петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владика Иринеј: Црква је јасно изнела свој став о Косову - Косово и Метохија су саставни и неотуђиви део Републике Србије
Хроника

Владика Иринеј: Црква је јасно изнела свој став о Косову - Косово и Метохија су саставни и неотуђиви део Републике Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. март 2023.

За Српску православну цркву Косово и Метохија је саставни и неотуђиви део Републике Србије, а очување КиМ у њеним границама је уставна обавеза и императив, како за Цркву, тако и за државу, нагласио је епископ бачки Иринеј у ауторском тексту за "Политику", који овај лист објављује у данашњем издању под насловом "Српска црква и планови за Косово и Метохију".

За Српску православну цркву Косово и Метохија је саставни и неотуђиви део Републике Србије, а очување КиМ у њеним границама је уставна обавеза и императив, како за цркву, тако и за државу

"Руководство Србије и председник Александар Вучић неће и не може пристати ни на каква условљавања која имају за циљ успостављање независности Косова и Метохије. Српска православна црква је за саживот у миру и међусобном разумевању, у складу са међународним правом свих грађана који живе на Косову и Метохији ", истакао је владика коментаришући интересовање медија да се Црква "одреди" по питању европског плана.

Он је подсетио и да је још 20. јануара објављено саопштење у коме су духовни вођа православних Срба патријарх Порфирије и присутни архијереји још једном поновили познати, јасан и недвосмислен став Српске цркве о Косову и Метохији и да ће СПЦ увек подржавати државно руководство у настојањима за очување КиМ као неотуђивог дела Србије.

"Црква се, поновићемо, експлицитно одредила и објавила свој став, али нема глувљег од оног који неће да чује и слепљег од оног који неће да види", истакао је епископ Иринеј.

Наводећи да се кроз преображавање Јеванђељем и евхристијом, ствара аутентична култура која се разликује од других, као и народи, нације и различити облици државног организовања, напослетку и државе, владика подсећа да се у историји дешавало, а и дешава се да народи у целини и делом остану без или ван државног оквира своје државе.

Црква, каже он, будући да њено постојање и мисија нису везани за било какав политички па ни државни оквир, остаје заувек уз народ, јер је њен хоризонт везан за спасење људског рода у Христу Исусу.

"Има ли бољег примера за то од наше црквене и народне повести. Има ли бољег примера за то од вековног места Цркве у животу српског народа на КиМ. При одлучивању, Црква се држи духовног оријентира и гледа какве све околности могу бити у будућим временима, узимајући у обзир све опције. Напослетку, Црква све процесе мора да посматра у категоријама вечности, у категоријама историје спасења рода људскога а не само у категоријама међународне политике, геостратешких интереса, никако пак не у категоријама ко зна где писаних агенди које лако могу да окрену Србе против Срба", навео је епископ.

То што политичари понекад не препознају место цркве у животу народа, каже он, и не чуди и не треба сувише прекорно гледати на то.

"Запањујуће је пак, када поједини свештеници, различитог ранга, или чина, јавно и горљиво заступају став да Црква треба да се експонира тако да буде залог или капара за ризичне, нереалне и неоствариве политичке пројекте. Поновићемо, креиране ко зна где, па ако пропадне пројекат нек пропадну и Црква и њена спаситељска мисија. Такви су и инспирисали Лењина да створи термин корисни идиоти", навео је владика Иринеј.

Као тело Христово, подвлачи он, Црква не може бити залог било какве социјалне идеје, било каквог политичког пројекта, па у крајњем случају ни "залог или жирант постојања државе".

Свој ауторски текст у "Политици" епископ бачки Иринеј је завршио цитирајући изјаву патријарха Порфирија на акатисту за Косово и Метохију у Храму светог Саве 3. марта.

"Браћо и сестре, знајте да Српска православна црква никада не може и неће одустати од онога у шта су веровали и шта су бранили наши свети преци. Увек ћемо бити спремни да личном жртвом и молитвом будемо уз оне који су упркос свему остали у својим домовима и вековним огњиштима, крај светих олтара Високих Дечана, Грачанице и Богородице Љевишке. Стога и данас призивамо молитве свих светих: Свети Саво, оче свих нас православних Срба, Свети кнеже Лазаре, Свети Јоаникије Девички, сви свети мученици косовски, сви свети из нашега рода, помозите нам да будемо бољи. Измолите пред престолом Господа нашег и вашег да будемо бољи, да боље мислимо, боље говоримо и да боље чинимо, тако да све оно што је наше буде и остане наше и да га умножавамо у свакој врлини и добру нама на спасење, а свима осталима на корист", поручио је тада патријарх.

 

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер