понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виола фон Крамон за Нова.рс : Србија може да рачуна на помоћ ЕУ уколико се одлучи да уведе санкције Русији, али то не значи аутоматски лакши пут ка Унији
Хроника

Виола фон Крамон за Нова.рс : Србија може да рачуна на помоћ ЕУ уколико се одлучи да уведе санкције Русији, али то не значи аутоматски лакши пут ка Унији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. април 2022.

 “Србија мора јасно да покаже где јој је место и ако заиста жели да се придружи Европској унији, мора да се усклади са санкцијама Русији. Међутим, никакво увођење санкција неће заменити наш надзор над медијским слободама или људским правима”, рекла је у интервјуу за Нова.рс посланица Зелених у Европском парламенту, Виола фон Крамон.

Она је у разговору за наш портал рекла да Србија може да рачуна на помоћ ЕУ уколико се одлучи да уведе санкције Русији, али то не значи аутоматски лакши пут наше државе ка тој заједници.

 “У Бриселу често можете чути оштре критике управо на теме везане за владавину права или медијске слободе. Не можемо да прихватимо оно што Телеком Србија ради и надамо се да ће се националне ТВ фреквенције додељивати на основу заслуга, како би и Н1 и Нова С могли да допру до шире јавности у Србији”, нагласила је она.

Редовно истичете да је време седења на две столице истекло. Да ли вам последњи потези Србије делују као да је ближа ЕУ у односу на Русију? И да ли очекујете да Србија уведе санкције?

Руска инвазија на Украјину дефинитивно ствара нови геополитички замах и свет не функционише на исти начин као пре 24. фебруара ове године. Србија стога мора јасно да покаже где јој је место и ако заиста жели да се придружи ЕУ, мора да се усклади са санкцијама Русији. Време седења на две столице и балансирања између Запада и Русије би већ требало да је прошло.

Из Брисела и САД стижу снажни притисци да то учинимо, али да ли наша држава може да добије и гаранције да ће јој се помоћи у ситуацији кад то учини, посебно ако знамо да смо енергетски зависни од Русије?

Апсолутно. Погледајте пример Молдавије, мале земље која је директни сусед Украјине, па чак и са проруским трупама на свом тлу у Придњестровљу. Кад је нова проевропска влада одлучила да прекине енергетске везе са Русијом, ЕУ је појачала и повезала Молдавију са системом електричне мреже ЕУ и обезбедила јој огромну макрофинансијску помоћ за управљање својим рачунима за енергију и гас. Ово може бити добар пример и за Србију. Ако сте поштен и поуздан партнер, наравно да вас ЕУ неће оставити на цедилу. Али играње на све карте и помагање Русији да избегне санкције или увоз кинеског оружја усред рата у Украјини шаље нам радикално другачије сигнале.

А колико та одлука може да утиче на ЕУ интеграције наше земље? Да ли то може да их убрза?

Придруживање ЕУ је процес који захтева испуњавање добро успостављених стандарда, али и усклађивање са нашим вредностима и принципима. Санкције руским субјектима и политичарима су управо то – принципи и вредности у пракси. Усклађивање Србије са спољном политиком ЕУ је заиста неопходно за даљу интеграцију у ЕУ, јер неће бити подршке отварању нових кластера или поглавља ако се то не учини.

Сматрате ли лицемерним то да се као награда за увођење санкција Русији убрза пут у ЕУ и зажмури на кршење владавине права, недостатак медијских слобода и уопште људских права? Може ли се без тога у ЕУ?

Апсолутно не. Као што вам је познато, и Европски парламент и Европска комисија веома пажљиво прате ситуацију у земљи и овде у Бриселу често можете чути оштре критике управо на теме везане за владавину права или медијске слободе. Не можемо да прихватимо оно што Телеком Србија ради и надамо се да ће се националне ТВ фреквенције додељивати на основу заслуга како би и Н1 и Нова С могли да допру до шире јавности у Србији. Никакво увођење санкција неће заменити наш надзор над медијским слободама или људским правима, нема сумње у то.

Отворено критикујете режим у Србији око бројних питања и због тога вас предатавници власти редовно помињу. Недавно вас је председник Вучић описао као “ходајућу срамоту”. Да ли вас погађају такве увреде?

Веома пажљиво пратим ситуацију у Србији и лично ми не сметају напади. Неки српски политичари очигледно имају тај стил. Међутим, за укупну политичку климу у земљи било би боље да се ови лични напади и неприхватљиви језик не користе за таргетирање политичких противника. Сви ми овде радимо на томе да Србија буде боље место и нова држава чланица ЕУ, али за то господин Вучић треба да схвати да је плуралитет мишљења и слобода изражавања предуслов.

Мислите ли да Вучић искрено Србију води ка ЕУ?

Желим да верујем да СНС и председник Вучић имају интерес да Србију приближе ЕУ. Он је добио нови мандат и јасну одговорност за правац у ком ће ићи земља. Дозволите ми да још једном разјасним да је искључиво на Влади и председнику Србије да одлучују о темпу европских интеграција – што пре Србија буде усклађена са спољном политиком ЕУ и достигне одређени стандард у области владавине права, то ће пре постати пуноправна члан.

Председник Србије недавно је изјавио да су под притиском страних служби одустали од ископавања литијума и да смо тако изгубили прилику да зарадимо огроман новац, наводећи примере Немачке и Португала као држава које ће профитирати од литијума. Па, каква је ситуација у Немачкој по том питању? Да ли се копа литијум и како?

Ископавање литијума је питање које утиче на поларизације у многим земљама широм Европе, не само овде. Без обзира на то, ми у ЕУ смо уверени да свако ископавање литијума мора да се обавља по највишим еколошким, радним и социјалним стандардима. У Немачкој се сада разговара о неколико пројеката и када се еколошки стандарди у потпуности задовоље, они ће почети. Ово је и моја порука за Србију – ви имате право да одлучујете шта ћете са својим ресурсима, али ми ћемо увек бити ту да инсистирамо на европском нивоу заштите животне средине и радника.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер