четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вјоса Османи у Европском парламенту: Време је за значајне кораке у интеграцији Косова у ЕУ. На статуту ЗСО радићемо у складу са Уставом Косова, одлуком Уставног суда и ставом САД који су објавили Шоле и Ескобар
Хроника

Вјоса Османи у Европском парламенту: Време је за значајне кораке у интеграцији Косова у ЕУ. На статуту ЗСО радићемо у складу са Уставом Косова, одлуком Уставног суда и ставом САД који су објавили Шоле и Ескобар

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. јун 2023.

Председница Косова“ Вјоса Османи изјавила је данас у Европском парламенту (ЕП) да је време за значајне кораке у интеграцији Косова у ЕУ.

"Пружили смо руку сарадње свим нашим суседима и то смо у великој мери урадили јер наши људи заслужују светлију будућност, што значи и јачу сарадњу унутар нашег региона", рекла је Османи обраћајући се европским посланицима.

Оценила је да институције Косова желе "одрживи мир који прати правду у основи, стабилност уз поштовање суверенитета и територијалног интегритета и фокусирање на добросуседске односе".

Османи је изјавила да ће напредак Косова ка чланству у Европској унији послужити као катализатор мира и помирења у региону у којем како је навела, "злонамерне силе, историјски гледано, сеју раздор".

"Недостатак интеграције демократских земаља Западног Балкана у ЕУ представља велику безбедносну претњу за целу Европу, јер оставља регион рањивим на претње и злонамерне актере. Интеграција нашег региона није само од великог, већ и од стратешког значаја", нагласила је она и додала да је Косово саставни део Европе.

Оценила је да заслужено место Косова у европској породици "ојачати саме темеље на којима је изграђена Европска унија и ојачати европски континент кроз све веће јединство".

Обраћајући се са говорнице ЕП косовским Србима, Османи је рекла да је Косово њихов дом.

"Учинићемо све да се (на Косову) осећате интегрисаним", рекла је Османи.

Османи: Институције Косова су близу решења за напетости на северу

„Председница Косова“ Вјоса Османи изјавила је данас у Стразбуру да су институције Косова близу решења за напетости на северу Косова.

На конференцији за новинаре у Стразбуру након обраћања посланицима Европског парламента, Османи је рекла да се Косово тренутно суочава с изазовима, али је додала да су "на правом путу да их превладамо".

"Стално сам у контакту са нашим партнерима, са Сједињеним Америчким Државама, са нашим партнерима из појединачних држава чланица Европске уније, са институцијама ЕУ, и рекла бих да смо близу (решења). Има неких детаља о којима још треба разговарати, али имам пуно поверење да ће овај изазов бити превазиђен јер пут који је пред нама мора бити заједнички пут", рекла је Османи.

На северу Косова од 26. маја трају тензије, након уласка у општинске зграде нових албанских градоначелника, упркос противљењу локалних Срба.

Поводом захтева међународне заједнице за смиривање ситуације на северу, одржавање локалних избора у четири општине и повратак дијалогу са Београду, Османи је рекла да су захтеви међународног фактора и Косова слични.

"Што се тиче међународних захтева, близу смо. Многа питања која су наши захтеви, као што је владавина права, су и њихови захтеви. Дакле, то је уобичајени захтев. Затим, питање нових избора, за то наравно постоји воља косовских институција", рекла је Османи.

Срби на северу Косова условљавају повратак у косовске институције које су напустили новембра прошле године, формирањем Заједница општина са српском већином.

Османи је рекла да Косово ради нацрт статута за формирање ове Заједнице, те додала да је то обавеза Приштине која произилази из процеса дијалога.

Додала је да ће се на статуту ЗСО радити на основу три веома важна принципа.

"Први је наш Устав, други је одлука Уставног суда из 2015. године, а трећи је амерички став, који су у писаној форми објавили (Дерек) Шоле и (Габриел) Ескобар", рекла је Османи.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер