петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Србије и арапска компанија „Хајат Бајотек“ основали су заједничку арапско-српску фирму „Лајф Бајотек“, која ће се бавити производњом Синофарм вакцина у фабрици у Београду
Хроника

Влада Србије и арапска компанија „Хајат Бајотек“ основали су заједничку арапско-српску фирму „Лајф Бајотек“, која ће се бавити производњом Синофарм вакцина у фабрици у Београду

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. фебруар 2022.

Влада Србије и арапска компанија Хајат Бајотек основали су фирму под називом Лајф Бајотек, која ће бавити производњом Синофарм вакцина у фабрици која се гради у Београду, потврдио је за Нову економију један од директора новооснованог предузећа Никола Рудовић.

Арапска компанија Хајат Бајотек је у већинском власништву новооснованог предузећа са уделом од 67 одсто, док је Србија власник 33 одсто.

Ново предузеће основано је децембра 2021.

Лајф Бајотек има три директора – Насер Али Хамис Ал Јамахи из Уједињених Арапских Емирата (УАЕ), Ли Ли из Кине и Николу Рудовића из Србије. Као стварни власник, у регистру Агенције за привредне регистре уписан је Али Хамис Ал Јамахи.

Рудовић је објаснио да је фирма тек у настајању, с обзиром на то да је и фабрика вакцина још у изградњи. Лајф Бајотек је регистрован на адреси Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) јер, како је рекао за портал Нова економија, још не послује и нема своје просторије.

Србија не може да прода свој део власништва пре истека три године од „датума завршетка“ који је одређен уговором који су потписале арапска компанија и Влада Србије. И након истека три године, Србија може да изађе из власништва само уколико добије сагласност свог арапског партнера

Рудовић каже да је у питању „државни пројекат и државна фабрика“, те да раде према ономе што је већ договорено између три државе – Србије, УАЕ и Кине.

Он није прецизирао када ће почети производња кинеске вакцине у Србији и истиче да ће све бити рађено оном динамиком како је договорено и како је раније најављивано у медијима.

Директорка РФЗО Сања Радојевић Шкодрић је крајем прошле године рекла да ће производња вакцина у новој фабрици имати две фазе.

Прва, која представља паковање увезене супстанце би требало да почне у марту и априлу 2022. године, а план је да се у фабрици месечно производе око три милиона доза Синофарм вакцине. Компанија Лајф Бајотек има 2,5 милијарди динара уписаног основног капитала, од чега је Хајат Бајотек уложио 1,7 милијарди динара, а Србија 837 милиона динара.

Како се наводи у оснивачком акту, чланови су у октобру 2021. године закључили уговор којим су договорили оснивање заједничког привредног друштва у Србији.

Директори из УАЕ и Кине могу да самостално наступају, док Рудовићеве одлуке морају да имају супотпис неког од друга два директора.

Чланови имају право на добит предузећа пропорционално својим уделима, што значи да Србија има право на нешто више од трећине укупне добити, а компанија Хајат Бајотек на скоро 70 одсто.

Србија не може да прода свој део власништва пре истека три године од „датума завршетка“ који је одређен уговором који су потписале арапска компанија и Влада Србије. И након истека три године, Србија може да изађе из власништва само уколико добије сагласност свог арапског партнера.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер