уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Са 42 гласа "за" Скупштина Црне Горе изгласала Закон о буџету за 2021. годину; Лепосавић разрешен са 43 гласа „за“; ДПС прекинуо бојкот да би гласао за смену Лепосавића и резолуцију о геноциду
Хроника

Са 42 гласа "за" Скупштина Црне Горе изгласала Закон о буџету за 2021. годину; Лепосавић разрешен са 43 гласа „за“; ДПС прекинуо бојкот да би гласао за смену Лепосавића и резолуцију о геноциду

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. јун 2021.

Приједлог закона о буџету изгласан је са 42 гласа за, без против и уздржаних. За предлог Закона о буџету гласао је и посланик Албанске листе Генци Ниманбегу. Посланици су се претходно изјаснили о амандманима.

На предлог закона о буџету била су поднијета 66 амандмана. Од тога СДП је поднио 15, од којих је Скупштина одбила 14, јер је СДП повукао један амандман.

Посланици треба да се изјасне о амандманима, затим о закону у цјелини.

Владимир Лепосавић разрешен дужности

Гласало је 80 посланика - 43 за, 27 против и 10 уздржаних

Министар људских и мањинских права Владимир Лепосавић је смијењен.

Гласало је 80 посланика - 43 за, 27 против и 10 уздржаних.

Посланик Демократског фронта Славен Радуновић најавио је бојкот рада Скупштине због ове одлуке.

"Десила се велика превара гласача од 30. августа. Направљена је непринципијелна коалиција ДПС-а и дјелова Владе Црне Горе и због тога позивам овог момента све који су добили гласове 30. августа грађана Црне Горе да се ослободино ДПС-а и са њиима не градимо Црну Гору да се у најкраћем року скупимо и донесемо одлуку шта ћемо даље јер смо сви и даље живи и здрави и сви смо добили гласове грађана Црне Горе који нису очекивали да ће ДПС смјењивати наше министре. До тада док се не говоримо о томе нећемо улазити више у пленум. Ако имате било ко овдје нову већину само изволите са њима. Ко оће са Фронтом може са нама да се договори о свему. Ово исто важи и за парламент и за руководство парламента у случају да се оглушите о ово што вам говоримо. Сада ресетујемо стање на нулу и тражимо нови договор. Поздрављамо вас и нека вам је срећан ДПС", рекао је Радуновић.

Претходно је Скупштина је разријешила Алексу Ивановића са функције предсједника Државне изборне комисије, именовала Едина Кољеновића и Андријану Николић за чланове Агенције за електронске медије.

Усвојена Резолуција о Сребреници

Скупштина Црне Горе усвојила је Предлог Резолуцију о Сребреници.

За је гласало 55 посланика, 19 против и седам је било уздржано.

У салу су се током гласања за Резолуцију о Сребреници вратили посланици ДПС-а који су тако прекинули бојкот Скупштине.

Током образлагања амандмана на Резолуцију о Сребреници, Симонида Кордић (ДФ) је казала да су амандмани усмјерени ка осуди свих злочина почињених на територији бивше Југославије:

 “Мотив за подношење амандмана је постављање елементарне уставне норме која говори о томе да су сви људи једнаки пред законом и да не долазимо у ситуацију доношења било каквог акта који би противуречио Уставу и правио рангирање између жртава и злочина”, казала је Кордић.

Амандмани нису усвојени.

Образлажући амандмане дијела коалиције “Мир је наша нација-Демос” и Бранке Бошњак (ДФ) Момо Копривица је рекао да им је циљ био да се до краја разјасни оно што су основни цилејви који треба да се постигну овом Резолуцијом :

 “Иако су биле искрене дискусије предлагача Резолуције , мислим да неће бити проблема у прихватању ових амандмана”.

Ервин Ибрахимовић (БС) је одговарајући Копривици рекао да прихвата амандман број пет, наводећи да је јасан и да се кривица не може приписати једном народу, већ да је кривица индивидуална.

Посланици у начелу усвојили предлог закона о буџету

На предлог закона о буџету су поднијета 66 амандмана. Од тога СДП је поднио 15, од којих је Скупштина одбила 14, јер је СДП повукао један амандман.

Посланица СДП-а Драгиња Вуксановић Станковић је образлажући дио амандмана СДП-а казала да су тражили да се обезбиједи 300.000 еура за реконструкцију зграде у Колашину у којој је 1941. године одржано засиједање земаљског антифашистичког вијећа. Тражили су, између осталог, да се за реконструкцију брда Свети Иван - Каменички мост обезбиједи 10 милиона еура, 200.000 еура за завршетак фискултурне сале ОШ “Мркојевићи” у Бару…

Рашко Коњевић (СДП) је казао да су кроз сет амандмана покушали да надомјесте скоро два милиона еура која су буџетом мање опредијељена Пријестоници Цетиње у односу на оно што јој законски припада.

Амандманима су, како је рекао, тражили и повећање плата здравственим радницима и запосленима у сектору полиције од по 10 одсто.

Посланици у Скупштини Црне Горе гласају о више аката, међу којима је и смјена министра правде, људских и мањинских права Владимира Лепосавића и Резолуција о Сребреници.

Његову смјену покренуо је предсједник Владе Здравко Кривокапић.

Демократска Црна Гора саопштила је јуче да ће гласати за разрјешење Лепосавића уколико сједници не буде присустовала Демократска партија социјалиста, која бојкотује Скупштину.

УРА је раније најавила да ће подржати смјену Лепосавића, док је Демократски фронт изричито против.

Гласање је било планирано за 15 часова, али је каснило више од три сата због сједница радних тијела.

На почетку сједнице у сали нијесу посланици Демократске партије социјалиста.

Бивши премијер, сада посланик ДПС-а Душко Марковић око 19 часова дошао је у Скупштину што указује на могућност да та партија прекине бојкот када на дневни ред дође предлог о разрјешењу министра правде Владимира Лепосавића.

Из ДПС-а су раније рекли да ће одлучити уочи гласања хоће ли ући у скупштинску салу.

Марковић је и прије бојкота ДПС-а ријетко присуствовао сједницама парламента.

Скупштина је усвојила Закона о државној управи и Закона о унутрашњим пословима.

Рашко Коњевић (СДП) је образлажући амандмане на Закон о унутрашњим пословима рекао да МУП гријеши што уводи могућност да неко из МУП-а, посебно Минситарства одбране може да буде кандидат за директора полиције.

"Мислимо да је сасвим довољно било да то могу људи из полиције, Тужилаштва, АНБ. То није добро ни за директора ни за помоћника директора полиције".

Министар МУП-а Сергеј Секуловић је казао да је за то да полиција из себе репродукује руководни кадар, али за пет до десет година.

"Полиција још није реформисана на прави начин".

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер