субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Србије: Додатне мере за побољшање ликвидности привреде
Хроника

Влада Србије: Додатне мере за побољшање ликвидности привреде

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. мај 2009.

БЕОГРАД – Влада Србије усвојила је данас нове стимулативне мере за подршку привреди које ће се примењивати од 18. маја ове године, казао је потпредседник Владе Србије и министар економије Млађан Динкић.

Он је на конференцији за новинаре после седнице Владе казао да те мере укључују додатних 40 милијарди динара кредита за ликвидност предузећа, тако да ће укупан износ позајмица привреди бити повећан на око 180 милијарди динара, односно око две милијарде евра.

Позајмице ће се одобравати по двоструко нижим каматним стопама које ће износити три одсто годишње на кредите за ликвидност са девизном клаузулом, а уведени су и динарски кредити за ликвидност са годишњом каматном стопом од 10,5 одсто, навео је Динкић.

Према његовим речима, удвостручен је износ кредита за извознике, а биће одобравани и повољнији потрошачки кредити за набавку грађевинског материјала.

Динкић је нагласио да је и даље услов за одобравање кредита за ликвидност и инвестиције да њихови корисници не смањују број запослених.

Укупни стимулативни пакет Владе Србије за привреду укључује кредите за ликвидност у укупном износу од 80 милијади динара, од чега четири милијарде даје држзава и кредите за инвестиције у вредности 17 милијарди динара, где је удео државе пет милијарди динара.

Из Фонда за развој биће одобрени повољни кредити у износу од 18 милијарди динара, а из иностраних кредитних линија биће обезбеђено 45 милијарди динара за финансирање привреде.

За потрошачке кредите предвиђена је једна милијарда динара из буџета, а банке ће за те намене издвојити 20 милијарди динара.

Додатне мере за побољшање ликвидности привреде, како је рекао Динкић, су редовно сервисирање јавних расхода после ребаланса буџета, као и измирење свих дуговања буџета до краја јуна.

Досадашње мере Владе су дале ефекат, истакао је Динкић и додао да је у марту заустављен пад производње и извоза, а чак је повећан извоз пољопривредних производа.

„По први пут имамо позитивна дешавања у приврди, али то не значи крај кризе већ почетак њеног краја”, нагласио је Динкић.

Он је додао да су у најави нови извозни послови, као и да ће бити упаљена једна пећ у смедеревској железари.

До сада су, према његовим речима, одобрени кредити уз субвенције државе у износу од 282,6 милиона евра, од чега је највише за ликвидност предузећа - 268 милиона евра. Банке су добиле захтеве за кредите у вредности 626,2 милиоан евра, а највећи део се односи на кредите за ликвидност -572 милиона евра.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер