уторак, 07. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вијести: Одавање поште и протести на Ловћену и у Подгорици због масовног убиства на Цетињу
Хроника

Вијести: Одавање поште и протести на Ловћену и у Подгорици због масовног убиства на Цетињу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. јануар 2025.

Група грађана Цетиња окупила се код споменика Ловћенска вила поводом трагедије у којој је 1. јануара у црногорској престоници убијено 12 особа, одајући пошту жртвама и захтевајући оставке надлежних. Протест неформалне групе студентата "Камо сјутра" одржан испред Министарства унутрашњих послова у Подгорици.

На Цетињу је тачно у 17 сати и 26 минута почело 12 минута тишине. Другови страдалих дечака, четрнаестогодишњег Вукана и деветогодишњег Јована Вулетића организовали су бакљаду у част дечака који су страдали.

Грађанска активисткиња Маја Гардашевић рекла је да Цетиње никад није било тужније, преноси РТЦГ.

"Опет смо морали да се окупимо на Цетињу и прекинемо једну лијепу новогодишњу причу зато што смо ушли са највећом трагедијом која је задесила опет Цетиње. Опет имамо чињеницу да је двоје малољетне дјеце убијено у крвавом пиру. Питам се сад о чему је убица у том тренутку размишљао и шта га је навело да дигне руку на два малољетна дјетета", реккла је Гардашевићева.

Казала је да су дошли да пошаљу поруку да "Влада Црне Горе мора да се запита зашто се ово десило други пут на Цетињу". 

"Шта су предузели након првог крвавог пира, да ли су узели у обзир разматрање Марковог и Машановог закона, да ли је неко окренуо главу за тим након првог пута? Није, да јесте не бисмо данас били овдје", додала је Гардашевићева. 

Гардашевићева је истакла да траже од министра унутрашњих послова Данила Шарановића да им се не извињава, већ да поднесе оставку.

Шест захтева

На протесту у Подгорици такође су се чули захтеви да надлежни поднесу оставке. Неки од окупљених носили су транспаренте на којима је писало "Туга, револт, бес", "Нема назад", "Распад система", "Опасност за све", навеле су Вијести.

Један од учесника протеста из "Камо сјутра" рекао је да та организација није "у дилу" са политичким партијама, и навео да она тражи оставке министра унутрашњих послова Данила Шарановића и потпредседника владе Црне Горе задуженог за безбедност и одбрану Алексе Бечића, што су, како је навео, захтеви изнети на протесту испред МУП-а.

На протесту је саопштено да захтевају демилитаризацију друштва и одузимање оружја, уз ревидирање свих дозвола које су издате у протеклом периоду.

Трећи захтев је успостављање полиције у заједници, а четврти се тиче поновног увођења грађанског образовања као обавезног предмета у основним и средњим школама.

Затражено је и проглашење мораторијума на издавање нових дозвола за оружје до измена закона о оружју, као и онемогућавање законите куповине оружја без претходне дозволе за држање оружја.

Са протеста је затражено и пооштравање услова за држање оружја, већа контрола стрељачких клубова који грађанима издају фиктивне потврде како би лакше добијали дозволе, као и увођење високог месечног пореза на поседовање и држање оружја.

И у Подгорици организатори су позвали на 12 минута тишине за све жртве злочина на Цетињу.

У пуцњави на Цетињу 1. јануара је убијено 12 особа, од чега двоје деце, а починилац убистава, Цетињанин Ацо Мартиновић, преминуо је током транспорта ка Клиничком центру Црне Горе (КЦЦГ), након што је пуцао себи у главу.

У пуцњави су тешко повређене четири особе, које су хоспитализоване у КЦЦГ.

(Вијести, РТЦГ, РТС)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер