петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Србије сменила Срећка Милачића са места ректора Приштинског универзитета - за вршиоца дужности именован Благоје Недељковић
Хроника

Влада Србије сменила Срећка Милачића са места ректора Приштинског универзитета - за вршиоца дужности именован Благоје Недељковић

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. август 2017.

 Београд -- Влада Србије на данашњој седници разрешила је дужности Срећка Милачића, ректора Приштинског универзитета са привременим седиштем у Косовској Митровици.

За вршиоца дужности ректора именован је професор Благоја Недељковић са Факултета техничких наука.

Срећко Милачић разрешен је функције ректора на предлог Министарства просвете, а након бројних притужби које су стигле на његов рад.

У петицији за његово разрешење упућеној Министарству просвете, коју су потписали професори, студенти, посланици и представници српских средина на Косову и Метохији, наводи се да није пријавио имовину Агенцији за борбу против корупције, да се неравноправно распоређују буџетска места, као и да је гашењем појединих одељења у Косовском Поморављу, Грачаници, Зубином потоку отворен простор да се оснивају приватни факултети.

У петицији се наводи и да је супротно законским прописима Милачић ангажован на више факултета, који су конкуренција његовом матичком Економском факултету Приштинског универзитета.

Оптужију га и да Економски факултет служи као "проточни бојлер" Високе школе у Блацу, где студенти Високе школе након завршене школе уписују четврту годину Економског факултета и тако стичу диплому факултета.

Министар просвете Младен Шарчевић каже да сменом ректора Приштинског универзитета није нарушена аутономија универзитета, јер по Резолуцији 1244 Влада Србије има права и обавезе да као оснивач постави систем високог образовања као и свих других видова образовања.

"Држава је испред аутономије универзитета и када је велики степен лоших ситуација држава мора да реагује. Ово је трећи случај да се оваква решења доносе, претходни ректор је на то место дошао на исти начин", рекао је Шарчевић Тањугу.

Он је додао да је лоше ако ректор дозволи да му се угасе истурена одељења у Косовском Поморављу, Грачаници, Зубином потоку, а да се приватни факултети отварају на тим местима.

"Лоше решење је и ако предајете на приватним факултетима, што је сукоб интереса. Ако имате рођеног брата који је директор Високе школе у Блацу, где је и ректор предавао, а где, кад заврше високу школу кандидати прелазе на Приштински универзитет, тамо заврше једну годину и добију диплому факултета", појаснио је министар.

На питање да ли ће бити уведене привремене мере, министар је рекао да тза то нема разлога, јер Савет универзитета ради у пуном капацитету.

И студенти подржавају смену ректора јер их је, како кажу, игнорисао кршећи Статут универзитета, а најтеже последице по студенте имала је неравноправна и несврсисходна расподела буџетских места, коју је примењивао.

Милан Савић, председник свих студената у Србији (СКОНУС-а) и бивши председник студената Универзитету у Приштини, каже да су се у више наврата обраћали Министарству просвете за помоћ, те оцењује да је недопустиво да Универзитет у Косовској Митровици као "стожер српске државности", затвара истурена одељења по Косовском Поморављу, Грачаници...

"То је довело до осипања броја студената. Лоше је вођена политика уписа на универзитету, међународна сарадња. Факултети за које нема интересовања добујали су више буџетских места од факултета за које влада веће интересовања", рекао је Савић Тањугу.

Оно што студенте посебно боли, како каже, јесте директно мешање ректора и појединих декана у изборе представника у студентским органима.

Градоначелник Северне Митровице Горан Ракић сматра да се ова тема не сме политизовати, јер је ректор смењен због лоших резултата рада и лоших односа са деканима, професорима, због тога сто је прекинута сарадња са локалним институцијама.

Смењени декан Милачић рекао је Тањугу да је било коректмо да га консултују, односно да се изјасни о свакој тачки за коју га оптужују, као и да изађе инспекција и установи да ли је било пропуста у раду.

"Да ли је могуће да председник општине Врачар или Гроцка смени ректора Београдског универзитета", пита Срећковић и наводи да програм рада универзитета припремају Сенат и Савет универзитета, те да се никада није мешао у рад студентских организација.

Он каже и да је разлог за његову смену то што је Канцеларија за КиМ нетачно информисала министра о његовим активностима.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер