субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Србије укинула увозне таксе за млеко, млечне производе, свињетину и свињску масноћу из ЕУ
Хроника

Влада Србије укинула увозне таксе за млеко, млечне производе, свињетину и свињску масноћу из ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. децембар 2016.

 Влада Србије укинула је увозне таксе за млеко и млечне производе и свињетину и свињску масноћу из ЕУ, објављено је данас у Службеном гласнику.

Прелевмани за увоз свињетине, као и млека и млечних производа попут павлаке и сира из ЕУ укинути су 29. децембра, док се за живе свиње домаће врсте до 50 килограма укидају 31. децембра, наводи се у измени Одлуке о одређивању пољопривредних и прехрамбених производа за које се плаћа посебна дажбина при увозу и утврђивању износа посебне дажбине.

Влада Србије увела је прелевмане 2015. године да би спречила поремећаје на тржишту, а ова одлука донета је у контексту укидања квота за производњу млека у ЕУ и руске забране увоза пољопривредних производа из ЕУ, што је створило вишкове на европском тржишту.

Таксе су продужаване неколико пута, а за одредјене врсте павлаке су у међувремену укинуте.

Увозне таксе за млеко износиле су од 10 до 20 динара по литру и за кисело-млечне производе од 10 до 30 динара.

Услов Брисела

Како је "Блиц" већ писао, укидање прелевмана је условљена притиском Брисела, који тражи да се поштују одредбе Споразума о стабилизацији и придруживању који не предвиђа повлашћен статус домаћих млекара. Они сматрају и да је цена млека почела да расте на тржишту ЕУ и да та мера нема више оправдање за опстанак у 2017. години.

Извор "Блица" из Немањине 11 тврдио је да је такав став ставио српску власт на велике муке, па је готово извесно да ће од нове године увозне таксе на млеко од 10 до 20 динара по литру и за киселомлечне производе од 10 до 30 динара, које су уведене јуна 2015. године, бити укинуте.

Домаћа производња угрожена

Председник Удружења произвођача млека Мачванског округа Горан Васић сматра да прелевмани треба да остану бар још шест месеци.

- Ако се укину, домаћа производња биће угрожена и увозно млеко ће преплавити српско тржиште. Европски сељак има све видове субвенционисања који служе за поправку конкурентности које ми не можемо да пратимо - каже Васић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер