среда, 16. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виши суд у Београду одбио молбу Румуније за изручење Себастијана Гице, јер је добио азил у Србији; контроверзни румунски бизнисмен под истрагом због корупцијског случаја повезаног са Тонијем Блером
Хроника

Виши суд у Београду одбио молбу Румуније за изручење Себастијана Гице, јер је добио азил у Србији; контроверзни румунски бизнисмен под истрагом због корупцијског случаја повезаног са Тонијем Блером

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. јул 2018.

Румунски бизнисмен и политичар Себастијана Гица, кога гоне румунски истражни због "корупцијског случаја повезаног са посетом бившег британског премијера Тонија Блера Румунији 2012" и који је у Румунији оптужен за уцену, давања мита, прање новца и одавање поверљивих информација неће бити изручен будући да је добио азил у Србији.

Кривично веће Вишег суда у Београду је 6. јула 2018. донело решење којим је одбило молбу Министарства правде Румуније да се њихов држављанин, бизнисмен Себастијан Гица који је осумњичен да је извршио осам кривичних дела, изручи Румунији. Како се наводи у одлуци Вишег суда, доносећи ову одлуку, ванпретресно кривично веће је имало у виду одредбе Закона о међународној правној помоћи у кривичним стварима, а посебно чињеницу да је Гици усвојен захтев за азил у Републици Србији због претње прогоном у земљи порекла услед политичког мишљења.

„...Па како је издавање окривљеног затражено због кривичних дела из општег права ради гоњења истог због политичких убеђења, при чему би такође и положај окривљеног услед постајања свих наведених околности, у случају изручења Румунији био погоршан, то је веће, у складу са чланом 3 став 2 Европске конвенције о екстрадицији од 13.12.1957. године са Додатним протоколима којим је изричито прописано да се у том случају издавање окривљеног неће одобрити, донело одлуку о одбијању молбе за издавање окривљеног правосудним органима Румуније“, наводи се у саопштењу Вишег суда.

Такође, Веће је списе доставило и Апелационом суду у Београду који ће, након саслушања јавног тужиоца и браниоца лица чије изручење се захтева, потврдити, укинути или преиначити донето решење.

Гица под истрагом због корупцијског случаја повезаног са Тони Блером

Подсетимо, јавност у Србији је за румунског бизнисмена и политичара Себастијана Гица, кога гоне румунски истражни органи, сазнала након његовог хапшења у Београду 14. априла прошле године. Тада му одређен притвор, али је у мају пуштен, пошто је његов адвокат Радомир Бацковић платио 200.000 евра јемства. Он се од тада налази на слободи, с тим што му је одузет пасош и забрањено му је да напушта Београд.

Себастијан Гица је, по наводима румунских медија, под истрагом због "корупцијског случаја повезаног са посетом бившег британског премијера Тонија Блера Румунији 2012. године". Он је у Румунији оптужен за уцену, давања мита, прање новца и одавање поверљивих информација, а 19. децембра 2016. године напустио је земљу после чега је за њим расписана међународна потерница.

Питање о изручењу румунског бизнисмена председнику Србије Александру Вучићу поставили су румунски новинари приликом његове недавне посете тој земљи. Тада је рекао да нема много података о том случају, али је такође било јасно да је овај случај био једна од тема разговора двојице председника иза затворених врата.

„Када је председник Клаус то споменуо, упутио сам поруку министарки правде (Нели Кубуровић) са питањем о том случају, тако да ћу у току дана имати више информација“, рекао је тада председник Вучић.

Приликом хапшења, према писању медија, Гица је био у друштву брата, а са собом је имао фалсификована словеначка документа на име Александар Ивановић, чиме је починио кривично дело на територији Србије. Због лажног представљања и фалсификовања личних докумената Гица је саслушан у Вишем суду, где се против њега води поступак.

Он се на саслушању такође успротивио изручењу у Румунију, тврдећи да је реч о политичком прогону. Убрзо након хапшења, румунски министар правде Тудорел Тоадер је рекао да је Министарству правде Србије послата документација за изручење, и то на 475 страница. Србија и Румунија немају споразум о екстрадицији.

Румунски медији пренели су и да је Гица под истрагом због корупцијског случаја повезаног са посетом бившег британског премијера Тонија Блера Румунији 2012. године.

Данас (22. фебруар 2018.): Лице са Интерполове потернице добило посао од државе

Министарство финансија доделило је уговор вредан више од милион евра групи понуђача међу којима се налазила и компанија контроверзног румунског бизнисмена Себастијана Гице, пише Данас. Гица је у априлу прошле године ухапшен у Београду, а у току је поступак његовог изручења.

У тренутку када је државна секретарка Министарства финансија Андријана Ћурчић потписала одлуку о додели уговора, 7. априла 2017. године, Гица је већ неколико месеци био у бекству од румунских истражних органа, наводи Данас.

Румунија је за Гицом расписала међународну потерницу због уцене, давања мита, трговине утицајем, прања новца и одавања поверљивих информација. Постоји сумња да је од других ИТ компанија Гица захтевао мито како би им наместио уговоре са државом.

Уговор који је потписао са српским Министарством финансија, вредан мало мање од 120 милиона динара, односио се на набавку менаџерског информационог система и пратеће рачунарске опреме, пише Данас.

У тренутку када је Гици додељен уговор, румунски, али и домаћи медији су спекулисали да се он крије у Београду, што је и потврђено када је недељу дана касније ухапшен у српској престоници са фалсификованим словеначким исправама на име Александар Ивановић.

Гицина фирма „Теамнет Интернатионал СА“ посао је добила заједно са предузећем „Проинтер ИТ Солутионс анд Сервицес“.

Директор овог предузећа је Слободан Квргић, за кога су представници опозиционих партија наводили да је близак са председником Србије Александром Вучићем. Како је раније открио КРИК, Квргић је у мају 2013. године продао стан од 104 квадратна метра на Новом Београду Вучићевој супрузи Тамари Ђукановић. Квргићеве фирме развиле су послове од када је Српска напредна странка (СНС) дошла на власт, показују подаци Агенције за привредне регистре.

Себастиан Гица је недуго након хапшења у Србији пуштен је на слободу пошто је уплатио 200.000 евра јемства.

Пред Вишим судом у Београду у току је екстрадициони поступак, а Гици је одузет пасош и наложено му је да се два пута месечно јавља у полицијску станицу.

Он је био посланик румунског парламента и члан одбора који надгледа активности румунске обавештајне службе. Један је од оснивача Уједињене партије Румуније (ПРУ) која је национално оријентисана и близак пријатељ бившег румунског премијера Виктора Понте.

Гица је власник телевизије и контролише неколико компанија које послују у области информационих технологија (ИТ), а најпознатије су група „Ассесофт“ и „Теамнет“. Ове две фирме су у последњих 10 година на основу уговора о продаји софтвера од државе добиле стотине милиона евра, о чему је писао румунски истраживачки портал Рисе Пројецт.

(Бета, Инсајдер, Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер