петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вилијем Монтгомери: Ниједна од водећих укључених земаља, рачунајући САД, Немачку, Француску и Велику Британију не жели као коначно решење било шта осим да Србија призна независност Косова у његовим садашњим границама
Хроника

Вилијем Монтгомери: Ниједна од водећих укључених земаља, рачунајући САД, Немачку, Француску и Велику Британију не жели као коначно решење било шта осим да Србија призна независност Косова у његовим садашњим границама

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. новембар 2022.

 БЕОГРАД - У западним круговима постоји значајна подршка Аљбину Куртију, а резултат је да он не одустаје од агресивног става, каже бивши амерички амбасадор Вилијем Монтгомери коментаришући упорно одбијање премијера привремених приштинских институција да примени Бриселски споразум, али и сугестије међународне заједнице везано за кризу на северу КиМ.

Монтгомери за Танјуг, одговарајући на питања која су му упућена уочи сусрета Куртија и Вучића у Бриселу, наводи да се плаши да ће у настојању Запада да "реши" Косово, они охрабрити Куртија да предузме кораке којима се Србија све више гура "у ћошак".

"Ништа добро не може да произађе из тога. У њиховим настојањима да 'реше' косовску кризу, то би могло да је знатно погорша", констатује Монтгомери.

На питање види ли компромисно решење за ситуацију на Косову, Монтгомори каже:

Ниједна од водећих укључених земаља, рачунајући САД, Немачку, Француску и Велику Британију не жели као коначно решење било шта осим да Србија призна независност Косова у његовим садашњим границама

"Бићу искрен. Србија је сама. Ниједна од водећих укључених земаља, рачунајући САД, Немачку, Француску и Велику Британију не жели као коначно решење било шта осим да Србија призна независност Косова у његовим садашњим границама. Разлике међу западним земљама су просто око тога - како то постићи. Нико не жели насиље и, последично, неки то аргументују тако да охрабрају Куртија да Србији пружи више времена по питању регистарских таблица или да покаже више флексибилности око примене Бриселског споразума".

"Колико ја знам, ниједна западна влада не размишља о корацима који би Србији дали било какав простор Србији", истиче он.

А на питање шта може Србија да уради у овом тренутку да би заштитила своје интересе, Монтгомери подсећа да је постојао тренутак пре неколико година када су Вучић и Тачи размишљали о аранжману који би донео и патњу, али би био изводљив (подела).

"На то могуће решење ставила је вето Ангела Меркел. И у ствари, Тачи би се сусрео са изузетним потешкоћама од стране косовских политичких партија да склопи овај споразум, посебно пошто Куртијев приступ снажно охрабрују спољнополитичке групе у многим западним земљама, укључујући у САД", закључио је Монтгомери.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер