недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виола фон Крамон: Са Вучићем са имала искрен и пријатељски разговор. Није добро бити на страни Путина, односно на погрешној страни историје. Увођење санкција Русији је у интересу Београда
Хроника

Виола фон Крамон: Са Вучићем са имала искрен и пријатељски разговор. Није добро бити на страни Путина, односно на погрешној страни историје. Увођење санкција Русији је у интересу Београда

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. мај 2022.

Посланица у Европском парламенту Виола фон Крамон изјавила је у емисији Н1 Студио Ливе да је са председником Александром Вучићем имала искрен и пријатељски разговор. Разговарали су и о односима Србије и Русије, а Фон Крамон каже да се мора донети одлука на чијој сте страни, као и да "није добро бити на страни Путина, односно на погрешној страни историје".

Фон Крамон је данас разговарала са председником Србије Александром Вучићем, а према њеним речима разговор је био „пријатељски и искрен“.

Разговарали смо о неколико тема, почев од питања санкција енергетике, енергетске зависности од Русије, различитим алтернативама за Србију, између осталог обновљиви извори енергије, енергетске ефикасности

„Разговарали смо о неколико тема, почев од питања санкција енергетике, енергетске зависности од Русије, различитим алтернативама за Србију, између осталог обновљиви извори енергије, енергетске ефикасности“, рекла је.

Додала је да су теме биле и демократија, медији…

"Наравно, разговарали смо о односима Србије са Русијом, врло блиски односи, ако се посматра историјски и због тога се руски народ осећа близак Русији, због историјског наслеђа. Причали смо и о економским везама и повезаности са руском инфраструктуром и шта све то значи и какав је утицај тога на спољну политику и маневарски простор Србије", каже она.

Како је рекла, сложила се да би "било добро за Србију да умањи ту своју зависност од фосилних горива из Русије".

"Мислим да је ЕУ итекако заинтересована за приближавање Србије Унији, наравно, на Србији је да тако нешто одлучи. Јасно дајемо до знања да наши европски партнери буду у складу са нашим европским мерама, то значи да то подразумева и санкције и о томе смо разговарали", каже она.

Додала је да је на председнику и на новој влади да одлучи како ће се односити према томе.

"Притисак по том питању ће се повећати. То није до ЕУ, то је одлука коју морате да донесете, на чијој сте страни, да ли неко види своје место у ЕУ, европској породици, Србија је дефинитивно европска држава, у нашем интересу је да се Србија усклади са политиком ЕУ", каже она.

Истакла је да нису разговарали о појединостима тог питања.

"Мислим да је он свестан да зависност од Русије није здрава и добра за српску економију, да је рат један, да кажемо, опасан маневар, није добро да будете на страни Путина, односно на погрешној страни историје, сигурна сам да смо се по том питању сложили", каже.

Према њеним речима, с једне стране она јесте пријатељ Србије.

Морамо обезбедити да и Косово добије своје место. Није нам у интересу да Србија лобира против независности Косова. Волела бих да Косово буде на истом нивоу као Србија у оквиру ЕУ

"И желела бих да уђе у ЕУ, да буде просперитетна и богата и то је свима нама у интересу, у интересу ЕУ, Зелених, свих мојих колега у ЕП, да Србија буде кључни играч и конструктивна чланица у том европском концепту", рекла је.

С друге стране, истиче, опет морамо бити сигурни да се не ради само о Србији.

"Морамо обезбедити да и Косово добије своје место. Није нам у интересу да Србија лобира против независности Косова. Волела бих да Косово буде на истом нивоу као Србија у оквиру ЕУ. На крају крајева мислим да је то и у интересу српског народа, јер без решавања тог питања биће тешко увести Србију у ЕУ", каже Фон Крамон.

- Та одлука мора да дође изнутра, из разумевања. Влада Србије треба да разуме да уколико жели да буде део клуба, део ЕУ, то иде уз вредности, норме и стандарде Уније - рекла је Фон Крамон одговарајући на питања новинара са којима је разговарала у Београду данас после подне, након састанка са председником Србије Александром Вучићем.

На питање новинара да ли поздравља повољан гасни аранажман Србије и Русије, важан због даље економске одрживости земље, Фон Крамон је рекла да је то само најава и да детаљи договора нису познати.

То је само најава спразума, био је то телефоснки разговор председника Србије и Русије и немамо ништа написмено, не знамо детаље, да ли ће вам Русија обебзедити потребан пун капацитет гаса, по којој просечној цени.... и да ли ће део бити обезбеђен из ЕУ

- То је само најава спразума, био је то телефоснки разговор председника Србије и Русије и немамо ништа написмено, не знамо детаље, да ли ће вам Русија обебзедити потребан пун капацитет гаса, по којој просечној цени.... и да ли ће део бити обезбеђен из ЕУ - рекла је Фон Крамон.

Важно је, каже, и питање како може бити организовано снабдевање енергентима и зашто Србија не гледа у будућност, када је реч о обновљивим изворима енергије.

На питање да ли је са председником Вучићем разговарала о амандману који поднела на Нацрт резолуције о Србији, а тиче се Руског хуманитарног центра у Нишу, каже да ту тему нико није помињао.

Тражила сам укидање такозваног „хуманитарног центра“ у Нишу. Сви заједно желимо да видимо смањен утицај Русије, како год се он зове, дипломатски, хуманитарни ... Заједнички интерес свих нас је да нико не буде под утицајем некога ко води крвави рат у нашем суседству, на истоку Европе

Навела је да тај захтев којим је тражила укидање Центра у Нишу, није само захтев Зелених, већ и групе европарламентараца који су веома забринути због, како тврди, "такозваног хуманитарног центра" у Нишу.

- Сви заједно желимо да видимо смањен утицај Русије, како год се он зове, дипломатски, хуманитарни ... Заједнички интерес свих нас је да нико не буде под утицајем некога ко води крвави рат у нашем суседству, на истоку Европе - сматра Фон Краном.

Додала је да Србија треба да зна шта жели, са чиме се слаже и да одређени ставови имају одраз и на економију.

Као једну од тема разгвора, Фон Крамон је навела питање енергенртске ефиксности и улагања у обновљиве енергије, те како на том пољу могу да помогну билатерални фондови и кредити.

(Н1, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер