Početna strana > Hronika > Viktorija Nuland: Amerikanci su bili protiv sporazuma u Istanbulu, u Vašingtonu je postojao stav da glavni uslovi Rusije nisu povoljni po Kijev
Hronika

Viktorija Nuland: Amerikanci su bili protiv sporazuma u Istanbulu, u Vašingtonu je postojao stav da glavni uslovi Rusije nisu povoljni po Kijev

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 09. septembar 2024.

Bivša podsekretarka za politička pitanja SAD Viktorija Nuland indirektno je priznala da Ukrajina nije potpisala istanbulski sporazum sa Rusijom zbog konsultacija koje su Ukrajinci imali sa Amerikancima i Britancima.

Nulandova je u intervjuu novinaru Mihailu Zigarju, koji je u Rusiji označen za stranog agenta, izjavila da Amerikanci "nisu bili mnogo informisani o detaljima sporazuma", ali da su "Ukrajinci u jednoj od poslednjih faza pregovora počeli da traže savet kuda će ih sve to odvesti".

Nulandova zatim nije direktno potvrdila da Amerikanci nisu odobrili sporazum, ali je izjavila da je u Vašingtonu postojao stav da glavni uslovi Rusije nisu povoljni po Kijev, budući da je Moska želela da postigne, kako je rekla, "neutralisanje Ukrajine" u vojnom sektoru. 

"Ljudi u Ukrajini i van nje počeli su da postavljaju pitanja o tome da li je nagodba dobra, i upravo u tom trenutku se sve raspalo", rekla je Nulandova. 

Istanbulski pregovori u martu 2022. godine mogli su da dovedu do okončanja sukoba između Rusije i Ukrajine.

Dokument je zamalo potpisan, ali to ipak nije učinjeno zbog mešanja Anglosaksonaca, što su kasnije priznali i Ukrajinci.

Tako, na primer, David Arahamija, glavni pregovarač sa ukrajinske strane, krajem prošle godine priznao je da je sukob mogao da se završi na proleće 2022. ali da to nije učinjeno zbog pritiska Zapada na vlasti u Kijevu. Tadašnji premijer Velike Britanije Boris DŽonson pozvao je Kijev da ne potpisuje ništa i da nastavi sa borbama, priznao je jednom prilikom Arahamija. 

Boris DŽonson je ove tvrdnje negirao. 

Nedavno, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da su principi Istanbulskog sporazuma još uvek aktuelni, ali da, iako je ruska strana spremna da se vrati ovom dokumentu, Moskva zahteva da se u njega unesu određene izmene, budući da je od predloga o potpisivanju Istanbulskog sporazum prošlo više od dve i po godine. Kako je dodao, nove izmene koje bi trebalo uneti u sporazum u Istanbulu predsednik Rusije Vladimir Putin naveo je tokom svog junskog obraćanja Ministarstvu odbrane Rusije.

(RT)