четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Божовић, амбасадор Србије у Црној Гори проглашен за персону нон грата због тога што је Подгоричку скупштину 1918. назвао “ослобођењем“ црногорског народа
Хроника

Владимир Божовић, амбасадор Србије у Црној Гори проглашен за персону нон грата због тога што је Подгоричку скупштину 1918. назвао “ослобођењем“ црногорског народа

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. новембар 2020.

"Јуче је амбасадор Божовић нелегалну и нелегитимну Подгоричку скупштину 1918. назвао “ослобођењем” и “слободном вољом” црногорског народа, чиме је још једном, на најдиректнији начин, омаловажио државу која му је дала дипломатско гостопримство", наводи се у саопштењу.

Амбасадор Србије у Црној Гори Владимир  Божовић проглашен је за персону нон грата и од њега је затражено да напусти Црну Гору,  саопштено је из Министарства Вањских послова Црне Горе.

Како су казали, у складу са чланом 9. и 41. Бечке конвенције о дипломатским привилегијама и имунитетима, Министарство вањских послова Црне Горе прогласило је данас амбасадора Републике Србије у Црној Гори, Владимира Божовића за персона нон грата и затражило да напусти Црну Гору.

"Након дужег и континуираног мијешања у унутрашње ствари Црне Горе, понашања и изјава неспојивих са уобичајеним и прихватљивим стандардима обављања дипломатске функције, након више усмених и писаних упозорења на неприхватљивост оваквог понашања, јуче је амбасадор Божовић нелегалну и нелегитимну Подгоричку скупштину 1918. назвао “ослобођењем” и “слободном вољом” црногорског народа, чиме је још једном, на најдиректнији начин, омаловажио државу која му је дала дипломатско гостопримство", наводи се у саопштењу.

Они су казали да је тиме , такође, унизио и највише законодавно и представничко тијело - Скупштину Црне Горе, која је 29. новембра 2018 г. усвојила Резолуцију о поништењу одлука Подгоричке скупштине којима је, како тврде, укинут дотадашњи суверенитет Црне Горе, њена територија присаједињена Краљевини Србији и насилно детронизован краљ Никола Петровић Његош.

"Министарство вањских послова Црне Горе је о овоме на уобичајени начин, нотом, обавијестило Министарство спољних послова Србије, а нота ће бити уручена и амбасадору Божовићу", наводи се у саопштењу.

Вијести: Божовић - Црна Гора и Србија да граде односе на темељима славне историје

"Велика и славна Мојковачка битка, као примјер христолике жртве за свог ближњег и за слободу, била је увод у ослобођење Црне Горе и Подгоричку скупштину - као слободан израз народне воље за уједињење са братском Србијом", казао је он

Амбасадор Републике Србије у Црној Гори  Владимир Божовић  истакао је да све оно што се дешавало у историји треба да обиљележимо поштовањем релевантних чињеница и да свако може имати свој лични став и однос према истини, али да их не може мијењати.

Он је присуствовао  данас, на позив Српског националног савјета, изложби докумената под називом ‘’Парламентаризам у Црној Гори и дани уједињења’’, саопштено је из амбасаде Србије.

"Велика и славна Мојковачка битка, као пример христолике жртве за свог ближњег и за слободу, била је увод у ослобођење Црне Горе и Подгоричку скупштину - као слободан израз народне воље за уједињење са братском Србијом", казао је он.

Како је саопштено, осврнуо се на то да историја, као учитељица живота, треба да нас учи да оно што је најбоље из историјског памћења једног народа, једне нације, једне епохе, "извлачимо као најбоље искуство и то искористимо у овим садашњим изазовним временима, као и у оним која тек долазе."

Божовић сматра да сада двије независне државе и чланице Уједињених нација Србија и Црна Гора треба да граде односе на темељима ове славне историје и прошлости.

"Таква историјска подсјећања треба да нам служе да будемо браћа, пријатељи, најближе комшије, да будемо заједно у љубави, да будемо окренути једни ка другима и да се међусобно поштујемо и помажемо. Да градимо братске и пријатељске односе, уважавајући јасне и непобитне чињенице, са правом да их можда и различито гледамо, поимамо и тумачимо", казао је Божовић..

Он је казао да без обзира на неко ново њихово гледање, емоције и односе које може изазвати неки догађај из прошлости, морамо се са дужном пажњом и поштовањем сјетити свих тих људи, њихових дјела и то узети као историјско памћење које само може послужити за добро у садашњости и будућности", закључио је Божовић.

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер