Početna strana > Hronika > Vesna Pusić: Niko u regionu ne pomišlja da referendum o pristupanju Hrvatske EU neće uspeti
Hronika

Vesna Pusić: Niko u regionu ne pomišlja da referendum o pristupanju Hrvatske EU neće uspeti

PDF Štampa El. pošta
subota, 14. januar 2012.

 Zagreb -- Hrvatska ministarka spoljnih poslova Vesna Pusić kaže da u zemljama regiona niko ne pomišlja da referendum o pristupanju Hrvatske EU neće uspeti.

"U situaciji u kojoj naši susedi čine sve šta je u njihovoj moći, ne samo da uđu, nego da dobiju kandidatski status, Hrvatska se razmišlja da li će realizovati svoj uspeh. To bi bilo pucanje u sopstvenu nogu", rekla je Pusićeva.

Ona je kazala da je u dosadašnjim kontaktima s predstavnicima država regiona stekla utisak da se u regionu navija da referendum uspe. "Oni i ne sumnjaju da će referendum uspeti. Njima ne pada na pamet da bi se moglo dogoditi neko ludilo da referendum ne uspe, jer se mnogima čini neverovatno da smo uspeli stići tako daleko", rekla je Pusićeva.

Ona je danas u Zagrebu učestvovala u akciji koju je njena Hrvatska narodna stranka sprovela informišući građane da izađu na referendum zakazan za 22. januar i izjasne se za pristupanje EU.

"Glavni problem je da li ćemo 22. januara imati šansu na nastavimo na putu privrednog oporavka ili će odluka na referendumu biti takva da nema stabilnosti koja znači investicije, a koje znače nova radna mesta, održavanje postojećeg kreditnog rejtinga, nego sve to gubimo", rekla je Pusićeva.

"Tog dana biće doneta odluka da li Hrvatska sebi pribavlja političku stabilnost koja znači i mogućnost ekonomskog opravaka na dugi rok ili se toga odriče. Investitori, agencije koje određuju rejtinge i finansijske institucije pristanak vide kao znak političke stabilnosti, a odustajanje kao znak nestabilnosti, a to će odlučiti našu sudbinu", kazala je Pusićeva. Pusićeva je kazala da ankete pokazuju da se može očekivati da će na referendumu 60 odsto građana biti za, ali pod pretpostavkom izlaznosti od 80 odsto.

"Čak i najpesimističnija istraživanja govore da bi za ulazak bilo 55 odsto, a 27 odsto protiv", dodala je Pusićeva.

Na pitanje šta motiviše ljude da budu protiv pristupanja, Pusićeva je odgovorila da "neke motiviše neizvesnost, neke generalna antipatija prema politici i političarima, a neke i realni interes, odnosno da lakše mogu loviti u mutnom u situaciji ako je zemlja van članstva u EU".

(Tanjug)