субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владан Живуловић: Није реално да будемо неутрални, након уласка Бугарске и Румуније у НАТО, инвестиције порасле 10 до 20 пута – укључујући и оне из Русије
Хроника

Владан Живуловић: Није реално да будемо неутрални, након уласка Бугарске и Румуније у НАТО, инвестиције порасле 10 до 20 пута – укључујући и оне из Русије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. август 2017.

Није реално да будемо неутрални, питање је времена кад ће нам обе стране (САД/ НАТО и Русија) испоставити рачун, рекао је у Дану уживо Владан Живуловић, председником Атлантског савета у Србији. С друге стране, политиколог Владимир Трапара сматра да чланство у НАТО води ка одустајању од наших националних интереса, и кад су у питању Косово и РС.

Приликом прошлонедељне, прве посете новог министра одбране Србије Москви могла су се чути уверавања да Србија остаје војно неутрална, али и да јача сарадњу са Русијом. Александар Вулин потврдио је да је договорено опремање Војске Србије новим средствима, пре свега борбеним авионима, тенковима и борбеним возилима, а све с циљем, како је рекао, унапређења процеса обуке и јачања њених оперативних способности у суочавању са бројним изазовима и претњама све нестабилнијег света. Поједини медији преносе да Брисел не гледа благонаклоно на овакве најаве.

О томе колики је изазов војна неутралност и да ли је у данашњим околностима одржива, у Дану уживо различита мишљења су изнели Владан Живуловић, председником Атлантског савета у Србији и Владимир Трапара, политиколог, сарадник Института за међународну политику.

Живуловић каже да не види да је Вулин искочио са својим изјавама у Москви изван званичне политике Србије, а то је политика војне неутралности.

Јасно ми је да кад наши представници иду у Русију, морају да кажу нешто што ће се њима тамо допасти, исто и у Вашингтону, навео је. "То што је изјавио је оно што изјављују сви наши функционери у Москви".

Трапара наводи да се не зна да ли ће Србија при уласку у ЕУ остати доследна што се тиче војне неутралности и става према НАТО. Посета Вулина Москви је, како каже, ишла је у сврху да се ојачају наши војни капацитети, а како би били остварени наши национални интереси, па и та војна неутралност. Додаје да је вероватно процењено да је најбоље да набавимо од Русије софистицирано оружје које нам недостаје.

Живуловић додаје на то да се боји да ће и друга страна тражити исто, баш због прокламоване политике неутралности. Међутим, како истиче, заправо се и не ради о неутралности, већ о балансирању. Врло ће бити осетљиво како ћемо то да расподелимо, вероватно ћемо морати пола новца да дамо једнима, пола другима, додао је.

Живуловић оцењује да САД, доласком Трампа на власт, још нису дефинисале своју спољну политику. И наша срећа је што нисмо у фокусу великих сила - Русије и САД - они имају већих својих проблема, истиче. Не верује да ће Србија бити под притиском америчке стране, јер, како наводи, они не праве питање око војне неутралности, а и задовољни су сарадњом с америчком војском, сарадњом с НАТО..

Владимир Трапара: Чланство у НАТО водило би ка одустајању од Косова и Републике Српске

Владимир Трапара каже да није главно питање да ли је Србија неутрална, већ да ли ће остварити неке националне интересе том неутралношћу. Каже да би Русија морала да прескочи НАТО земље да би нама помогла, и да немамо луксуз да се ставимо на страну Москве, у тренутном сукобу са САД, јер би нас Вашингтон казнио, а има много механизама за то.

Трапара сматра да чланство у НАТО води ка одустајању од наших националних интереса, пре свега кад су у питању Косово и Република Српска. Ако останемо неутрални ништа нам не гарантује да ће нам интереси бити сачувани, али имаћемо ипак  неку шансу, мишљења је Трапара.

Он додаје да ће, као и ЕУ, и НАТО имати неке услове - први је признање Косова, па затим по питању Републике Српске и Црне Горе...

Живуловић, с друге стране, каже да не знамо то - да ће НАТО постављати такве услове. "Једини услов за који се зна је да бисмо два одсто БДП-а морали да обезбедимо за војску", наводи и додаје да га то  радује, јер ће људи у војсци добити веће плате, да могу да плате инфостан.

Трапара наводи да, и као војно неутралнима, проценат издвајања за војску би требало да буде око четири одсто БДП.

"То није реално да будемо неутрални, питање је само још колико нам је времена остало од неутралности, а онда ће и једна и друга страна да нам испоставе рачуне, и да кажу - изволите, бирајте. Ту ће наша елита морати да одлучи", каже Живуловић. Додаје, осврћући се на став Тапаре, да, према његовом мишљењу, Србија нема јасно дефинисане националне интересе.

Ми сваке године губимо 70.000 људи, за 100 година неће бити Срба у Србији, хајде да се концентришемо на националне интересе који ће да спасу овај народ, а после да гледамо на војску, додаје.

Трапара каже да не види ниједан позитиван ефекат који би Србија могла да добије уласком у НАТО. Додаје да га баш чуди што са Запада не стигне и нека "шаргарепа", предлог за нешто, већ само штапови и услови...

Живуловић види конкретне користи. Поновио је да би Србију то натерало да више издваја за војску.

Кад сте чланица НАТО, изнад вас је безбедности кишобран, губите шансу да имате проблеме са суседном земљом чланицом, навео је, подсећајући да немамо решено питање границе с Хрватском, с Косовом, БИХ.

Кад сте под Натом, нема рата, већ се седа за сто и разговара се, истиче Живуловић.

Тврди и да су, због свега тога, и инвестиције за 10, 15 до 20 пута више. Додао је и као занимљивост да су, након уласка Бугара и Румуна у НАТО, тамо порасле и руске инвестиције и то 10 пута, јер су Руси видели тада да је то једна безбедна зона.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер