среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада САД: Више од 49 милиона Американаца гладује
Хроника

Влада САД: Више од 49 милиона Американаца гладује

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. новембар 2009.

Вашингтон - Више од 49 милиона Американаца - у просеку један од седам - није имало довољно хране током прошле године, а више од трећине их је повремено гладовало, признала је америчка влада у најновијем извештају. Реч је о највишој бројци забележеној у САД у последњих 14 година откад влада обједињује и анализира податке о проблему исхрањености, такозвану „прехрамбену безбедности“, пренеле су агенције.

Америчке групе за борбу против глади истичу да се ради о изузетно великом повећању броја неухрањених у односу на претходну годину када је у САД, према званичном извештају, око 36,2 милиона људи тешко прехрањивало породицу, а једна трећина повремено била гладна. „Овогодишњи извештај сугерише да ствари могу бити још горе, упркос чињеници да имамо врло скупе програме помоћи онима који немају довољно за исхрану, оценио је амерички секретар за пољопривреду Том Вилсек.

Према подацима које је објединио Секретаријат за пољопривреду (УСДА), око 49,1 милион Американаца, што је 14,6 одсто, „мукотрпно је обезбеђивало храну због недостатка средстава“.

Око 5,7 одсто Американаца, односно њих 17,3 милиона, имало је „веома ниску безбедност исхране“, што значи да су повремено били гладни, просечно пар дана месечно. Такве породице су у најбољем случају јеле мање разноврсну храну, а у најгорем користиле услуге јавних кухиња или програме америчке владе против глади.

Секретар за пољопривреду је упозорио да је на овакву слику стања утицала и рецесија. Годишњи извештај УСДА се базирао на подацима прикупљеним у децембру прошле године, непосредно пошто је пропало финансијско тржиште и када је почела да скаче стопа незапослености која данас у САД износи 10,2 одсто. Вилсек је нагласио да овај извештај представља „покретачку ствар“ за Америку да „учини велике напоре да до 2015. постигне циљ да деца више не гладују“. Он је позвао Конгрес да што пре предузме мере да сиромашна деца у школама добију бесплатне оброке који ће бити нутритивно квалитетни.

У овом тренутку за програм исхране деце годишње се издвајају око 24 милијарде долара, с тенденцијом да 2010. та издвајања буду повећана бар за једну милијарду долара. Америчке групе за борбу против глади упозоравају да постоји реална опасност да ће око 3,5 милиона деце у САД, млађих од пет година, гладовати због сиромаштва. Подаци показују да би око 17 одсто деце могло имати менталне или друге развојне поремећаје због неухрањености или неквалитетне исхране. Поводом најновијег извештаја УСДА, амерички председник Барак Обама се заложио да се учини све да се заустави растући тренд неухрањености и глади у САД.

Способност наше деце да расту, уче и достигну своје пуне потенцијале зависи од редовне и здраве исхране, поручио је у посебном саопштењу председник САД, нагласивши да од такве бриге о деци зависи будућност читаве нације. Проблем неухрањености деце влада у свету. На то је упозорио Фонд УН за бригу о деци, истакавши у најновијем извештају да неухрањеност утиче на више од трећине смртних случајева међу децом млађом од пет година, те да више од 200 милиона деце исте доби заостаје у развоју због хроничне неухрањености.

Протеклог викенда је Светски програм хране покренуо преко интернета кампању под називом „Милијарда за милијарду“ с циљем да се придобије милијарду становника развијеног света да издвоје по један долар недељно за гладне. Кампања је покренута уочи Светског самита хране, који је у понедељак почео у Риму и на којем се разговара о начинима борбе против глади и смањења све већег броја гладних у свету.

Најгоре стање је у 11 савезних држава, међу којима на првом месту у Луизијани, а следе Северна Каролина, Охајо, Кентаки, Тексас... Према подацима УСДА, више од 11 одсто становника тих држава није имало довољно хране ни пре избијања рецесије

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер