понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министарство одбране: Основни разлог пада хеликоптера људски фактор, проблем били и метео услови и низ пропуста у планирању; Више јавно тужилаштво - Одговорност за пад хеликоптера је примарно на члановима посаде, Омеру Мехићу пронађен алкохол у крви?
Хроника

Министарство одбране: Основни разлог пада хеликоптера људски фактор, проблем били и метео услови и низ пропуста у планирању; Више јавно тужилаштво - Одговорност за пад хеликоптера је примарно на члановима посаде, Омеру Мехићу пронађен алкохол у крви?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. април 2015.

Београд -- Министарство одбране је објавило извештаје комисија које су истраживале пад хеликоптера Војске Србије у ком је страдало седам особа.

Комисије су утврдиле да је основни разлог пада људски фактор, али у извештајима пише и да су проблем били метео услови, као и низ пропуста у планирању.

На основу проучавања свих расположивих података и околности, Комисија за основно испитивање удеса је закључила да постоје два узрока удеса, људски фактор и низ пропуста у планирању, организацији и руковођењу летом.

Како се наводи у извештају Комисије за основно испитивање удеса, основни узрок удеса је људски фактор, који се огледа у неадекватном управљању ваздухопловом у сложеним метеоролошким условима, ноћу, приликом прилаза за слетање на алтернативни аеродром.

У закључку извештаја друге Комисије (коју је формирао начелник ГШ ВС) наводи се да да је хеликоптер био исправан и посада обучена, али да су метеоролошки услови у време ангажовања и слетања били испод минимума, као и да је било пропуста у ланцу командовања.

Извештаји су објављени на сајту мод.гов.рс и најављено је сукцесивно објављивање прилога "како буду припремани у електронском извештају".

Извештај комисије коју је формирао генерал Љубиша Диковић је на 11 страна, а извештај стручне комисије, коју је формирао командант РВиПВО је објављен на шест страна.

"Посада доживела просторну дезоријентацију"

"Посада је највероватније доживела просторну дезоријентацију, као последицу замора, емоционалне пренапрегнутости и компромитованом функцијом пажње, услед чега не успева да одреди положај ваздухоплова у простору помоћу инструмената. Присуство алкохола код вође посаде и летача техничара појачава претходне манифестације", наводи се у извештају Комисије за основно истраживање удеса.

Комисија је закључила да је другостепени узрок удеса низ пропуста у планирању, организацији и руковођењу летом јер оспособљеност и тренажа посаде, метео ситуација, могућности ваздухоплова у датим условима и обезбеђење слетишта нису били у складу са одлукам за овако сложен задатак, као и правилима, прописима, упутствима и наређењима која регулишу летење и употребу снага за хитно реаговање.

"Такође, током читавог процеса доношења одлуке и извршења лета сви учесници у процесу реализације задатка изложени су притиску и очекивањима хитности медицинског збрињавања детета што се посебно одразило на одабир коначне дестинације слетања", пише у извештају.

У закључку извештаја друге Комисије наводи се да су процедуре омогућавале извршење задатка, да је хеликоптер био исправан, да су метео услови били испод минимума за облачност, а у тренутку губљења контакта са хеликоптером испод минимума и за видљивост, као и да је активирање дежурне екипе за трагање и спасавање и командовање дежурном екипом у току извршења задатка реализовано уз пропусте.

Наводи се да је било пропуста у ланцу командовања, те да начелник Генералштаба Љубиша Диковић није био обавештен о покретању акције, пошто су надлежни сматрали да он већ зна јер је активност наредио министар одбране.

Посада инсистирала на ВМА

У извештају стручне комисије се прецизира и ко је по мишљењу комисије одговоран за удес:

Одговорност за удес сноси вођа посаде хеликоптера XТ-48. Део одговорности сносе други пилот и летач техничар у пилотској кабини.

Део одговорности сноси командант 204.вбр због пропуста у планирању и организацији лета, ОДТ РВиПВО због пропуста у организацији и руковођењу летом.

Евентуалну одговорност контролора на аеродрому "Никола Тесла" ће утврдити КЛ СиЦГ д.о.о, на основу захтева Команде РВиПВО.

Такође, наводи се низ пропуста у активирању и командовању екипом.

У извештају се наводи и цео след догађаја када је хеликоптер стигао до Београда, као и то да је посада више пута инсистирала на слетању на ВМА.

"...посада добија информацију од контроле да очекују слетање на аеродром Никола Тесла, након чега посада саопштава да им је дестинација ВМА. Добија одговор да је место слетања аеродром Никола Тесла, али посада и даље инсистира за слетање на ВМА и тражи податке о метео ситуацији. Након добијених информација, посада саопштава да ће због видљивости имати проблема да слети на Бањички вис (ВМА) и да би ишао на слетање по ИЛС-у на аеродром Батајница, након чега би прелетео на Бањички вис. Контрола му саопштава да настави према Београду. Посада поново саопштава да наставља директно према Бањичком вису и да ће уколико буде имао услове извршити визуелно слетање, а ако нема услова да иде по ИЛС аеродрома Батајница, а после тога визуелно на Бањички вис. Контролор лета посади саопштава да је комплетан прихват бебе организован на аеродрому Никола Тесла. Посада потврђује и тражи инструкцију за слетање на аеродром Никола Тесла", наводи се у извештају.

Након тог дела, у извештају се описује ситуација приликом покушаја слетања на аеродрому Никола Тесла.

Како се наводи, Комисија сматра да у последњим тренуцима лета посада хеликоптера није била свесна положаја у простору, као и да је последње јављање гласило: "91, идемо у пењање".

Комисија је саставила и највероватнији редослед догађаја на основу чињеница, стручних процена и изјава више лица, који започиње око 19:26х дана 13. 03. 2015. године.

"У телефонском позиву министар одбране ... доставља захтев генералу Бандићу да се размотри могућност хитног санитетског превожења хеликоптером животно угроженог детета из рејона Ушћа. Након сагледавања првих расположивих података о метео ситуацији, ваздухоплову и посади добијених од оперативног дежурног 204.вбр, генерал Бандић извештава министра одбране да постоје минимални метеоролошки услови на аеродрому полетања и слетање за извршавање задатка као и немогућност слетања у рејону Ушћа", пише у Комисији.

"Хеликоптер исправан, метео услови испод минимума, пропусти у евиденцији"

У извештају Комисије коју је формирао начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић наводи се да примопредаја дужности и припрема посаде која је имала удес 13. марта 2015. године нису евидентиране у прописаним евиденцијама.

Такође, наводи се да је на основу расположивих података хеликоптер био исправан, редовно одржаван и да је претполетни преглед летелице за извршавање задатка.

Наводи се да је у време припреме и извршења задатка (19.30) база облака на аеродрому Батајница била испод метеоролошког минимума, да је и у време полетања (20.15) била идентична ситуација.

Такође у време предвиђеног слетања (22.00) база облака на аеродромима Никола Тесла и Батајница била је испод прописаног метеоролошког минимума за хеликоптер који је летео и пилота 1. категорије.

У извештају пише и да су метео услови у 22.30 били испод прописаног метеоролошког минимума чак и за видљивост.

Напомиње се да при доношењу закључка о метеоролошким условима комисија није располагала нормативним документима којима је прописана могућност извршавања задатка при вредностима мањим од датих вредности.

У даљем току извештаја пише да је закључено да је састав пилотске екипе био оспособљен за извршење додељеног задатка.

"Иницирање задатка извршио министар"

Наводи се да је реконстрикција хронологије догађаја реализована на основу изјава учесника у догађају, транскрипата фоно записа и комуникација аеродромске контроле летења у Београду и Краљеву.

“Иницирање задатка хитног медицинског превожења извршио је министар одбране позивом команданта Предрага Бандића у 19.26 часова. Након анализе метео услова, ресурса и стања на месту слетања, извештава министра да постоје минимални метео услови за извршење задатка. Контактира медицинско особље и утврђује да постоје услови за прихват пацијента у касарни у Рашкој. После додатних консултација са вођом посаде и разраде алтернатива извештава министра да су успостављени услови за извршење превожења и прима наређење за извршење задатка“, наводи се у извештају.

Комисија је навела да не располаже податком да ли је посада ваздухоплова располагала прогнозом метео услова 30 минута пре и после предвиђеног времена слетања.

Хеликоптер је у 20.08 полетео са Батајнице и очекивало се да слети у Рашку око 21.00, а о активностима је у 21.12 обавештен начелник Генералштаба Љубиша Диковић.

У закључку се наводи да један део РВ и ПВО није био укључен у припрему дежурне екипе за операцију иако је одговоран за извршно командовање свим снагама у операцији, као и да командант РВ и ПВО генерал-мајор Ранко Живак није известио начелника Генералштаба о реализацији задатка.

Они су мислили да је Диковић био упознат с обзиром на то да је активност наредио министар одбране.

Лет хеликоптера од Рашке према Београду одвијао се без проблема, а хеликоптер је праћен током читавог лета путем радио везе и радарски. Руководилац ОДТ РВ и ПВО је са Бандићем закључио да се слетање изврши на аеродром Никола Тесла уместо на хелиодром ВМА.

Служба за контролу летења је у 21.43 обавестила посаду да је измењена позиција за слетање, а због сложених метео услова контрола је упутила хеликоптер на процедуру за прецизно инструментално слетање које је први пут неуспешно завршено око 22.10.

Десет минута касније такође се догодио неуспешан покушај слетања, а вођа посаде у 22.31 наводи да не види писту, нема видљив контакт и да мора у пењање.

“Изнад писте се сада, можете се задржати, лебдење изнад писте, јавите се ако је угледате испод вас јер сте на прагу“, наводи контрола лета.

“Па не видим је, имам 140 метара. Идемо пењање“, рекао је вођа посаде у 22.32 и то је последње што је он изговорио.

Седам секунди касније контрола летења даје инструкцију хеликоптеру за промену курса, а у 22.32 губи радарски контакт.

У извештају пише и да је хеликоптер имао горива за задржавање у ваздуху до 23.30, а после тога је Директорат цивилног ваздухопловства покренуо потрагу. Информацију о месту пада ДЦВ је доставио у 2.11. после поноћи.

У закључку се наводи да су процедуре омогућавале извршење задатка, да је хеликоптер био исправан, да су метео услови били неповољни за облачност, а у тренутку губљења контакта са хеликоптером неповољни и за видљивост , као и да је активирање дежурне екипе за трагање и спасавање и командовање дежурном екипом у току извршења задатка реализовано уз пропусте.

“У најбољој намери да се спаси живот бебе дошло је до одређених пропуста у реализацији прописаних процедура. Комисија закључује да постоје елементи одговорности војне организације у припреми и извршењу задатка. Пропусти наведени у извештају нису непосредно проузроковали настанак ванредног догађаја, удеса хеликоптера“, наводи се у извештају.

Комисија је предложила да се покрене поступак за утврђивање одговорности команданта РВ и ПВО генерал-мајора Ранка Живака, бригадног генерала Предрага Бандића, потпуковника Љубомира Јосифовића и потпуковника Гордана Павловића.

Бандић био на одмору

Како је установила Комисија, иницирање задатка извршио је министар одбране позивом мобилним телефоном команданта Предрага Бандића, а Бандић је дана несреће био на коришћењу годишњег одмора.

У закључцима ове комисије се наводи и:

да вођа ваздухоплова (пилот) јесте оспособљен и у тренажи за летење у СМУ (сложеним метеоролошким условима) и дању и ноћу

да други пилот у летелици јесте оспособљен, али не и у тренажи за летење у СМУ дању

да други пилот у летелици није био оспособљен, а самим тим ни у тренажи за летење у СМУ ноћу

да је наређењем прописано да други пилот треба да буде у тренажи за повољне метео услове дању

Б92: Извештај тужилаштва - Омер Мехић имао алкохол у крви

Београд -- У извештају Тужилаштва о паду војног хеликоптера у који је Б92 имао увид наводи се да су у крви и урину пилота Омера Мехића пронађени трагови алкохола.

Обдукциони налази погинулих у несрећи показали су да је у крви пилота било 0,68 промила, а 1,30 промила у урину.

Претходно је Више јавно тужилаштво саопштило да је одговорност за пад војног хеликоптера примарно на члановима посаде, али да постоје сумње да део одговорности сносе друга војна и цивилна лица.

“Одговорност за удес сноси вођа посаде хеликоптера ХТ-48, а да део одговорности сносе и други пилот (прим.нов. капетан Милован Ђукарић) и летач техничар у пилотској кабини. Део одговорности сноси командант 204. вбр због пропуста у планирању и организацији лета (прим.нов. генерал Предраг Бандић) због пропуста у организацији и руковођењу летом. Евентуалну одговорност контролора на аеродрому 'Никола Тесла' ће утврдити Контрола лета СиЦГ на основу захтева команде РВ и ПВО”, наводи се у извештају.

Такође, наведено је да "постоје основи сумње да део одговорности сноси и један број активних припадника Војске Србије, као и индиције за евентуалну одговорност и одређеног броја цивилних лица".

Министар одбране Братислав Гашић је најавио да би у току дана извештаји требало да се објаве на сајту Министарства одбране.

Војни хеликоптер који је превозио животно угрожену бебу из Новог Пазара пао је 13. марта око 22.30 недалеко од београдског аеродрома.

У несрећи је погинуло седам особа, а после удеса Војска Србије је формирала две комисије како би се утврдио узрок несреће.

Одговорност за пад хеликоптера је примарно на члановима посаде, али постоје сумње да има још одговорних

Београд -- Одговорност за пад војног хеликоптера примарно је на члановима посаде, али постоје сумње да део одговорности сносе друга војна и цивилна лица.

Како је саопштило Више јавно тужилаштво, посада сноси примарну одговорност, али "постоје основи сумње да део одговорности сноси и један број активних припадника Војске Србије, као и индиције за евентуалну одговорност и одређеног броја цивилних лица".

Имена војних и цивилних лица која сносе евентуалну одговорност нису објављена.

Тужилаштво је то назвало "почетним сазнањима" и навело да је до њих дошла у првој фази утврђивања чињеница и околности под којима се догодила несрећа, на основу анализа и мишљења Комисије за испитивање узрока удеса војног ваздухоплова и осталих прибављених исправа и докумената везано за удес војног хеликоптера.

"Тужилаштво ће спровести истражне радње против одређеног броја лица у циљу потпуног утврђивања свих релевантних чињеница везано за конкретан догађаја", наведено је у саопштењу.

Подаци из извештаја требало би да буду доступни јавности, са чиме се слажу и Тужилаштво и Министарство одбране.

Налази обе комисије о паду војног хеликоптера у којем је страдало седам особа биће до краја дана објављени на сајту Министарства одбране.

"Министарство је управо покренуло процедуру за скидање ознаке строго поверљиво са свих докумената. Налази обе комисије биће објављени на сајту Министарства одбране до краја дана", рекао је министар одбране Братислав Гашић.

Он је додао и да је уверен да ће тужилаштво у наставку поступка утврдити све чињенице и установити одговорност.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер