко.

Поручила је црногорској Влади да са сусједима ријеши билатерална питања, посебно у погледу војне имовине и да ријеши питања ратних злочина.

Посланик Клемен Грошељ сматра да ће висока поларизација у Црној Гори дефинисати будућност земље.

"Реформе су потребне за цијели народ и једина нада за просперитетну будућност. Пут ка Европи није можда најлакши, али је једини", рекао је Грошељ.

Европски посланици упозорили су на изложеност Црне Горе Кини, кроз високи зајам за аутопут.

"Позивам да помогнемо да се Црна Гора не испоручи Кину и помогнемо јој у рефинсирању тог дуга", казао је европски парламентрац Томас Вајц.

Он је оцијенио да је црногорска Влада предузела важне кораке у борби против организованог криминала.

"Ухапшени су високи мафијашки шефови и треба похвалити Владу којој се пријети смрћу због тих хапшења", рекао је Вајц.

Европски посланик Валтер Флего позвао је да сви раде да Црна Гора буде сљедећа чланица ЕУ и сви ће бити на добитку.

У Извјештају Пицуле се истиче напредак Црне Горе у борби против организованог криминала и позива власт на убрзање реформских процеса, с посебним нагласком на владавину права, правосуђе, слободу медија и борбу против корупције.

Упозорено је на ограничен напредак у борби против корупције уз позив надлежним институцијама да значајно побољшају досадашње резултате у одузимању имовине стечене криминалом, кривичном гоњењу и правоснажним пресудама.

Поздрављен је континуирани ангажман Црне Горе у процесу интеграције у ЕУ и њен укупни напредак, али је изражена забринутост због напете политичке климе и указано да је отворен и конструктиван дијалог свих политичких и друштвених актера кључан за напредовање ка ЕУ.

Наглашава се важност брзе примјене ревидиране методологије проширења и поздравља чињеница да је првог радног дана новоформирана црногорска Влада размијенила мишљење са члановима Европског парламента и званичницима ЕУ, као и изричита посвец́еност нове Владе интеграцији у ЕУ.

"Примљени су на знање налази и закључци међународних посматрача из ОЕБС/ ОДИХР и позива власт да у потпуности и на вријеме испуни њихове препоруке прије сљедец́их парламентарних избора; поздравља усвајање владине одлуке о успостављању Савјета за контролу бирачког списка; напомиње да је Скупштина донијела одлуку о оснивању Одбора за свеобухватну изборну реформу у децембру 2020. године и очекује да ц́е овај одбор почети да функционише без икаквог даљег одлагања", пише у Извјештају.

Охрабрује се Црна Гора да истовремено одржи локалне изборе како би се демократији осигурала вец́а стабилност, избјегла стална кампања и политичке тензије ослабиле и изражава разочарање што упркос међустраначком договору да се локални избори одрже истог дана, правни оквир још не рјешава ово питање.

Поздрављају се кораци ка побољшању надзорне улоге Скупштине, као и њена транспарентност и отвореност према грађанима и цивилном друштву.

Такође, изражава се жаљење због ограниченог напретка у правосуђу и позивају се црногорске власти да се хитно позабаве преосталим изазовима у погледу независности, професионалности, ефикасности и одговорности правосуђа кроз примјену постојец́ег законодавства и у складу са препорукама Групе држава за борбу против корупције (ГРЕЦО) и Венецијанске комисије.

"Наглашава се да Црна Гора мора постиц́и даљи напредак у реформама владавине права унапређивањем, а не поништавањем спроведене правосудне реформе у складу с добрим демократским нормама и праксом; понавља се да као резултат вец́ спроведених реформи Црна Гора има успостављена тијела и механизме који обезбјеђују судску и тужилачку независност и одговорност; охрабрује власти да досљедно користе ове механизме и да наставе да раде на постизању резултата и побољшању досадашњих резултата у борби против корупције и организованог криминала", пише у Извјештају.

Изражава се забринутост због именовања у сектору безбједности и војне обавјештајне службе и опасности да стратешки савез Црне Горе са ЕУ и НАТО-ом може бити доведен у питање; подвлачи се стратешка важност чланства Црне Горе у НАТО-у и охрабрују црногорске власти да сарађују у области јачања отпорности на страно уплитање и сајбер-безбједности са ЕУ и са НАТО-ом. Наводи се и да су односе Црне Горе са Србијом обиљежиле тензије и инсистира на томе да се сви билатерални спорови рјешавају инклузивним и неконфликтним дијалогом, уз избјегавање било ког облика страног мијешања у домаћа питања.

Наглашава се забринутост због све веће поларизације медијске сцене, посебно у погледу све више дезинформација и лажних вијести у црногорском јавном простору, те се позива на јачање сарадње институција ЕУ с Црном Гором у борби против дезинформација, хибридних и кибернетичких пријетњи, а поменута је и све већа кредитне изложености земље страним кредиторима, посебно Кини. Изражава се забринутост што закон о буџету за 2021. годину није предложен до краја 2020. године и позива на транспарентнији и правовременији процес припреме буџета.

Изражава се забринутост и због отпуштање челника у јавним здравственим установама у тренутку када је Црна Гора озбиљно погођена пандемијом ЦОВИД-19, као и новим заадуживањем од 750 милиона еура без консултација са Скупштином.

Црногорске власти се позивају да обезбиједе право на приступ информацијама о животној средини у вези са инфраструктурним пројектима.

(Вјести)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер