субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владика Иринеј: Нови предлози за измену антидискриминационог закона
Хроника

Владика Иринеј: Нови предлози за измену антидискриминационог закона

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. март 2009.

БЕОГРАД – „Нови Предлог закона о забарани дискриминације, осим у погледу права на изржавање сексуалне оријентације, озбиљно одступа од међународних стандарда на још два начина, зато цркве и верске заједнице предлажу додатне измене”, рекао је Танјугу владика бачки Иринеј.

Он је објаснио да нови предложени законски акт не садржи одредбу којом би на општи начин били решени конфликти у исказивању различитих заштићених права и уводи објективну одговорност за дискриминаторне радње.

„Очигледно је да такав предлог води тешким конфликтима у друштву”, нагласио је владика Иринеј и додао да традиционалне цркве и верске заједнице сматрају да је влада доведена у заблуду, и да су зато предложене додатне измене.

Према најновијем предлогу цркава и верских заједница, неопходно је увести нови члан који ће, како се наводи, координирати систем слобода и права.

Реч је о члану директно преузетом из Директиве Европске уније о примени принципа једнаког третмана без обзира на расно или етничко порекло.

У члану 21. новог законског предлога тражи се брисање речи „свако има право на слободу изражавања своје сексуалне оријентације”, навео је Иринеј и додао да је неприхватљиво гарантовање слободе изражавања сексуалне оријентације.

Црква, такође, предлаже да се у члану 18, став два - после речи „верски службеник” унесе израз „цркава и верских заједница и правних лица чији су оне оснивачи”, а да се у члану 45. брише став први који гласи: „Објективна одговорност је неприхватљива када се има у виду сложеност система људских слобода права”.

„Нигде у директивама Европске уније о забрани дискриминације не стоји налог да се уведе принцип објективне одговорности за дискриминаторну радњу, то јест да починилац не може доказивати да није крив”, указује Иринеј.

Владика Иринеј је поновио да је владу у заблуду довео аутор досадашњег предлога и поједини медији, како у погледу ваљаности досадашњег предлога тако и у погледу намере и садржине предлога традиционалних цркава и верских заједница.

Епископ бачки је поздравио „показано делимичмо разумевање Владе Србије” за усавршавање Предлога закона о забрани дискриминације.

„Имајући разумевање за политичке и уставне аспекте закоднодавног поступа, традиционалне цркве и верске заједнице усредсређују своје предлоге на највеће, и даље присутне недостатке новог законског предлога”, казао је он.

Нови концентрисани предлог за измену Предлог закона о забрани дискриминације објављен је на сајтовима цркава и верских заједница.

(Танјуг)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер